Mjanmā nepieredzēti plaši protesti pret huntu

TVNET/LETA/AFP
Mjanmā nepieredzēti plaši protesti pret huntu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Foto: MLADEN ANTONOV / AFP

Mjanmas pilsētās pirmdien notiek nepieredzēti plaši protesti pret pagājušās nedēļās pučā varu sagrābušo militāro huntu, protestētājiem pieprasot atbrīvot aizturēto valdības vadītāju Aunu Sanu Su Či.

Hunta līdz šim nav vērsusi šaujamieročus pret demonstrantiem, bet, spiedienam pieaugot, policija pirmdien galvaspilsētā Nepjido pret demonstrantiem pirmo reizi lika lietā ūdens lielgabalu.

Nedēļas nogalē, kad notika pirmās lielās puča oponentu protesta akcijas, demonstrācijās piedalījās desmitiem tūkstošu cilvēku, bet pirmdien protestu kustība pastiprinājās, demonstrācijām notiekot ar līdz šim nebijušu vērienu, turklāt sācies arī valsts mēroga streiks.

Valsts lielākajā pilsētā Jangonā milzīgi demonstrantu pūļi paralizēja satiksmi visā pilsētā. Salīdzinot ar pirmdienas protestu vērienu, dalībnieku skaits svētdienas protestos tagad šķiet niecīgs.

"Nost ar militāro diktatūru!" un "Atbrīvojiet Aunu Sanu Su Či un aizturētos cilvēkus!", skandēja demonstranti.

Daudziem bija plakāti ar saukļiem "Glābiet Mjanmu!" un "Mēs gribam demokrātiju!".

Aicinājumam uz ģenerālstreiku jau nedēļās nogalē atsaucās arvien vairāk iedzīvotāju, par pievienošanos streikam Jangonā paziņojot tekstilrūpniecības un dzelzceļa strādniekiem, arī ierēdņiem.

Vērienīgas demonstrācijas pirmdien notika arī valsts otrā lielākajā pilsētā Mandalajā, kā arī Tavojā un Phaanā, valsts dienvidos.

Mjanmā 1.februārī notika militārais apvērsums, un tā gaitā tika aizturēta valdības vadītāja Su Či un citi valdošās Nacionālās demokrātijas līgas (NLD) augstākie līderi.

Ģenerāļi puča sarīkošanu pamato ar novembra vēlēšanās it kā notikušajām nelikumībām. NLD šajās vēlēšanās guva pārliecinošu uzvaru.

Hunta uz gadu izsludinājusi ārkārtējo stāvokli, solot pēc tam sarīkot jaunas vēlēšanas, tiesa gan, precīzi nenorādot, kad tieši tās varētu notikt.

ASV prezidents Džo Bidens un citi pasaules valstu līderi pieprasa ģenerāļiem atteikties no varas.

Pāvests Francisks svētdien apliecināja "solidaritāti ar Mjanmas tautu", mudinot armiju strādāt "demokrātiskas līdzāspastāvēšanas" virzienā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu