Kremlis komentē, kā reaģēs uz Rietumu sankcijām

Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs. FOTO: AP/Scanpix

Maskavas atbilde uz Eiropas Savienības (ES) un ASV sankcijām, kas Krievijai noteiktas par opozicionāra Alekseja Navaļnija saindēšanu un apcietināšanu, būs atbilstošas Krievijas interesēm, un savstarpējības princips tiks ievērots, trešdien pavēstīja Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.

Atbildot uz žurnālistu precizējošu jautājumu, vai Krievijas nacionālajām interesēm atbildīs personālo sankciju noteikšana ES un ASV amatpersonām, Peskovs norādīja: "Protams, no savstarpējības principa starptautiskajās attiecībās nav iespējams atteikties."

ASV un Eiropas sankcijas, kas Krievijai noteiktais saistībā ar situāciju ap opozicionāru Navaļniju, ir iejaukšanās Krievijas iekšējās lietās, un tas ir absolūti nepieņemami, norādīja Peskovs.

"Ja runā par konkrētiem cilvēkiem, attiecībā uz kuriem ir noteiktas sankcijas vai drīzāk ierobežojumi, tad tā faktiski ir to ierobežojumu dublēšana, ko attiecībā uz šiem cilvēkiem nosaka Krievijas likumi," skaidroja Putina pārstāvis.

"Šie cilvēki tāpat nebrauc uz ārzemēm, viņiem nav tiesību atvērt kontus ārvalstu bankās, viņiem nedrīkst būt īpašumi ārzemēs. Tiesa gan, to pašu nevar teikt par dažām juridiskajām personām," atzina Peskovs.

"Jebkuri šādi ierobežojumi ir pilnīgi nepieņemami, jo tie būtiski kaitē jau tā bēdīgajām attiecībām ar ASV un ES," uzsvēra prezidenta preses sekretārs.

48

Kā trešdien publicētā intervijā ziņu aģentūrai AFP norādīja viens no Navaļnija tuvākajiem sabiedrotajiem Leonīds Volkovs, Rietumiem ir jānosaka sankcijas Krievijas galvenajiem oligarhiem, jo ar patlaban noteiktajām sankcijām nav pietiekami.

ASV un ES, reaģējot uz Navaļniju saindēšanu un apcietināšanu noteikušas sankcijas vairākām augstām Krievijas amatpersonām un uzņēmumiem.

Sankcijas cita starpā noteiktas arī Krievijas Federālā Drošības dienesta (FDD) direktoram Aleksandram Bortņikovam. Arī uzņēmumi, kas ir iesaistīti bioloģisko un ķīmisko vielu ražošanā, pakļauti ierobežojumiem.

44 gadus vecais Navaļnijs tika aizturēts 17.janvārī Maskavas Šeremetjevas lidostā pēc atgriešanās no Vācijas, kur vairāk nekā četrus mēnešus atlaba pēc saindēšanas ar kaujas vielu "Novičok".

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) februārī pieprasīja Navaļniju atbrīvot, jo saskata viņa veselības un dzīvības apdraudējumu. Taču Krievijas valdība noraidīja ECT prasību, nodēvējot to par nelikumīgu jaukšanos Krievijas iekšējās lietās.

Navaļnijam pērnā gada 20.augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, un ar saindēšanās simptomiem viņš nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā.

22.augustā Navaļnijs no Krievijas tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmās Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

2.septembrī Vācija paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, kas apliecina, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie "Novičok" grupas. Šo slēdzienu apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas, kā arī Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija.

Uz augšu
Back