ES ierobežo Covid-19 vakcīnu piegādi Ziemeļīrijai

Brexit FOTO: donfiore/Shutterstock

Eiropas Savienība (ES) piektdien ierobežojusi Covid-19 vakcīnu piegādi Ziemeļīrijai, daļēji apturot Brexit vienošanās nosacījumus, kas nodrošina preču plūsmu pāri Īrijas robežai.

Ziemeļīrijas pirmā ministre Arlīna Fostere nodēvēja par "neticamu naidīguma izpausmi" ES lēmumu piesaukt Ziemeļīrijas protokola 16.pantu, kas ļauj Lielbritānijai vai ES rīkoties vienpusēji, ja no vienošanās rodas negaidītas negatīvas sekas.

Lielbritānijas valdības preses pārstāvis sacīja, ka valdība rūpīgi apsvērs nākamos soļus, un piebilda, ka ministrs Maikls Govs izteicis Eiropas Savienībai Lielbritānijas bažas par to, ka ES nav tai paziņojusi par gaidāmo rīcību attiecībā uz Ziemeļīrijas protokolu.

Brexit līguma Ziemeļīrijas protokols nodrošina preču plūsmu starp ES dalībvalsti Īriju un Lielbritānijas provinci Ziemeļīriju bez muitas kontroles uz robežas. Taču 16.pants ļauj pusēm vienpusēji apturēt šos nosacījumus specifiskām precēm, ja vienošanās noved pie "nopietnām ekonomiskām, sociālām vai vides problēmām".

Eiropas Komisija (EK) piektdien pieņēma shēmu Eiropas Savienības rūpnīcās ražoto Covid-19 vakcīnu eksporta kontrolei. EK skaidroja, ka tas nepieciešams, lai nodrošinātu vakcīnu piegādi ES valstīm.

Lai gan Ziemeļīrija saņem savas vakcīnas no Lielbritānijas, ES lēmums ir sadusmojis politiķus šajā Lielbritānijas provincē.

Uz augšu
Back