Atklāto vēstuli parakstīja jaunatnes organizācijas "Protests", "Par! Jauniešiem", "Jaunieši Attīstībai", "Vienotības Jaunatnes organizācija", biedrība "Klubs "Māja" - jaunatne vienotai Eiropai", kā arī lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienība "Mozaīka".
"Mēs asi nosodām šo likumprojektu, kas apzināti sašaurinātu ģimenes definīciju uz savienību starp vīrieti un sievieti, apzināti atņemot ģimenes statusu jebkādām citām ģimenes formām, tostarp vecākiem, kas audzina bērnu vieni, un viena dzimuma vecākiem," pausts vēstulē.
Organizāciju ieskatā šī likumprojekta mērķis nav sniegt papildu aizsardzību ģimenei vai bērniem, bet gan to atņemt tām ģimenēm, kuras līdz šim Satversme ir sargājusi.
"Acīmredzams, ka šis likumprojekta iesniegšana saistīta ar likumdevēja nevēlēšanos pildīt Satversmes tiesas (ST) spriedumu," pieļauj organizācijas.
Vēstulē pausta pārliecība, ka NA piedāvājums nerisinās problēmu, jo ST lēmums nav pārsūdzams, un, pat pārrakstot Satversmi, ST lēmums netiek izpildīts. Tas var kļūt par iemeslu vairākām tiesvedībām pret Latvijas valsti, tajā skaitā Eiropas Cilvēktiesību tiesā.
"Patiesi uztraucoši, ka kāda no parlamentā pārstāvētajām partijām ir gatava grozīt Satversmi tikai tādēļ, ka nevēlas pildīt tagadējās Satversmes uzliktās saistības. Uzskatām, ka tā ir necieņa gan pret Satversmi - vienu no vecākajām konstitūcijām Eiropā, gan pret Latvijas kā tiesiskas valsts pamatprincipiem," uzsvērts vēstulē.
Organizācijas uzskata, ka ierosinātās panta izmaiņas tikai pasliktinātu pašreizējo situāciju Latvijā ar lesbiešu, geju, biseksuāļu, transseksuāļu, kvīru, interseksuāļu un aseksuāļu (LGBTQIA+) tiesībām, kas jau tagad, tās ieskatā, ir vienas no sliktākajām Eiropas Savienībā, kā arī apzināti noliegtu citu ģimenes formu eksistenci, kas ir pretrunā ar ANO 2015.gada 3.jūlijā pieņemto rezolūciju, norādot, ka neeksistē noteikta ģimenes definīcija cilvēktiesību jēdzienos.
Organizācijas arī atzīmēja, ka
šāda Satversmes 110.panta redakcija būtu pretrunā ar pamatlikuma 91.pantu, kas noteic, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā
un cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas. "Jājautā - vai šo pantu NA arī vēlas grozīt, lai varētu klaji diskriminēt un atņemt tiesības tām ģimenēm, kuras savas ideoloģijas dēļ uzskata par mazāk vērtīgām?" vaicāts vēstulē.
"Arī pašreizējā Satversmes 110.panta redakcija ir pavisam nesena - laulības kā savienības tikai starp vīrieti un sievieti, definīcija, tika ieviesta 2006.gadā pēc agresīvas, dehumanizējošas homofobijas kampaņas no "Latvijas Pirmās partijas" un bēdīgi slavenā oligarha Aināra Šlesera. Vai oligarhu un kristīgo konfesiju lobija grozītais pants Nacionālai apvienībai nepatīk, jo nav pietiekami naidīgs un sabiedrību polarizējošs?" neapmierinātību pauž organizācijas.
Vēstulē pausta pārliecība, ka pandēmijas laikā likumdevējam būtu jāizrāda rūpes par sabiedrību un ģimenēm, sniedzot tām nepieciešamo ekonomisko un sociālo atbalstu, nodrošinot pēc iespējas labvēlīgāku vidi bērnu attīstībai laikā, kad mācības un liela daļa darbu notiek attālināti, un mazinot sociālekonomisko nevienlīdzību. "Tā vietā NA cenšas panākt konstitūcijas grozījumus bez jebkādas pozitīvas pievienotās vērtības, no kuras Latvijas tauta un tās ģimenes neiegūs pilnīgi neko, lai cik tradicionālas tās būtu. Tradicionālajai ģimenei, tāpat kā visām citām ģimenēm, īpaši sociāli neaizsargātām, viendzimuma pāru un viena vecāka ģimenēm,