KNAB aizdomas, ka Ventspils pašvaldības līdzekļi izmantoti privātu vajadzību nodrošināšanai

KNAB. Ilustratīvs attēls. FOTO: Edijs Pālens/LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir aizdomas, ka Ventspils pašvaldības līdzekļi, iespējams, izmantoti privātu vajadzību nodrošināšanai un pašvaldībai kopumā varētu būt nodarīts vismaz 50 000 eiro liels kaitējums.

Trešdien KNAB iepriekš sāktā kriminālprocesā veica kriminālprocesuālās darbības Ventspils pašvaldībā, tostarp, Ventspils domē. Darbības veiktas saistībā ar aizdomām par iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, aģentūru LETA informēja KNAB.

KNAB no vairākiem avotiem saņēma informāciju par to, ka Ventspils pašvaldības līdzekļi, iespējams, izmantoti neatbilstoši pašvaldības pamatfunkciju veikšanai, proti, privātu vajadzību nodrošināšanai.

Ņemot vērā, ka šo informāciju bija iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesuālām metodēm, KNAB pagājušā gada 31.augustā sāka kriminālprocesu par iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisīja smagas sekas.

Trešdien KNAB Ventspils pašvaldībā, tostarp, domē, veica kriminālprocesuālās darbības, taču tās nebija kratīšanas.

Patlaban kriminālprocesā vienai amatpersonai ir tiesības uz aizstāvību. Birojā aģentūrai LETA apliecināja, ka šī amatpersona nav Ventspils mērs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij"). Nevienai personai šajā kriminālprocesā nav piemēroti drošības līdzekļi.

KNAB norāda, ka iespējamā noziedzīgā nodarījuma rezultātā pašvaldībai varētu būt nodarīts vismaz 50 000 eiro mantisks kaitējums.

Lai neietekmētu pirmstiesas izmeklēšanu, KNAB plašāku informāciju par kriminālprocesu patlaban nevar sniegt.

Ventspils domes opozīcijas deputāts Ģirts Valdis Kristovskis (V) aģentūrai LETA pieļāva, ka KNAB kriminālprocess varētu būt rosināts par pašvaldības lēmumu iegādāties lietotu automašīnu "Audi 8" par 50 000 eiro Ventspils pašvaldības policijas vajadzībām, ko praktiski visu laiku izmantojis Lembergs.

Pēc Kristovska teiktā, Ventspils domes Finanšu komitejas 2020.gada 18.jūnija sēdē domes vairākums Lemberga vadībā deva atļauju iegādāties 50 000 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa vērtu lietotu pasažieru automašīnu "Audi A8". "Mums, mazākuma deputātiem - Kristovskim un Aivim Landmanim (LRA) - šāds pirkums nešķita saprātīgs. Tāpēc centāmies noskaidrot, kas būs šāda auto lietotājs. Šī iepirkuma organizētājs - pašvaldības SIA "Ūdeka" vadītājs Edgars Daugelis, to nevēlējās skaidrot, lai gan atklāja faktu, ka auto tiekot iegādāts pašvaldības policijas vajadzībām," stāstīja Kristovskis.

Opozīcijas deputāti valdošajai koalīcijai atgādinājuši, ka Valsts kontrole (VK) 2018.gada revīzijas ziņojumā bija norādījusi, ka Ventspils pilsētas pašvaldība, uzdodot pašvaldības policijai nodrošināt domes amatpersonas ar autotransportu, neatbilstoši mērķiem ir izmantojusi 8% Ventspils pilsētas pašvaldības policijas finanšu līdzekļu. Proti, pašvaldības amatpersonu pārvadājumiem 2015. un 2016.gadā pašvaldības policija bija izlietojusi vismaz 266 000 eiro.

Savukārt domes amatpersonu vajadzībām nepieciešamo automašīnu iegādei pašvaldības policija laikā no 2010.-2016.gadam, saskaņā ar VK datiem ir izlietojusi 288 538 eiro. Kristovskis atgādina, ka šos pārkāpumus Ventspils pilsētas dome bija solījusi novērst, taču Lembergs uz opozīcijas deputātu jautājumiem atbildējis, ka viņš neesot ne iepirkuma pasūtītājs, ne iepirkuma procedūru sagatavotājs, ne iepirkuma organizētājs.

Kristovskis un Landmanis vienlaikus līdzīgus jautājumus bija uzdevuši arī Ventspils pilsētas pašvaldības policijas vadītājam Jānim Arājam, ko pēkšņi pērn jūlija beigās atbrīvoja no amata.

Kristovskis norāda, ka pērn septembrī pašvaldības policijas priekšnieka amatā domes vairākums iecēla bijušo Ventspils pilsētas domes Juridiskās nodaļas vadītāja vietnieku Ojāru Rudzīti, kurš amatā stāšanās brīdī neko nebija dzirdējis ne par 50 000 eiro vērtā pašvaldības policijas auto "Audi A8" iegādi, ne arī par VK revīzijā atklātiem Ventspils pilsētas pašvaldības policijas pārkāpumiem, nodrošinot domes amatpersonas ar autotransportu.

Vēlāk rakstiska pieprasījuma pamata opozīcijas deputāti saņēmuši Rudzīša rakstisku atbildi, ka minētais automobilis nav reprezentatīvs un domes amatpersona to lieto darba vajadzībām, tajā skaitā arī braucieniem uz tiesas sēdēm Rīgā vēl šomēnes, piebilda Kristovskis.

Ventspils domē trešdien aģentūrai LETA apgalvoja, ka šonedēļ Ventspilī veiktās KNAB darbības nav saistāmas ar 22.februārī Rīgas apgabaltiesas pirmās instances spriedumu domes priekšsēdētājam Lembergam.

"Lai neietekmētu izmeklēšanas gaitu, Ventspils pilsētas dome šajā procesa stadijā plašākus komentārus nesniedz," teikts domes paziņojumā.

Uz augšu
Back