Nolemts: līdzšinējie ierobežojumi būs spēkā līdz 7.februārim

Krišjānis Kariņš FOTO: LETA

Ministru kabinets ceturtdien lēma līdz 7.februārim pagarināt līdz šim noteiktos ierobežojumus, lai mazinātu Covid-19 izplatību.

Virknei noteikto ierobežojumu beigu termiņš bija 25.janvāris, tomēr ar ceturtdienas valdības lēmumu visi ierobežojumi tiks turpināti līdz 7.februārim.

Tas nozīmē, ka nedēļas nogalēs turpināsies arī komandantstunda. Proti, no 29.janvāra līdz 31.janvārim un 5.februāra līdz 7.februārim būs aizliegta iedzīvotāju pārvietošanās naktī uz sestdienu un naktī uz svētdienu laikposmā no plkst.22 līdz 5. Komandantstundas laikā iedzīvotājiem būs pienākums uzturēties savā dzīvesvietā, tai skaitā samazināt tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem - neuzņemt viesus, nedoties privātās vizītēs.

Aizliegums pārvietoties beidzas attiecīgi 31.janvāra plkst.5 un 7.februārī plkst.5. 

Dzīvesvietas atstāšana komandantstundas laikā pieļaujama tikai īpaši neatliekamos gadījumos. Atstājot dzīvesvietu, līdzi jābūt pašapliecinājumam, kurā norāda personas datus, dzīvesvietas adresi, pārvietošanās iemeslu, un pārvietošanās galamērķi. Ikvienam iedzīvotājam ir pienākums ņemt līdzi arī pasi vai ID karti.

Pārvietošanās ierobežojumi noteiktajās nakts stundās neattieksies uz personām, kuras dodas uz darba vai dienesta vietu vai no tās vai veic darba vai dienesta pienākumus. Tāpat šī prasība neattieksies uz pārvietošanos, kas nepieciešama ārstniecības pakalpojumu saņemšanai vai dzīvnieku veterinārmedicīniskajai aprūpei, vai diennakts aptiekas apmeklējumam.

Līdz 7.februārim būs aizliegti skaistumkopšanas, pīrsinga un tetovēšanas pakalpojumi, sporta inventāra noma iekštelpās un fotopakalpojumi klātienē (izņemot fotogrāfiju izgatavošanu dokumentiem).

Tāpat līdz 7.februārim aizliegti saimnieciskie pakalpojumi klātienē, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu (tai skaitā bāros, naktsklubos, diskotēkās, akvaparkos, pirtīs, SPA, iekštelpu slidotavās, spēļu zālēs, bērnu viesību organizēšanas vietās, izklaides un atrakciju centros, batutu parkos, bērnu rotaļu istabās, bērnu pieskatīšanas istabās.

Darbību varēs turpināt dabas takas, ja tur tiek nodrošināta vienvirziena plūsma un divu metru distances ievērošana. Šajā laikā arī aizliegtas dzinējmedības.

Tāpat turpināsies ierobežojumi tirdzniecības jomā, proti varēs darboties tirdzniecības vietas, kurās tirgo atsevišķas produktu grupas - pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, pašu ražoto lauksaimniecības produkciju, kā arī ziedus.

Klātienē arī varēs nopirkt zeķbikses, zeķes, elastīgās zeķes, šalles, lakatus, kaklautus, cepures, cimdus, preces virsmu uzkopšanai, lāpstas un liekšķeres, elektroierīces telpu apsildīšanai un pergamenta papīru.

Tāpat varēs iegādāties kurināmo, gāzes balonus, sveces, sērkociņus, zārkus, aploksnes, papīra iepakojumu, mājas uzkopšanas līdzekļus, krāsnis, slēdzenes, apkures katlus, sildītājus, telefona aparātus, spuldzes, ortopēdiskos piederumus, dzirdes aprātus un šķiltavas.

Līdz 7.februārim muzejos ārtelpās, sporta treniņu norises vietās ārtelpās un reliģiskās darbības veikšanas vietās darbu varēs uzsākt ne agrāk kā plkst.6 un beigt ne vēlāk kā plkst.20.

Šajā laikā joprojām būs pārtraukta kultūrvietu un izstāžu norises vietu darbība, kā arī darbības, kas saistītas ar ielu tirdzniecības organizēšanu (tai skaitā gadatirgu darbību).

