Universitāšu slimnīcās Rīgā tik liela slodze veidojas, jo aprūpe jānodrošina arī cilvēkiem, kuriem ir ne tikai Covid-19, bet klāt arī citas diagnozes – piemēram, asinsizplūdums galvā, insults, miokarda infarkts vai sākušās priekšlaicīgas dzmdības, stāsta Cipule. Šādus pacientus nav iespējams aprūpēt jebkurā slimnīcā.
Tā kā bērni slimo salīdzinoši mazāk, liela noslodze nav Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, kur aizpildīti ap 20% Covid-19 slimniekiem atvēlēto gultu.
Cik vēl gultas var izbrīvēt?
Ir definēts, ka slimnīcām papildus gultas jārod, ja Covid-19 pacientiem atvēlēto gultu aizpildījums sasniedz 75%, skaidro Heiberga. Ja pavasarī slimnīcas “no augšas” saņēma rīkojumu, ka jāaptur plānveida pakalpojumu sniegšana, tagad taktika mainījusies. Kādus pakalpojumus ierobežot un cik lielā apmērā, izvēlas katras slimnīcas vadība. Svarīgi saglabāt tikai neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu. Piemēram, Daugavpils slimnīcas vadītājs 2.decembrī sacīja, ka tā pagaidām nesamazinās plānveida pakalpojumus.
Tā sākotnēji Covid-19 pacientiem visās slimnīcās kopā bija pieejamas 200 gultas, tad pakāpeniski atbrīvotas vēl nedaudz. Ap 30.novembri apzinātas bija 700 gultas vietas, bet tā kā bija skaidrs, ka būs jārod vēl, līdz raksta tapšanas laikam bija atrastas iespējas izguldīt jau 900 slimniekus, norāda Heiberga. Viņa gan arī piebilst, ka tas nenozīmē, ka gultas šobrīd ir tukšas, taču tās ir “gatavības režīmā”.
Sava loma šajā sistēmā ir ne tikai desmit slimnīcām, kur ārstē Covid pacientus, bet arī citām. Šīm slimnīcām jānodrošina hronisko pacientu aprūpe un vajadzības gadījumā jābūt gatavām uzņemt pacientus no augstāka līmeņa slimnīcām.
Heiberga uzsver, ka visās neatliekamās medicīniskās palīdzības iestādēs ir vairāk nekā 8600 gultu, “un tur vēl var izvērst”. Būtiskāk, lai pietiktu darbinieku, kas pašlaik ir lielākā problēma gan Rīgā, gan reģionos.
Cik pamatoti piesaukt mirstības statistiku?
Tāpat sociālajos medijos cilvēki dalās ar ierakstiem, kuros apšaubīta Covid-19 nozīmība, jo salīdzinoši mazs ir no tā mirušo skaits kontekstā ar citiem nāves cēloņiem. Argumentu, ka no vēža mirst daudz vairāk cilvēku, regulāri izmanto arī atsevišķi politiķi. Līdz 4.decembrim Latvijā ar Covid-19 miruši 242 cilvēki.
Cipule norāda, ka jāuztraucas ne tikai par “mirstību kā tādu”, bet arī par to, ko tas nozīmē veselības aprūpes sistēmai un cik daudziem slimības atstās tālejošas sekas. Viņa salīdzina ar Černobiļas atomavāriju: “Sākumā neviens neko nesaprata, nezināja vai negribēja zināt, bet pēc tam mēs vēl 25 gadus pēc avārijas ārstējam cilvēkiem dažādas sekas.” Covid-19 atšķirībā no citām slimībām ir maz zināma, prasa nodrošināt jaunus apstākļus slimnīcās, ļoti strauji izplatās un būtiski apdraud arī mediķu spēju sniegt palīdzību šiem un citiem saslimušajiem.
Vai vakcinācija būs obligāta?
Ļoti populāri ir ne tikai mīti par slimnīcu noslodzi, bet arī vakcināciju. Tas, ka vakcīna būšot obligāta, ir viens no populārākajiem pieņēmumiem. Piemēram, kādreizējā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka vietniece Ilze Jurča ļoti populārā video saka: “Sabiedrību baida, ka vakcinācija būs vispārēja un obligāta.” Savukārt dezinformācijas izplatītājs Valentīns Jeremejevs Facebook ievietojis video ar kādu medicīnas darbinieci, kas apgalvo, ka gaidāmās obligātās vakcinācijas dēļ pametusi darbu. Viņām nav taisnība. Veselības ministre Ilze Viņķele jau iepriekš sacīja, ka vakcinācija būs brīvprātīga.