T, 29.03.2023.

Strauji audzis neatliekamo pacientu skaits Bērnu slimnīcas psihiatrijas nodaļā

TVNET/LETA
Strauji audzis neatliekamo pacientu skaits Bērnu slimnīcas psihiatrijas nodaļā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 6
Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto. Foto: Photographee.eu, Shutterstock.

Covid-19 pandēmijas ietekmē strauji audzis Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas nodaļas neatliekamo pacientu skaits, informēja slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte-Rozentāle.

Slimnīcas ārsti aicina vecākus pievērst īpašu uzmanību savu pusaudžu psihiskās veselības stāvoklim, atbalstīt viņus un mācīties atpazīt signālus, kas liecina par nepieciešamību vērsties pēc speciālista palīdzības.

Salīdzinājumā ar 2019.gadu, pērn Bērnu psihiatrijas nodaļā par 20% palielinājies stacionēto jauniešu īpatsvars, un 2020.gadā vairāk nekā puse jeb 55% psihiatrijas nodaļas pacientu stacionēti neatliekamā kārtā.

Slimnīcas Bērni psihiatrijas klīnikas vadītājs Ņikita Bezborodovs skaidroja, ka tas, ka ģimenes arvien biežāk vēršas pie bērnu psihiatra pēc palīdzības, liecina par psihiskās veselības traucējumu stigmas mazināšanos. Bezborodovs uzskata, ka pašreizējo situāciju nodaļā veicinājusi tieši pandēmija un ar to saistītie ierobežojumi.

"Pusaudžu vecumā komunikācijai ar vienaudžiem ir īpaši svarīga loma jaunieša identitātes veidošanā un pašvērtējuma uzturēšanā. Pašlaik, kad Covid-19 pandēmijas ietekmē viņu iespējas uzturēt kontaktus ar draugiem un citiem pusaudžiem ir ierobežotas, cieš viņu psihe," norāda psihiatrijas klīnikas vadītājs.

Bērnu slimnīcas psihiatrijas speciālisti pusaudžu vecākiem atgādina, ka rūpes par psihisko veselību ir vienlīdz svarīgas ar rūpēm par fizisko labsajūtu.

Viņi iesaka ikdienā meklēt iespēju uzturēt ar bērniem dabisku saskarsmi, piemēram, kopīgi gatavojot maltītes, skatoties saistošas televīzijas pārraides, palīdzot mācībās vai nodarbojoties ar kopīgiem hobijiem.

Būtiski ekspertu ieskatā ir meklēt veidus, kā dalīties savās pārdomās un emocijās. Laikā, kad saskarsme ar vienaudžiem ir iespējama tikai ar tehnoloģiju palīdzību, vecākiem vajadzētu savas atvases atbalstīt, rosināt un palīdzēt atrast veidus, kā to nepārtraukt.

Nopietni signāli, kas varētu liecināt par psihiskās veselības sarežģījumiem, ir, ja vismaz divas nedēļas novērojams, ka jaunietim zudušas intereses, kas līdz šim jaunietim sagādājušas prieku,

vai ja pusaudzis kļuvis neparasti viegli aizkaitināms. Tāpat šo indikatoru vidū ir ieilgušas grūtības iemigt un pamosties, un manāmi mainījusies apetīte - tā ir palielinājusies vai zudusi.

Tāpat par sarežģījumiem liecina, ja pusaudzis pauž domas par paškaitējumu vai rīkojas paškaitējoši, vai arī ja jaunietis cieš no nepamatotas, saasinātas vainas apziņas.

Ja sava pusaudža ikdienā iezīmējas kādas no šīm pazīmēm, ir nepieciešams vērsties pēc palīdzības. Lai saņemtu Bērnu slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnikas speciālista konsultāciju, jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai speciālista, kas izrakstīs e-nosūtījumu ar informāciju par to, kādēļ pacientam nepieciešama bērnu psihiatra konsultācija, kādi izmeklējumi jau veikti un kāda terapija jau saņemta.

Pateicoties šādai nosūtījumu kārtībai, Bērnu psihiatrijas klīnikas ārsti var izvērtēt katra individuālā gadījuma steidzamību un pirmkārt nodrošināt konsultāciju pieejamību tiem pacientiem, kam palīdzība nepieciešama pēc iespējas ātrāk. Steidzamos gadījumos psihiatra konsultāciju var saņemt septiņu dienu laikā, prioritāros - 30 dienu ietvaros, bet citos gadījumos - plānveida kārtā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu