C, 18.08.2022.

Pilsētas rota vai "urbānais terorisms"? Serbijā karstas diskusijas par jaunu pieminekli

TVNET/LETA/AFP
Pilsētas rota vai "urbānais terorisms"? Serbijā karstas diskusijas par jaunu pieminekli
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: EPA/Scanpix

Serbijas galvaspilsētā trešdien atklātais viduslaiku prinča milzīgais piemineklis sabiedrībā izsaucis pretrunīgus vērtējumus, pieminekļa cienītājiem cildinot tā daiļumu, bet kritiķiem to peļot kā kiču, kas sabojā pilsētas laukumu.

12.gadsimta princis Stefans Nemaņa tiek godināts kā serbu valsts izveidotājs, un viņa 23 metrus augstais piemineklis tagad uzstādīts Belgradas krastmalas rajonā.

Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs pieminekli cildināja, sakot, ka tas esot skaistākais, ko viņš jebkad redzējis.

"Šis piemineklis ir liels, jo mūsu stāsts ir liels. Tas ir smags, jo mūsu vēsture bieži tāda ir bijusi," atklāšanas ceremonijā, kurā piedalījās vairāki simti cilvēku, sacīja prezidents.

Foto: EPA/Scanpix

Daudzie kritiķi tomēr ir citās domās, vēsturniekiem, māksliniekiem un arhitektiem norādot, ka piemineklis ir tik bezgaumīgs, ka tas banalizē vēsturi, ko tam būtu jāreprezentē.

Kāds pazīstams arhitekts pieminekli nodēvējis par "urbāno terorismu".

"Tas ir kroplīgs, tas ir kičs un sabojā skaisto stacijas ēku," laikrakstam "Danas" sacīja vēsturniece Dubravka Stojanoviča, izsakoties par netālo 19.gadsimta beigu staciju, kas līdzās milzīgajam piemineklim šķietami sarāvusies maza.

Foto: AFP / Scanpix

Piemineklī princis attēlots ar nopietnu sejas izteiksmi un zobenu rokās, stāvot uz milzīgas bizantiešu bruņucepures, kas veido pusi no pieminekļa augstuma.

Sociālajos medijos piemineklis jau izpelnījies zobgalības, dažiem norādot, ka princis izskatās pēc "Gredzenu pavēlnieka" Sarumana, kas stāv uz šokolādes olas.

Pieminekļa izmaksas tiek turētas noslēpumā.

Pilsētas amatpersonas izmaksām noteikušas slepenības statusu līdz 2023.gadam.

Belgradas vicemērs Gorans Vesi paudis aizstāvības vārdus piemineklim.

"Par Eifeļa torni un Brīvības statuju arī bija dažādi viedokļi. Labs mākslas darbs vienmēr izsauc dažādus viedokļus un kritiku, un neviens nepamana sliktos," atgādināja amatpersona.

Foto: EPA/Scanpix
Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu