Nodibināta Pasaules latviešu amatieru teātru savienība

"Zirgu pastā" jauno režisoru izrādes pēc Šekspīra darbu motīviem FOTO: publicitātes

Aizvadītās nedēļas nogalē tiešsaistē norisinājās pirmais Latvijas diasporas amatieru teātru forums, kurā dibināta Pasaules latviešu amatieru teātru savienība (PLATS), informē Latviešu kultūras centra Birmingemā projektu vadītāja Dace Čaklā.

Pasākuma organizatori bija apzinājuši un uzrunājuši visus pašlaik aktīvos Latvijas diasporas teātrus - kopā 22 latviešu teātrus no trim kontinentiem. Pēc Čaklās paustā, visi teātri atsaucās aicinājumam un piedalījās forumā.

Foruma gaitā notika diskusijas, teātriem izklāstot savas problēmas un aktualitātes, kā svarīgākās problēmas minot profesionāla aprīkojuma un teātra nodarbībām piemērotu telpu trūkumu, apmācību un izglītības iespēju trūkumu, ierobežojumus piekļuvei lugu resursiem, autortiesību jautājumu nesakārtotību, jauniešu un vīriešu kūtrumu iesaistoties teātru kopās. Tāpat trūkstot publikas ieinteresētības un aktieru disciplinētības. Teātru pārstāvji norādīja arī uz režisoru izdegšanu, finanšu trūkumu un citām problēmām.

Lai risinātu kopīgās problēmas un stiprinātu latviešu teātrus ārpus Latvijas, 21 teātris apvienojās un nodibināja PLATS. Jaunās organizācijas dibinātāji ir Austrālijas Latviešu teātris, Sidnejas Latviešu teātris, Sanfrancisko Jaunais teātris, teātris "Holivudas koferis", "LATiBergen", Birmingemas Mazais teātris, Birmingemas Mazā teātra Londonas filiāle, Bradfordas teātra trupa "Saulespuķe", Burtonas amatierteātris "Strops", Īrijas Latviešu teātris. Dibināšanā piedalījās arī Jorkšīras Latviešu improvizācijas teātris "Spogulis", Latviešu amatierteātra kopa "Straumēni", Latviešu amatierteātris Dānijā "Pūpols", "MADteatteri", Mansfīldas drāmas grupa "Klēts", Minsteres Latviešu amatierteātris "Ezīši", "Momento", Oslo latviešu teātris "O’Latte", Reikjavīkas Latviešu teātris, Sirsnīgais Briseles Latviešu teātris un Stokholmas Latviešu amatierteātris.

Dibināšanas sapulcē ievēlēta savienības valde septiņu personu sastāvā.

Par PLATS mērķiem noteikta savstarpējā teātru komunikācija, mākslinieciskās kvalitātes celšana, saites ar Latviju saglabāšana un uzturēšana, latviešu jauniešu piesaiste diasporas teātriem, informācijas aprite un jaunā organizācija kā bāzes un resursu vietne. PLATS dibinātāji uzdeva valdei līdz nākamajai kopsapulcei, kas notiks martā, sakārtot organizācijas administratīvo pusi un izstrādāt darbības plānu nākamajiem diviem gadiem.

Čaklā uzsvēra, ka PLATS ir atvērta visiem latviešu teātriem, kā arī gatava sadarbībai ar ieinteresētajām organizācijām Latvijā un visā pasaulē.

Uz augšu
Back