C, 18.08.2022.

ASV grib pārmaiņas, bet ne attiecību "saraušanu" ar Saūda Arābiju

LETA/AFP
ASV grib pārmaiņas, bet ne attiecību "saraušanu" ar Saūda Arābiju
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Foto: Reuters/ScanPix

ASV grib pārmaiņas attiecībās ar Saūda Arābiju, bet ne šo attiecību "saraušanu", piektdien paziņoja ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.

Vairākas stundas pirms tam ASV prezidents Džo Baidens deklasificēja ziņojumu, kas uzliek atbildību par žurnālista Džamala Hašogi slepkavību Saūda Arābijas kroņprincim Mohammedam bin Salmanam, un Blinkens paziņoja, ka ASV aizliegs iebraukt ārvalstu pilsoņiem, kas apdraud disidentus, un nekavējoties aizliegs izsniegt vīzas 76 Saūda Arābijas pilsoņiem, tostarp personām, kas saistītas ar Hašogi slepkavību.

"Tas, ko mēs esam izdarījuši ar mūsu veiktajām darbībām, tiešām darīts nevis attiecību saraušanai, bet to rekalibrēšanai, lai tās vairāk atbilstu mūsu interesēm un mūsu vērtībām," Blinkens sacīja reportieriem. 

ASV izlūkdienestu ziņojumā, ko piektdien publiskojis ASV nacionālo izlūkdienestu direktors, ir secināts, ka Saūda Arābijas kroņprincis Mohammeds bin Salmans apstiprināja operāciju, kuras rezultātā 2018.gadā tika nogalināts žurnālists Džamals Hašogi. 

Ziņojums, kas līdz šim bija slepens, balstīts Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) un citu izlūkdienestu iegūtajā informācijā. Tajā secināts, ka "Saūda Arābijas kroņprincis Mohammeds bin Salmans apstiprināja operāciju Stambulā, lai sagūstītu vai nogalinātu žurnālistu Džamalu Hašogi".

"Kopš 2017.gada kroņprincim bijusi absolūta kontrole pār karalistes drošības un izlūkošanas organizācijām, tādēļ ir mazticams, ka Saūda Arābijas amatpersonas būtu īstenojušas šāda rakstura operāciju bez kroņprinča atļaujas," teikts ziņojumā.

ASV dzīvojušais laikraksta "Washington Post" līdzstrādnieks Džamals Hašogi, kurš kritizēja Saūda Arābijas režīmu, 2018.gada 2.oktobrī tika nogalināts Saūda Arābijas konsulātā Stambulā, kur viņš bija ieradies, lai saņemtu laulībām ar Turcijas pilsoni Hatidži Džengizu nepieciešamos dokumentus.

Saūda Arābija sākotnēji noliedza, ka tai būtu jebkas zināms par to, kas noticis ar Hašogi, bet vēlāk apgalvoja, ka 59 gadus vecais žurnālists konsulātā Stambulā zaudējis dzīvību dūru cīņā, līdz visbeidzot atzina, ka žurnālists nogalināts ar iepriekšēju nodomu pastrādātā slepkavībā.

Saūda Arābijas prokuratūra noliegusi, ka ar Hašogi slepkavību būtu saistīts kroņprincis Mohammeds bin Salmans.

Baidena administrācija piektdien paziņoja par vairākiem pasākumiem, tostarp sankciju noteikšanu 76 Saūda Arābijas pilsoņiem, bet nolēma personīgi nevērsties pret 35 gadus veco kroņprinci.

"Es domāju, ka mums ir arī jāsaprot, ka šis ir lielāks par jebkādu vienu personu. Šī [attiecību] rekalibrēšana attiecas uz politiku, ko īsteno Saūda Arābija, un uz veiktajām darbībām," sacīja Blinkens, atbildot uz jautājumu, kāpēc ASV nevēršas pret kroņprinci. 

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu