Šajā vulkāniskajā strūklā mīt simtiem nekad neredzētu dzīvības formu

FOTO: Anna-Louise Reysenbach/NSF, ROV Jason and 2018 ©Woods Hole Oceanographic Institution

Uz Zemes dažiem organismiem patīk visai karsti dzīves apstākļi. Tik ļoti patīk, ka tie iekārtojušies uz dzīvi zemūdens vulkāna verdošajās skābes strūklās.

Šī dzīvnieku grupa sastāv no sena un eklektiska radību kopuma, ko dēvē par ekstremofiliem. Tie dzīvo un vairojas tādā vidē, kurā vidējais Zemes iemītnieks nespētu izdzīvot ne sekundi. Šīs radības mēdz būt mikroskopiskas, un to vidū ir arī pret radiāciju izturīgie gauskāji, spiedienu mīlošie prokarioti no Marianas dziļvagas un skābi “strebjošas” baktērijas.

Tagad pētnieki izpētījuši zemūdens vulkānu netālu no Jaunzēlandes un dīvainajā vulkāna strūklā identificējuši jau vismaz 300 jaunus ekstremofilus.

Pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Proceedings of the National Academy of Sciences”, jūras biologi izmantoja attālināti vadāmu robotu, lai savāktu nogulsnes no 1800 metru liela dziļuma, kur atrodas vulkāns.

FOTO: Anna-Louise Reysenbach/NSF, ROV Jason and 2018 ©Woods Hole Oceanographic Institution

Sekojošajā vulkānisko nogulumiežu DNS analīzē pētnieki identificēja 285 dažādus jaunu mikrobu veidus, kas iepriekš nebija zināmi. Vulkāna strūklā atradās arī 202 potenciāli jaunas baktēriju sugas un 83 arheju veidi, kas ir ekstrēmos apstākļos dzīvojoši vienšūņi.

Dzīvības formas šajā strūklā bija izvietojušās dažādās vietās atkarībā no temperatūras un skābes līmeņa apkārt esošajā ūdenī. Dažas sugas bija iecienījušas vulkāna padziļinājuma sienas, kur arī bija apmetušās uz dzīvi. Citas sugas savukārt deva priekšroku dzīvei sēra gāzu mākoņos, kas izplūda no krātera. Ūdens temperatūra šajās vietās ir aptuveni 120 Celsija grādi.

“Mēs esam nonākuši līdz brīdim, kad mikrobi var būt ļoti informatīvi un daudz pavēstīt par vidi, kurā mīt,” rakstīts pētnieku paziņojumā.

Uz augšu
Back