Ziemassvētkos radiniekus apciemot nedrīkst; svinēt var tikai savā mājsaimniecībā

FOTO: Reuters/ScanPix

Ziemassvētkos radiniekus apciemot nedrīkst, un svētkus ļauts svinēt tikai savā mājsaimniecībā, piektdien  preses konferencē sacīja VM Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa.

Saistībā ar Covid-19 izplatību patlaban ir aizliegts rīkot arī privātus pasākumus un privātu pulcēšanos, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ievaros. Savukārt, ja nepieciešams nodrošināt personas aprūpi vai ja persona mājsaimniecībā dzīvo viena, pieļaujami apmeklējumi, bet ne vairāk kā divu mājsaimniecību ietvaros. Tāpat izņēmums attiecināms uz bērēm ārtelpās un kristību ceremonijām neatliekamos gadījumos, kad atļauts pulcēties ne vairāk kā desmit cilvēkiem vienlaikus, bet ne vairāk kā no divām mājsaimniecībām.

Līviņa teica, ka ceturtdien valdība pieņēma stingrākus ierobežojumus, saprotot, ka Latvijā līdz šim nav izdevies stabilizēt situāciju ar Covid-19 infekcijas izplatību, un, lai veselības aprūpes sistēma tiktu ar to galā.

Līviņa uzsvēra, ka šis ir Ziemassvētku laiks, tāpēc ministrijā aicina sabiedrību šos svētkus svinēt, bet darīt to droši. Viņa norādīja, ka Ziemassvētkus drīkst svinēt mājās, savā ģimenes lokā - vienā mājsaimniecībā. Proti, cilvēki kuri ikdienā dzīvo kopā drīkst kopā svinēt svētkus.

Tāpat VM eksperte norādīja, ka ārā kopā drīkst pastaigāties divi cilvēki, kas nedzīvo vienā mājsaimniecībā, bet ārtelpās nav atļauts rīkot privātus pasākumus. 

Vienlaikus viņa aicināja atcerēties par visiem tuviniekiem, tomēr izvairīties viņus apciemot klātienē. Tāpat viņa norādīja, ka nevar aizmirst gados vecākus cilvēkus, kam šis ir tiešām grūts laiks, jo viņiem visvairāk jāpiesargājas.

"Ja rados ir gados vecāki tuvinieki, izvairīsimies viņus satikt klātienē, bet varam piezvanīt un aizsūtīt dāvanas," pauda Līviņa.

Vienlaikus, runājot par iepirkšanos, arī to VM aicina darīt attālināti. Taču, ja tas nav iespējams, tad ministrijā aicina plānot savus pirkumus, lai uz veikalu nebūtu jādodas katru dienu, bet pēc iespējas retāk. "Infekcijas izplatība ir nekontrolēta. Mazāk nekā 50% saslimušo var pateikt, kur ir inficējušies," atzīmēja Līviņa, piebilstot, ka Covid-19 infekciju iespējams "satikt" jebkurā vietā, tāpēc, jo mazāk cilvēki ies ārpus mājām, jo lielāka iespēja pasargāt tuviniekus un nesaslimt.

EM: Tirdzniecības ierobežojumu mērķis ir nepieļaut nekontrolētu Covid-19 izplatīšanos

Jauno tirdzniecības ierobežojumu mērķis ir nepieļaut nekontrolētu Covid-19 izplatīšanos, piektdien preses konferencē sacīja Ekonomikas ministrijas (EM) Iekšējā tirgus departamenta direktore Inga Apsīte. 

Viņa minēja, ka atbilstoši Latvijas Universitātes un "Latvijas mobilā telefona" mobilitātes pētījuma datiem esošie tirdzniecības ierobežojumi brīvdienās jau sasniedz mērķi, mazinot cilvēku skaitu veikalos, taču darba dienās cilvēku pārvietošanās veikalos ir ļoti augsta. 

"Noteikto ierobežojumu mērķis ir panākt, lai cilvēki veikalos uzturas maksimāli īsu laiku un ātri izvēlās nepieciešamās preces," sacīja Apsīte. 

Viņa atgādināja, ka no sestdienas, 19.decembra, līdz 11.janvārim tirdzniecībā katru dienu tiks piemērots regulējums, kas līdz šim attiecās uz brīvdienām un svētku dienām, vienlaikus tiks paplašinātas iegādājamās preču grupas, ko šajā laikā drīkstēs tirgot.

Varēs darboties tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot pārtikas preces, ieskaitot alkoholu, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, pašu ražoto lauksaimniecības produkciju, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, kā arī ziedus un Ziemassvētku eglītes.

Higiēnas preču sarakstā iekļauti zobu, matu un ķermeņa kopšanas līdzekļi, dezinfekcijas līdzekļi, tualetes papīrs, kabatlakatiņi, roku dvieļi un galda salvetes, bērnu autiņbiksītes un citi.

Savukārt saimniecības preču sarakstā iekļautas apkurei nepieciešamās preces, apkures ierīces, telefonu aparāti, sērkociņi, šķiltavas, baterijas, spuldzes, sveces, bremžu šķidrumi un pretaizsalšanas līdzekļi, slēdzenes, ortopēdiskie piederumi, priekšmeti apbedīšanai, grāmatvedības vešanai nepieciešamās veidlapas, plastmasas un papīra maisiņi iepakojumam un citi.

Pašu ražotā lauksaimniecības produkcija ietver pašu audzētus, ražotus un iegūtus lauksaimniecības produktus - augļus, dārzeņus, medus, zivis un dzīvnieku produktus, kā arī mājražotāju gatavotus pārtikas produktus.

Ārkārtējās situācijas laikā netiek pārtraukta jebkādu preču vairumtirdzniecība vairumtirdzniecības bāzēs, kas nepieciešamas gan mazumtirdzniecības veikaliem, gan uzņēmumu darbībai, ražošanai. 

Tirgos un ielu tirdzniecībā varēs pārdot tirdzniecībai atļauto preču klāstu, taču nebūs atļauta jebkāda veida gadatirgu rīkošana. 

Tāpat jau esošo pakalpojumu sniegšanas ietvaros atļauts nodrošināt tā sniegšanai nepieciešamās preces, piemēram, atļauti autoservisu pakalpojumi.

Turpmākajās trīs nedēļās varēs darboties arī aptiekas, tostarp veterinārās aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas.

Tāpat kā līdz šim tirdzniecība internetā netiks ierobežota.

Savukārt pirotehnikas tirdzniecība klātienē nebūs atļauta - pirotehniku varēs iegādāties tikai distances tirdzniecībā. 

Vienlaikus tirdzniecības vietām pastiprinātas arī prasības - vienam apmeklētājam būs jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no pieejamās telpu platības, apmeklētāju veikalā nedrīkstēs būt vairāk kā pieejamo ratiņu vai groziņu, savukārt uz veikalu drīkstēs doties tikai pa vienam - līdzi drīkstēs nākt bērni līdz 12 gadu vecumam vai nepieciešamības gadījumā asistents.

Uz augšu
Back