EP deputāti: Baidenam jāpāršķir jauna transatlantisko attiecību lappuse

Džo Baidens. FOTO: AP/Scanpix

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti atzinīgi vērtē Džo Baidena stāšanos ASV prezidenta amatā, norādot, ka tā ir izdevība stiprināt Eiropas Savienības (ES) un ASV saites un kopīgi risināt demokrātiskās sistēmas problēmas un apdraudējumus.

Kā aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš, trešdienas rītā EP deputāti ar Eiropadomes priekšsēdētāju Šarlu Mišelu un Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāju Urzulu fon der Leienu apsprieda Baidena inaugurāciju jaunā ASV prezidenta amatā, pievēršoties arī vispārīgajai politiskajai situācijai ASV.

Mišels atklāja debates, sakot, ka šodien Eiropai ir iespēja atjaunot transatlantiskās attiecības, kuras pēdējos četros gados ir stipri cietušas. Viņa ieskatā pa šo laiku pasaule ir kļuvusi sarežģītāka, nestabilāka un neparedzamāka.

"Tas prasa, lai mēs, eiropieši, vairāk nekā jebkad agrāk ņemtu savu likteni paši savās rokās, aizstāvot savas intereses un vērtības. Mums kopīgi ar ASV ir jākļūst par likumos pamatotas starptautiskās kārtības balstiem, aizstāvot mieru, drošību, labklājību, brīvību, cilvēktiesības un dzimumu līdztiesību pasaulē," pauda Mišels.

Savukārt fon der Leiena uzsvēra, ka Eiropai tagad ir draugs Baltajā namā, un tā ir gatava jaunu attiecību sākumam ar savu senāko un uzticamāko partneri. Viņa uzsvēra ka ES un ASV jācenšas panākt globālas pārmaiņas, kuru pamatā ir kopīgas vērtības - demokrātija, cīņa pret klimata pārmaiņām un pandēmiju, digitalizācija.

Runājot par tiešsaistē organizēto ASV Kapitolija ieņemšanu un sociālajos medijos izplatīto naida runu un dezinformāciju, fon der Leiena aicināja sadarboties ar ASV, lai regulētu lielos tehnoloģiju uzņēmumus. "Interneta milžu neierobežotā politiskā vara ir jākontrolē", jo to rīcības pamatā jābūt likumiem, nevis "Silīcija ielejas uzņēmumu vadītāju patvaļīgiem lēmumiem", viņa teica.

LETA jau rakstīja, ka trešdien ASV galvaspilsētā Vašingtonā notiks jaunievēlētā prezidenta inaugurācijas ceremonija, kas šogad jaunā koronavīrusa pandēmijas un neseno nekārtību dēļ būs krietni atšķirīga.

Baidens un viceprezidente Kamala Harisa ap pusdienlaiku (ap plkst.19 pēc Latvijas laika) uz skatuves pie Kapitolija nodos zvērestu, lai oficiāli stātos amatā, un Baidens un Harisa kopā ar saviem dzīvesbiedriem vēlāk dosies uz Balto namu.

Pati ceremonija pandēmijas dēļ būs maza. Uz skatuves, ievērojot sociālo distancēšanos, sēdēs 200 viesu, bet oficiālās ceremonijas vērošanai pieejams tikai 1000 biļešu, lai gan agrākās ceremonijās tika izdalīts līdz 200 000 biļešu.

Normālos apstākļos uz inaugurāciju Vašingtonā ierodas simtiem tūkstošu cilvēku, turklāt uz prezidenta Baraka Obamas pirmo inaugurāciju ieradās aptuveni divi miljoni cilvēku.

Taču šogad svinības būs "ārkārtīgi ierobežotas" un Baidena komanda aicinājusi amerikāņus nedoties uz galvaspilsētu un šo aicinājumu pēc aizejošā prezidenta Donalda Trampa atbalstītāju iebrukuma Kapitolijā vairākkārtīgi atkārtojušas arī Kolumbijas apgabala varasiestādes.

Kolumbijas apgabalā jau ir spēkā ārkārtas stāvoklis un tas paliks spēkā arī inaugurācijas dienā. Varasiestādes ir pastiprinājušas drošības pasākumus un noslēgušas lielas galvaspilsētas daļas. Par drošību inaugurācijas ceremonijas laikā atbild Slepenais dienests, taču iesaistīti arī daudzi citi militārie un tiesībsargājošie dienesti, tostarp Nacionālā gvarde, Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) un policijas departamenti.

Uz inaugurācijas ceremoniju ieradīsies aptuveni 25 000 Nacionālās gvardes karavīru no visas valsts, kas ir vismaz divarpus reizes vairāk nekā iepriekšējās inaugurācijas ceremonijās. Nenotiks arī parastā karaspēka parāde Pensilvānijas avēnijā līdz Baltajam namam, bet tā vietā organizatori solījuši "virtuālu parādi" visā ASV.

Baidena inaugurācijas svinību televīzijas programmu, ko pārraidīs lielie Savienoto Valstu televīzijas kanāli, vadīs godalgotais amerikāņu kinoaktieris Toms Henkss. 90 minūšu sarīkojumā "Amerikas svinēšana" ar muzikāliem priekšnesumiem uzstāsies tādas zvaigznes kā Džons Bon Džovi, Džastins Timberleiks un Demija Lovāto.

Prezidenta inaugurācijas komitejas rīkotā televīzijas pārraide aizstās tradicionālās inaugurācijas ceremonijas svinības, kas šogad koronavīrusa pandēmijas dēļ atceltas.

Tramps nepiedalīsies Baidena inaugurācijā. Kopš 1869.gada neviens aizejošais prezidents nav izlaidis jaunā prezidenta inaugurācijas ceremoniju, kas simbolizē mierīgu varas nodošanu.

Uz augšu
Back