"Latvijas Jaunās Mūzikas dienas" festivāla koncerti tiks dēvēti par "kājkoncertiem"

Komponists Georgs Pelēcis FOTO: LETA

Festivāls "Latvijas Jaunās Mūzikas dienas" šogad norisināsies tiešsaistē tīmekļvietnē "bezrindas.lv" no 1. marta līdz 6. martam, informē Latvijas Komponistu savienības pārstāve Baiba Ozoliņa.

Viņa pavēstīja, ka atklāšanas koncerts būs klausāms bezmaksas Latvijas Radio 3 - "Klasika". Festivāla koncerti šoreiz tiek dēvēti par "kājkoncertiem", jo tiešraidi iespējams skatīties jebkur, arī ārpus mājas, un savu koncertu klausīšanās vietas iesaka paši komponisti. 

Pēc Ozoliņas paustā, atklāšanas koncertā, kura centrālais skaņdarbs ir minimālisma pamatlicēja, amerikāņu komponista Stīva Reiha skaņdarbs "Piano Phase", pirmatskaņojumu piedzīvos vairākas jaunas kompozīcijas.

Savukārt, runājot par "kājkoncertiem" komponists Georgs Pelēcis savu pasakalju divām klavierēm "Stīva Reiha Piano Phase atbalss" iesaka klausīties kamermūzikas žanra noskaņās pie kamīna, svecēm un vīna glāzes. Savukārt Jēkabs Nīmanis savu skaņdarbu "Reartikulētā transformāciju spēle" iesaka klausīties sporta laukumā, ķerot azartu, spēles garu.

Komponists Džeikins Pusons kompozīciju "Downhill Ski" rosina klausīties braucot ar velosipēdu, skūteri vai skrituļdēli. Savukārt Asija Ahmetžanova uzskata, ka skaņdarbu "Heart Phase radio edition" vislabāk var izbaudīt, atrodoties pie ūdens - pie ezera, upes vai jūras, kā arī vietās, kur var atrast mieru un baudīt dabas skaistumu.

Latvijas Komponistu savienības pārstāve atzīmēja, ka koncertprogramma "Ligeti. Laika viļņi" "Sinfonietta Rīga" stīgu kvarteta interpretācijā būs klausāmi Annas Ķirses, Oskara Herliņa un Armanda Skuķa skaņdarbu pirmatskaņojumi.

Ķirse savu skaņdarbu "Mundus Invisibilis" iesaka klausīties pazemē, lai būtu tuvāk sēņu tīklojumam, no kā komponiste iedvesmojusies savam darbam, ja tas nav iespējams, skaņdarbs iederēsies arī pastaigā pa mežu vai esot mājās. Savukārt Oskars Herliņš savu darbu "Block Buster" rosina klausīties skaldot malku, tas viņu iedvesmojis skaņdarba radīšanā.

Ozoliņa atzīmēja, ka vokālā grupa "Putni" un saksofonu kvartets "Atomos" apvienosies kopējā programmā, kurā būs dzirdami gan iepriekš radīti opusi, gan arī Platona Buravicka, Madaras Pētersones un Sabīnes Ķezberes jaundarbi.

Buravickis savu darbu "Planktons" saksofonu kvartetam rosina klausīties jūras vai okeāna dziļumos. Savukārt Pētersone pirms sava skaņdarba iesaka iziet pastaigā svaigā gaisā, taču koncertu klausīties iekštelpās, sapucējoties un kopā ar tuviniekiem, kas vēl nav apnikuši šajā pandēmijas laikā. Turpretim Ķezbere savu apcerīgo un poētisko kompozīciju "Tanka" vokālai grupai iesaka klausīties pie dabas - mežā, parkā vai pie jūras sev ērtā un mierīgā gaisotnē.

Platons Buravickis FOTO: straume.lmt.lv

Pasākuma rīkotāju pārstāve norādīja, ka festivāla noslēgumā izskanēs franču komponista Žerāra Grizē kamermūzikas opusa "Vortex Temporum" pirmatskaņojums Latvijā un latviešu komponistu Mārtiņa Viļuma un Lindas Leimanes jaundarbi orķestrim ar pārdomām par muzikālo laiktelpu.

Leimane šo koncertu iesaka klausīties plašā un klajā laukā - ne pārāk mežainā purvā vai lauku klajumā ar pāris ozoliem tālumā, jūtot zemi zem kājām, skaņdarba varavīksnes formu un krāsas.

Šogad festivālā izskanēs arī lietuviešu laikmetīgās mūzikas dueta "Twenty Fingers Duo" koncerts no Viļņas un igauņu mūzikas grupas "Ensemble U:" koncerts no Tallinas.

Abonementi un biļetes pieejamas platformā "bezrindas.lv".

Uz augšu
Back