Aprit 100 gadi kopš Latvijas starptautiskās atzīšanas "de iure"

FOTO: Latvijas Pasts

 Šodien apritēs 100 gadu kopš Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas "de iure", un Valsts prezidenta kanceleja vēsturisko notikumu godinās ar vairākām aktivitātēm.

Kā informēja Valsts prezidenta kancelejas mediju centra vadītāja Justīne Deičmane, šodien notiks svinīga karogu pacelšana pie Rīgas pils, Valsts prezidenta un ārlietu ministra uzrunas, tiešsaistes apsveikumi no Francijas, Itālijas, Beļģijas, Lielbritānijas un Japānas līderiem. Savukārt gandrīz visās Latvijas baznīcās plkst.18 - brīdī, kad pirms 100 gadiem šajā laikā diplomāti uzzināja par starptautisko Latvijas atzīšanu, - skanēs zvanu skaņas.

Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas "de iure" simtgades rītā plkst.8.30 laukumā pie Rīgas pils svinīgi tiks pacelti piecu toreizējās Antantes valstu - Beļģijas, Francijas, Itālijas, Japānas un Lielbritānijas - karogi.

Savukārt plkst.14 Rīgas pilī notiks svinīgs tiešsaistes pasākums, kurā piedalīsies Valsts prezidents Egils Levits un tiešsaistē no Parīzes ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV). Pasākumā tiks demonstrēti arī piecu Antantes valstu līderu - Itālijas prezidenta Serdžo Matarellas, Francijas prezidenta Emanuela Makrona, Apvienotās Karalistes premjerministra Borisa Džonsona, Japānas premjerministra Jošihides Sugas un Beļģijas premjerministra Aleksandera De Kro - videoapsveikumi Latvijai. Tāpat pasākumā uzrunu teiks Latvijas ANO jauniešu delegāte Natālija Knipše, savukārt muzikālu apsveikumu sniegs pianists Vestards Šimkus.

Deičmane atzīmēja, ka norises laikā būs iespējams noskatīties unikālu Ārlietu ministrijas veidotu videoklipu sēriju par godu nozīmīgajai gadskārtai, kā arī stāstu par Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas "de iure" vēsturi un nozīmi.

Lai atzīmētu 100.gadadienu kopš dienas un stundas, kad Latvijas diplomāti Parīzē saņēma vēsti par Latvijas atzīšanu "de iure", Valsts prezidents arī aicinājis visu kristīgo konfesiju dievnamus plkst.18 skandēt baznīcu zvanus. Aicinājumam atsaukušies visu lielāko kristīgo konfesiju pārstāvji - luterāņu, katoļu, pareizticīgo, vecticībnieku un baptistu draudzes, kā arī Rīgas Anglikāņu Svētā Pestītāja draudze un armēņu Apustuliskā draudze.

Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas "de iure" simtgades pasākumiem varēs sekot līdzi tīmekļvietnē "president.lv", Valsts prezidenta sociālo mediju "Facebook", "Twitter" un "Instagram" kontos.

Par godu Latvijas "de iure" atzīšanas simtgadei izdos pastmarku un aploksni

VAS "Latvijas Pasts" par godu Latvijas "de iure" atzīšanas simtgadei šodien izdos pastmarku un aploksni, pavēstīja kompānijā.

Jaunās pastmarkas un aploksnes sākotnēji varēs iegādāties lielāko pilsētu pasta nodaļās, kā arī "Latvijas Pasta" e-veikalā "www.veikals.pasts.lv", savukārt interesenti par pirmās dienas zīmogošanas iespējām aicināti rakstīt uz e-pasta adresi "filatelija@pasts.lv".

Pastmarka "Latvijas "de iure" atzīšana - 100" izdota 50 000 eksemplāru tirāžā, savukārt aploksne - 2500 eksemplāros. Pastmarkas nominālvērtība ir viens eiro, un tā atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramu Latvijas teritorijā. 

Filatēlijas jaunumu dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva. Pastmarkas vizuālajā noformējumā izmantots mākslinieces Annas Kustikovas 2019.gadā veidots zīmējums ar Ārlietu ministrijas ēku. Savukārt uz aploksnes redzama fotogrāfa Mārtiņa Lapiņa 1921.gada 26.janvāra vēsturiska fotogrāfija no Latvijas Nacionālā arhīva krājumiem.

Latvijas Republika šodien atzīmē starptautiskās "de iure" atzīšanas 100.gadadienu.

Sabiedroto valstu Augstākā padome 1921.gada 26.janvārī plkst.17 Latvijas delegācijai paziņoja, ka Latvijas Republika atzīta "de iure". Tādējādi Latvija kļuva par starptautisko tiesību subjektu un pavērās ceļš tās uzņemšanai Tautu Savienībā.

Uz augšu
Back