Bibliotēkās joprojām varēs izsniegt grāmatas un darbību varēs turpināt muzeju brīvdabas teritorijas. Kultūrvietās varēs notikt organizēti profesionālās mākslas mēģinājumi no plkst.6 līdz plkst.22.

Covid-19 izplatības ierobežošanai valstī no 9.novembra līdz 7.februārim ir izsludināta ārkārtējā situācija un noteikta virkne ierobežojumu.

Perevoščikovs: Latvijā dienā atklāto jauno Covid-19 skaits joprojām ir ļoti milzīgs

Latvijā dienā atklāto jauno Covid-19 skaits joprojām ir ļoti milzīgs, preses konferencē pēc valdības sēdes ceturtdien atzina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Viņš uzsvēra, ka iepriekš dienā vidēji tika konstatēti 1010 jauni saslimšanas ar Covid-19 gadījumi, tagad tie ir samazinājušies līdz vidēji 820 gadījumiem dienā. "Skaitlis joprojām ir ļoti milzīgs un aizvien nav iespējams kontrolēt situāciju," sacīja Perevoščikovs.

Epidemiologs norādīja, ka, sekojot līdzi saslimstības ar Covid-19 datiem citās Eiropas Savienības valstīs, piemēram, Francijā, Vācijā, kur tā ir divas reizes zemāka nekā Latvijā, tajās stingri ierobežojumi aizvien ir spēkā, jo pastāv jauni riski, tai skaitā saistībā ar atšķirīgo vīrusa paveidu, kurš tiek uzskatīts par krietni lipīgāku.

"Tas jau ir novērots Portugālē, Īrijā, Lielbritānijā. Trešajam Covid-19 vilnim, salīdzinot ar pirmo un otro, ir raksturīgs tas, ka jaunie vīrusa celmi spēj izplatīties par 50-70% straujāk. Tie ierobežojošie pasākumi, kuri bija līdz šim, nepalīdzēja apturēt jauno vīrusa paveidu," skaidroja Perevoščikovs.

Viņš uzskata, ka ir divi ceļi turpmākajai rīcībai, proti, samazināt ierobežojumus vai mācīties no citu valstu pieredzes un būt piesardzīgiem.

Epidemiologs pieļauj, ka Latvijā jau ir vairāk nekā pieci ar jauno Covid-19 paveidu inficētie

Ņemot vērā, ka pieci līdz šim atklātie ar jauno Covid-19 paveidu inficētie visi ir vienas ģimenes locekļi, pastāv iespēja, ka ar šo paveidu inficējušies arī citi šīs ģimenes locekļi, kuri netika tikpat padziļināti izmeklēti, žurnālistiem pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Viņš piebilda, ka viens ir sekundāras inficēšanās gadījums, kad kāds inficējies ar jauno paveidu, jo bijis kontaktā ar kādu, kurš atgriezies no Lielbritānijas.

Tāpat epidemiologs atklāja, ka pastāv iespēja, ka jaunais paveids jau izplatās Latvijā, tomēr ne gana intensīvi, lai izraisītu eksponenciālu gadījuma skaita pieaugumu. "Mēs redzam tikai aisberga virsotni. Ļoti daudz cilvēku varbūt arī nebija testēti un ir daudzi cilvēki, kuri iebraukuši ar citiem transporta līdzekļiem, sākot no decembra sākuma. Mēs pieļaujam, ka šis vīruss, līdzīgi kā citās Eiropas valstīs, ir izplatījies," sacīja epidemiologs.

Pēc viņa sacītā, lai Latvijā sāktos trešais Covid-19 "vilnis" un šis jaunais paveids sāktu eksponenciālu izplatību, ir nepieciešams laiks un esošo ierobežojumu mazināšana. Eksperta ieskatā Latvijā ieviestie drošības pasākumi un ierobežojumi ir bijuši gana stingri, lai līdz šim novērstu šādu scenāriju, kamēr vienlaikus tas ir arī ļāvis panākt nosacītu stabilitāti esošajos saslimstības rādītājos.

Kā ziņots, SPKC pārstāve Ilze Arāja aģentūrai LETA iepriekš pavēstīja, ka jaunais Covid-19 paveids Latvijā varētu strauji izplatīties tikai pēc tā lokālas nostabilizēšanās, un šobrīd dati neuzrāda vietēju tā izplatīšanos.

Uz augšu
Back