Sniega notīrīšana no automašīnas pirms brauciena ir obligāta

Apsnigusi automašīna ziemā FOTO: Unsplash/JavyGo

Vasarā vari atslēgt auto, iedarbināt dzinēju un aizbraukt, bet ziemā došanās ceļā tik vienkārša var arī nebūt. It īpaši, ja naktī ir snidzis un automobili klāj bieza sniega sega. Daudzi autobraucēji slinko un pavirši notīra vien vējstiklu, taču apdrošinātāji atgādina, ka tā var ātri iekļūt nelaimē un mašīnas kārtīga notīrīšana ir obligāta. Pirms ikviena brauciena – pat līdz piemājas veikalam, uzsver apdrošināšanas sabiedrībā Gjensidige Latvija.

Ne visiem automašīnu īpašniekiem ir garāža vai iespēja novietot automašīnas apsildāmā iekštelpu autostāvvietā. Tādēļ līdz ar pirmo salu un sniegu daudzi automašīnu īpašnieki sāk dienu ar automašīnas sildīšanu un sniega tīrīšanu.

“Gada aukstajiem mēnešiem sākoties, vadot auto, pie stūres drīkst sēsties tikai tad, ja ir tīri logi, lukturi, spoguļi un valsts numurzīmes.

5

Dodoties ceļā, jābūt pietiekami daudz logu tīrīšanas šķidruma un kvalitatīviem logu tīrītājiem. Tas ietekmē redzamību un autovadīšanas kvalitāti, savukārt valsts numurzīmes tīrība tiek reglamentēta pat Ceļu satiksmes noteikumos,” skaidro apdrošināšanas sabiedrības Transportlīdzekļu atlīdzības grupas vadītājs Andris Balodis.

Automašīnas attīrīšana no sniega

Kad automašīna ir pārklāta ar 5-10 centimetru sniega kārtu, pirms braukšanas tā ir obligāti jānotīra. Šim nolūkam ir ieteicams izmantot skrāpja birsti. Šim instrumentam ir daudz veidu, taču ieteicams izvēlēties tieši otas ar mīkstiem sariem. Lielu transportlīdzekļu īpašniekiem – apvidus automobiļiem, mikroautobusiem utt. ir ieteicams izmantot teleskopisku auto birsti.

Lai stipra sniega gadījumā varētu mašīnu atrakt no sniega kupenām, vajadzīga sniega lāpsta. Savukārt apledojuma gadījumā noderēs sapiera lāpsta. Ar plakanu lāpstu var veikli nogriezt sasalušo sniega kārtu slāni pa slānim, nesabojājot automašīnas krāsas pārklājumu.

FOTO: Pixabay/Arek Socha

“Runājot par sniega ietekmi, ir jāņem vērā, ka sniegs ir sasalis ūdens, kas kūstot aizpilda mikroplaisas, plaisas un blīvējumus, kā arī iekļūst durvju slēdzenēs, benzīna tvertnes atlokā un citos automašīnas elementos. Ja automašīnai nav keramikas pārklājuma, ūdens kušanas un sasalšanas rezultātā rodas rūsa, tādēļ ir ieteicams šīs vietas noslaucīt ar sausu lupatu pirms brauciena,” uzsver A. Balodis.

Automašīnas logu un stiklu tīrība

Pēc siltās sezonas jāpārbauda priekšējo un aizmugurējo logu stikla tīrītāju gumiju nolietojums. Ja gumijām ir radušās plaisas vai aplikumi, tādi stikla tīrītāji var saskrāpēt automašīnas priekšējo stiklu. Tāpat, ja logu tīrītāji nepilnīgi notīra logus vai uz logiem paliek mitrums un netīras joslas, tas nozīmē, ka logu tīrītāji jau ir nolietojušies. Tāpat mašīnā vienmēr jābūt pietiekamam daudzumam logu mazgāšanas šķīduma. Aukstam laikam paredzētajiem stikla tīrīšanas līdzekļiem nepieciešamas atbilstošas tīrīšanas īpašības, tāpēc ziemā stikla tīrīšanas šķidrums jānomaina pret tādu, kas paredzēts aukstajai auto vadīšanas sezonai.

Ne mazāk svarīgi ir tīri spoguļi, jo redzamība tajos arī var stipri pasliktināt vadīšanas kvalitāti. Spoguļiem tīrītāju nav, tāpēc tie ir jātīra manuāli katru reizi pirms sēšanās pie stūres. Ir mašīnas, kurām ir apsildāmi spoguļi. Tos nedrīkst tīrīt ar ledus skrāpi, noteikti ir dažas minūtes jāpagaida, kamēr iedarbosies sildītāji, un ledus nokusīs.

Automašīnas attīrīšana no sniega un ledus nav apgrūtinājums. Vien jāiegādājas kvalitatīvs tīrīšanas inventārs, ko ziemas periodā vadāt līdzi automašīnā, un jāvelta dažas minūtes, lai attīrītu un sagatavotu automašīnu braucienam,

5

tādējādi parūpējoties par savu, automašīnas pasažieru un citu ceļu satiksmes dalībnieku drošību.

Uz augšu
Back