Noskaidrots depozīta sistēmas dzērienu iepakojuma operators

"Coca-Cola" plastmasas pudele. FOTO: Unsplash

Valsts vides dienests (VVD) par depozīta sistēmas dzērienu iepakojuma operatoru izvēlējusies SIA "Depozīta iepakojuma operators", šodien preses konferencē paziņoja VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

Viņa informēja, ka "Depozīta iepakojuma operators" atbilst normatīvo aktu prasībām un ieguvis visvairāk punktus kvalitātes kritēriju vērtēšanas posmā, tāpēc ar minēto uzņēmumu nākamā gada janvārī tiks slēgts līgums uz septiņiem gadiem.

Baklāne-Ansberga uzsvēra, ka lēmumu par depozīta sistēmas dzērienu iepakojuma operatora izvēli komisijas pieci locekļi pieņēmuši vienbalsīgi, pamatojoties uz kritēriju izvērtēšanā iegūtajiem rezultātiem. Vienlaikus viņa atzina, ka abiem pretendentiem depozītu ieviešanas sistēmas tehniski ekonomiskais pamatojums bijis salīdzinoši vāji izstrādāts.

Otrajā vērtēšanas kārtā vērtējumā par iesniegto depozīta sistēmas darbības organizēšanas un īstenošanas plānu no 70 maksimālajiem punktiem "Depozīta iepakojuma operators" ieguva 48,3 punktus, kamēr "Nulles depozīts" tikai 29,4 punktus.

Savukārt kritērijā par iepakojuma daļu kopējā depozīta iepakojuma apjomā no 30 iespējamajiem punktiem maksimālo skaitu saņēma "Depozīta iepakojuma operators", bet otrs pretendents šo kritēriju sadaļu nebija izstrādājis, tādēļ saņēma 0 punktus.

Rezultātā "Depozīta iepakojuma operatora" piedāvājums saņēma 78,3 punktus, bet "Nulles depozīts" vien 29,4 punktus.

VVD abiem pretendentiem ir nosūtījis pieteikumu izvērtējumu un lēmumu. VVD ģenerāldirektore pieļāva, ka gadījumā, ja "Nulles depozīts" VVD lēmumu pārsūdzēs, Administratīvajai tiesai būs jālemj, vai apturēt depozītu sistēmas ieviešanu, vai skatīt lietu paralēli, ieviešot depozīta sistēmu. Baklāne-Ansberga aicināja nesteigties notikumiem pa priekšu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) aģentūru LETA informēja, ka tā rūpīgi sekos līdzi sistēmas ieviešanas gaitai.

"Depozīta sistēma ļaus ne vien iesaistīt iedzīvotājus atkritumu šķirošanā un ilgtermiņā mazināt vides piegružojumu, bet arī veicināt aprites ekonomiku un ar tehnoloģiju palīdzību viedi izmantot izlietoto iepakojumu," sacīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP).

Viņš norādīja, ka depozīta sistēmas ieviešanas process nebija viegls - vairāk nekā 20 gadus norisinājās diskusijas, tika veikti dažādi pētījumi par sistēmas nepieciešamību. Galu galā tika grozīts Iepakojuma likums un izstrādāti Ministru kabineta noteikumi, paredzot depozīta ieviešanu no 2022.gada 1.februāra. Tagad operatora galvenais uzdevums esot sākt depozīta sistēmas veiksmīgu darbību, kā arī rosināt un izglītot iedzīvotājus šo sistēmu pareizi lietot.

Papildus vides aspektiem, depozīta sistēmai attīstoties, iespējama jaunu darbavietu izveide saistībā ar pieņemšanas punktu veidošanu un depozīta sistēmas loģistikas attīstību, norādīja ministrijā.

Jau ziņots, ka Latvijā depozīta sistēmu plānots ieviest 2022.gada 1.februārī. VVD noteiktajā termiņā saņēma divus depozīta sistēmas operatora pretendentu pieteikumus - no SIA "Depozīta iepakojuma operators" un SIA "Nulles depozīts". Saņemto pieteikumu izvērtēšana norisinājās divās kārtās.

Kompānijas "Depozīta iepakojuma operators" pamatkapitāls ir 112 500 eiro, un tā tika izveidota 2020.gada jūnijā. Kompānijas īpašnieki ir "Alus un dzērienu iepakojuma savienība" (20%), "Coca-Cola HBC Latvia" (20%), "Cēsu alus" (13,33%), "Cido grupa" (13,33%) un "PET Baltija" (13,33%), "Aldaris" (13,33%) un Latvijas Alus darītāju savienība (6,67%), liecina informācija "Firmas.lv".

Uz augšu
Back