Briģis: Saprātīgāk būtu šķirot pieejamību veikaliem, nevis ierobežot nopērkamās preces (6)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Veikals ''Rimi.'' Ilustratīvs foto.
Veikals ''Rimi.'' Ilustratīvs foto. Foto: Paula Čurkste/LETA

Iespējams, saprātīgāk būtu šķirot pieejamību veikaliem, nevis ierobežot iegādājamās preces, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pieļāva Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis.

Vaicāts, vai ir kas tāds, ko Latvija varētu aizņemties no citām valstīm, domājot par pandēmijas ierobežošanu, profesors akcentēja, ka situācija vairāk vai mazāk visā Eiropā un gandrīz pat pasaulē ir vienāda, problēmas ir vienādas. 

Viņš gan minēja, ka atsevišķās vācu zemēs tiek ierobežota pieejamība veikaliem, nevis šķirotas nopērkamās preces. Viņš aizstāvētu viedokli, ka tas ir saprātīgāk.

Briģis atminējās, ka brīdī, kad tika ieviesti ierobežojumi iegādāties atsevišķas preces, viņam tika prasīts viedoklis par ceremoniju sveču pirkšanas aizliegumu. Tad viņš sācis domāt, vai Latvija šajā jautājumā neaiziet par tālu.

Līdz ar to viņš pieļāva, ka varbūt varētu ieviest šo vācu modeli, kad tiek ierobežota iekļūšana veikalā, mazie veikali tiek slēgti, bet atvērti tikai lielie.

Tomēr tas ir ekonomistu un saimniecības speciālistu ziņā, piebilda Briģis.

Vienlaikus viņš atzina - lai gan situācija saistībā ar Covid-19 stabilizējusies, tomēr nevarētu teikt, ka esam apmierinošā stāvoklī - tas vēl arvien ir samērā slikts.

Vaicāts, kāpēc neizdodas būtiski mazināt Covid-19 izplatību Latvijā, Briģis atgādināja, ka vīruss izplatās no cilvēka uz cilvēku.

"Ja kaut kas neizdodas, tas nozīmē, ka mēs šo ķēdīti nespējam līdz galam pārtraukt un tomēr cilvēki satiekas un cits citam vīrusu nodod,"

skaidroja profesors.

Viņš atzina, ka ir vērojami uzlabojumi no komandantstundas ieviešanas un distancēšanās ierobežojumiem. "Bet varbūt tomēr līdz galam viss nenostrādā," pieļāva Briģis.

Viņaprāt, iepriekšējos mēnešos ēnā ir palikusi Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) kapacitātes aktualitāte, lai gan centra efektivitāte ir ļoti izšķirošs posms. Briģis teica, ka starp viņa studentiem ir arī SPKC darbinieki un viņi ir pārstrādājušies, izdeguši un fiziski nespēj tikt galā ar savu darbu. Aizvadītajā nedēļā gan valdība ir radusi atsevišķus risinājumus, atgādināja Briģis.

Profesors arī akcentēja, ka ir samērā drošs par Latvijas spēju organizēt un veikt vakcinēšanu pret Covid-19, taču tas, kā šo vakcīnu iegūt, nav atkarīgs no mums. Tāpat aktuāls ir jautājums par cilvēku gatavību vakcinēties, un te Latvijai ir ko darīt, viņš uzsvēra.

Briģis uzskata, ka iedzīvotāju skaits, kas ir absolūti pret vakcināciju, nav tik liels. Vairums ir cilvēki, kuri nav droši par vakcināciju, kuri šaubās, kuriem nav pārliecība. Viņaprāt, ir vērts strādāt ar šo grupu, sniegt informāciju.

Vaicāts, vai šajā situācija ir redzama "gaisma tuneļa galā", Briģis sacīja, ka nesen dzirdējis labu parunu: "Ja nāk rītausma, tad nakts vistumšākais brīdis ir tieši pirms tās rītausmas".

Viņaprāt, to var attiecināt arī uz šo pandēmiju -

cilvēki ir noguruši un brīdis pirms vakcinācijas psiholoģiski ir ļoti grūts. "Bet noteikti esmu pārliecināts, ka vakcinācija ir faktors, kas atrisinās mūsu problēmas,"

norādīja Briģis, vēlreiz aicinot visus saprast, ka vakcinācija ir viens no galvenajiem, ja ne izšķirošais posms pandēmijas pievarēšanā.

Kā vēstīts, Ekonomikas ministrija plāno piedāvāt valdībai lemt par klātienē iegādājamo preču klāsta paplašināšanu un epidemioloģiski drošu iepirkšanos.

Valdība iepriekš vienojās līdz 7.februārim ieviest ierobežojumus, ar mērķi mazināt Covid-19 izplatību.

Tas nozīmē, ka pastāv ierobežojumi arī tirdzniecībā. Tādējādi līdz 7.februārim var darboties tirdzniecības vietas, kurās tirgo atsevišķas produktu grupas - pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, pašu ražoto lauksaimniecības produkciju, kā arī ziedus.

Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs iepriekš pauda, ka pašreiz cīņā ar Covid-19 dēļ noteikto ierobežojumu dēļ tirgošanai aizliegto preču sarakstā esošās lietas vajadzētu ļaut tirgot vismaz darba dienās.

20.janvārī valdība lēma uzdot Ekonomikas ministrijai izstrādāt priekšlikumu par mazumtirdzniecības vietu darbību pēc 7.februāra, kas patlaban ir noteikts kā ārkārtējās situācijas beigu datums. Ministrijai jāizstrādā tādi priekšlikumi, kas neapdraud epidemioloģiskās drošības situāciju.

Komentāri (6)CopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu