LTV tiešraidē pasniegti apbalvojumi "Kilograms kultūras 2020"

Dailes teātra aktieris Artūrs Skrastiņš FOTO: LTV/Lauris Vīksne

27. februāra vakarā Latvijas Televīzijas tiešraidē pasniegtas Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā – “Kilograms kultūras 2020”. Apbalvojumus saņēma kultūrfakti deviņās nominācijās. 

Par gada notikumu skatītāji un klausītāji atzina Mežaparka Lielās estrādes nodošanu ekspluatācijā (tika pabeigti pirmās kārtas rekonstrukcijas darbi).

Balvas nominantus, kā ierasts, izvirzīja kopīga Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un LSM.lv žūrija, bet uzvarētājus izvēlējās skatītāji un klausītāji.

Kategorijā MŪZIKA balvu saņēma Raimonda Paula un Ivetas Apkalnas koncerts ērģeļmūzikas festivālā “ORGANismi 2020”. Balvu saņēma maestro Raimonds Pauls kopā ar Latgales vēstniecības GORS vadītāju Diānu Zirniņu.

"Vislielākais paldies Ivetai Apkalnai! Žēl, ka viņas pašas nav uz šīs skatuves. Paldies jums par balsojumu. Gatavosimies citiem koncertiem! Paldies," 

2

pateicību pauda maestro.

Raimonds Pauls FOTO: Lauris Vīksne

Kategorijā PĀRSTEIGUMS zeltīto atsvaru saņēma koncertzāles “Latvija” 1 gada jubilejas koncerts-performance "Viens". Sakot pateicības runu, koncertzāles “Latvija” mākslinieciskais vadītājs Miks Magone atzina, ka tas nav pārsteigums: “Kāds var būt pārsteigums, ja ir Dzudzilo, ir Meri, ir orķestris, ir Darius Mijo un, manuprāt, vissvarīgākais – komanda, ar kuru mēs aizvadītā gada jūlijā šo nostrādājām?” Runājot nopietnāk, Magone atzina, ka notikuma sagatavošana nemaz nebija vienkārša, un daudz izdevies panākt ar spītu.

Kategorijā LITERATŪRA balvu ieguva  Inga Gaile par savu romānu “Rakstītāja”. Balvu saņemt ieradās pati rakstniece Inga Gaile: "Es, šeit stāvot, mazliet jūtos kā skaistumkonkursu dalībnieces, kurām prasa - kāds ir jūsu sapnis? Šovakar es gribu pateikt tā – paldies katram ikvienam un ikvienai, kas izlasīja "Rakstītāju". Liels, liels paldies manām meitām un manam mīļajam cilvēkam, paldies!"

FOTO: LTV/Lauris Vīksne

Kategorijā MANTOJUMS balvu saņēma latviešu lietišķās mākslas un dizaina pamatlicēja Jūlija Madernieka 150 gadu jubilejai veltītā izstāde “Madernieka stils”. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska, saņemot zeltīto atsvaru, atgādināja, ka tieši 27. februārī pirms 151 gada piedzima Jūlijs Madernieks. “Madernieks turpina dzīvot mūžībai. Paldies visai manai komandai par ļoti izmīļotu, izlolotu projektu,” priecājas Baranovska.

“Madernieka stils” FOTO: Ansis Starks

Kategorijā KINO skatītāji visaugstāk novērtēja režisora Viestura Kairiša filmu “Pilsēta pie upes”. Balvu saņemt ieradās režisors Viesturs Kairišs. Savu pateicības runu Kairišs teica latgaliešu valodā. “Filma “Piļsāta pi upis” ir cīši personeiga, jo tei ir velteita Latgalei i latgalīšu volūdai. Lels, lels paļdis vysim aktīrim, operatorim, paļdis mosu skotu daleibnīkim, paļdis munim producentim! Šudin mes narunōsim par pandemiju. Šudin mes runōsim par daudz svareigōku vaicōjumu – latgalīšu volūdu. Es, prūtams, esu latvīts, tok grybu palikt latgalīts,” uzsvēra Kairišs.

Viesturs Kairišs FOTO: LTV/Lauris Vīksne

Kategorijā MANA KULTŪRVIETA balvu saņēma Lūznavas muiža. Muižas pārvaldniece Iveta Balčūne, saņemot savu kilogramu, pauda pārliecību, ka muižas vēsture jau ir paredzējusi tādu likteni, kādu tā piedzīvo šobrīd. “Lūznavas muiža ir kļuvusi par vietu, kas rada iedvesmu. Mēs turpinām piesaistīt apmeklētājus un viesus, kuri, atbraucot uz Latgali, apmeklē ne tikai Lūznavas muižu, bet arī viesojas pie vietējiem amatniekiem un citiem. Tā ir liela pievienotā vērtība šādām kultūrvietām novados. Paldies! Piecu gadu darbs ir atalgojies!”

Kategorijā VIZUĀLĀ MĀKSLA kilograma atsvaru ieguva Skuja Braden izstāde “Samsāra”. Mākslinieces Ingūna Skuja un Melisa Braden saņēma balvu par Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notikušo izstādi. “Latvija ir ļoti laba vieta. Latvijā dzīvo labi cilvēki,” pārliecināta ir Ingūna Skuja.

Kategorijā TEĀTRIS uzvarēja Elmāra Seņkova režisētā tīmekļa izrāde “Irānas konference”. Balvu saņemt bija ieradies viens no izrādes dalībniekiem, Dailes teātra aktieris Artūrs Skrastiņš. “Protams, ka šī balva galvenokārt pienākas Elmāram Seņkovam. Apsveicu visu brīnišķīgo ansambli, ar kuru mēs klātienē tā arī nekad neesam satikušies,” smaidīja aktieris.

Seņkovs attālināti iestudē Ivana Viripajeva lugu "Irānas konference" FOTO: Ekrānuzņēmums

Savukārt noslēdzošajā kategorijā NOTIKUMS triumfēja Mežaparka Lielās estrādes nodošana ekspluatācijā (pabeigti pirmās kārtas rekonstrukcijas darbi). Balvu visas komandas vārdā saņemt ieradās arhitekts Austris Mailītis. Viņš atzina, ka balva ir patiess pārsteigums. “Pagājušajā vasarā, kad tika pabeigta koristu puse, notika tāda skaņu iemēģināšana. Sanāca kopā 30 kori un dziedātāji izretojās estrādē. Tika nodziedātas vairākas tautasdziesmas un bija sajūta, ka ir, ka būs, ka Sidraba birze skanēs! Es izjūtu pateicību strādāt kopā ar tik lielu komandu. Paldies koncepcijas autoriem, paldies kolēģiem, būvniekiem, pasūtītājam. Bet, galvenais - paldies Dziesmu svētku kopienas cilvēkiem! Pēc gada mēs gan jau varēsim teikt – lai skan!”

Katras kategorijas uzvarētāji saņēma ne vien īpašo Kultūras kilogramu, bet arī 1000 eur naudas balvu no Nākotnes atbalsta fonda, kas atbalsta balvu un ceremonijas norisi.

“Šogad apbalvotie kultūras notikumi lieliski uzrāda aizvadītā gada radītās pārmaiņas kultūrtelpā. Tīmekļa izrādes uzvara kategorijā “Teātris” šķiet neiespējama citos apstākļos! Man ir liels prieks, ka neskatoties uz izmaiņām iespējās baudīt kultūru, mums kā žūrijai izdevās atlasīt un skatītājiem un klausītājiem izdevās novērtēt radošo cilvēku iespēto un pagūto tajos laika sprīžos un tajos veidos, kādos tas bija iespējams,” pauž žūrijas pārstāve, LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle.

Uz augšu
Back