Galvenie šķēršļi ilgtspējas ieviešanai uzņēmumos
2020. gads uzņēmējiem – tostarp arī Latvijā – noteikti ilgi paliks atmiņā kā nebijušu izaicinājumu gads, kas pārbaudīja uzņēmumu spēju elastīgi pielāgoties jaunajai situācijai. Sekas, ko pandēmija radījusi uzņēmējdarbībai, ietekmē arī ilgtspējai atvēlēto lomu. Swedbank pētījums atklāj – kamēr daļa uzņēmēju var atvēlēt laiku un resursus dažādām ar ilgtspēju saistītām aktivitātēm, citi ir spiesti savu uzmanību veltīt ar uzņēmuma ikdienas darbību saistītiem jautājumiem un pandēmijas radīto šķēršļu novēršanai. Ideāli ir risinājumi, kas vienlaikus vērsti uz abu mērķu sasniegšanu, piemēram, uzņēmuma darbības digitalizēšana.
Latvijas uzņēmēji no rūpniecības un enerģētikas, telekomunikāciju un datu pakalpojumu, tirdzniecības, transporta un loģistikas nozarēm kā vienu no galvenajiem šķēršļiem ilgtspējas risinājumu ieviešanai min šī brīža ekonomiskās situācijas pārāk lielo spiedienu uz uzņēmuma ienākumiem. Savukārt uzņēmēji no lauksaimniecības un nekustamā īpašuma nozarēm norāda uz resursu nepietiekamību ilgtspējīgas darbības īstenošanai uzņēmumā. Jāpiebilst, ka aptaujas datos vienlaikus iezīmējas arī svarīga pozitīva nianse – aptaujāto tautsaimniecības jomu uzņēmēji norāda, ka ilgtspējīgu risinājumu ieviešana, viņuprāt, ir ekonomiski izdevīga – tā uzskata vairāk nekā puse jeb 55% respondentu.
Iepriecina ziņa, ka vairums uzņēmumu plāno ilgtspējas aktivitātes tuvākajā nākotnē. Arvien vairāk uzņēmēju rod veidus šķēršļu pārvarēšanai, gan mainot savu domāšanu, gan pielāgojoties klientu uzvedībai un gaidām, jo ir skaidrs, ka ilgtspēja ir un būs viens no izaugsmes virzītājspēkiem.
Galvenie ilgtspējas katalizatori
Viena no mūsu planētas lielākajām problēmām ir klimata pārmaiņas. Zemes klimats mainās, jo atmosfērā ir palielinājusies dažādu gāzu koncentrācija, kas absorbē infrasarkano starojumu, līdz ar to sasildot Zemes virsmu – to dēvē par “siltumnīcas efektu”. Klimata pārmaiņas jau ir un nākotnē būs jūtamas arī Latvijā – tās nesīs sezonālo laikapstākļu un līdz ar to veģetācijas perioda izmaiņas, postoša sausuma posmus un ar tiem saistītus ugunsgrēkus, strauju ledāju kušanu un plūdu riskus, un šīs parādības ietekmēs virkni saimniecības nozaru. Paralēli klimata pārmaiņām intensīvā ekonomikas izaugsme pēdējās desmitgadēs ir izsmēlusi nozīmīgu daļu dabas resursu un ienesusi nevēlamas pārmaiņas lokālajās eko vidēs, kas tamdēļ vairs nespēj pildīt savas dabiskās funkcijas – viens no piemēriem ir Baltijas jūra, kurā mainās zivju populāciju līdzsvars.
Ilgtspēja ir joma, par kuru uzņēmēji nevarēs nedomāt, arī ņemot vērā Eiropas Savienības uzņemto “zaļo kursu”. Eiropa ir izvirzījusi mērķi līdz 2050. gadam kļūt klimatneitrāla, proti, panākt, lai tās ekonomika sasniegtu siltumnīcefekta gāzu neto emisiju nulles līmeni – cik emitē, tik piesaista atpakaļ, dabiski vai mākslīgi. Mērķa sasniegšanai jau tuvākajos gados stāsies spēkā virkne izmaiņu regulējumā, kas ilgtspēju vēl straujāk ienesīs katra uzņēmēja dienaskārtībā. Prasības ne tikai samazināt, bet pilnībā novērst uzņēmējdarbības negatīvo ietekmi uz klimatu kļūs par jauno normu.
Ir saprotams, ka daļai uzņēmēju ilgtspēja šķiet tāla un grūti sasniedzama, bet tam ir risinājumi. Ikdienā vairāk domāt par uzņēmuma ilgtspējīgu attīstību mudinātu ar to saistītās izredzes samazināt uzņēmuma izmaksas un palielināt peļņu – tā norāda gandrīz katrs ceturtais Latvijas uzņēmējs no tādām nozarēm kā tirdzniecība, lauksaimniecība, nekustamais īpašums un būvniecība, transports un loģistika.