Centrs "Marta": Covid-19 krīzes apstākļos dubultojies vardarbībā cietušo sieviešu skaits

Vardarbība. Ilustratīvs foto FOTO: Pixabay

Centra "Marta" pieredze rāda, ka pērn Covid-19 krīzes apstākļos dubultojās vardarbībā cietušo sieviešu skaits, informēja centra vadītāja Iluta Lāce.

Viņa atzīmēja, ka aizvadītajā gadā ievērojami pieauga tieši seksuālās vardarbības un smagu miesas bojājumu gadījumu skaits, kas savukārt nozīmē, ka ir nepieciešami steidzami pasākumi un pakalpojumi vardarbības mazināšanai un prevencijai.

Lai arī ir augusi vardarbības novēršanā iesaistīto institūciju izpratne un profesionalitāte, joprojām ir situācijas, kur tieši valsts institūciju resursu ierobežotības un bezdarbības rezultātā sievietes turpina ciest un gūst ievainojumus, atklāja Lāce.

1

Viņa sacīja, ka ikdienas praksē institūcijas atbildību nereti pieprasa no cietušā, jo tā ir vienkāršāk. Pēc centra vadītājas sacītā, netrūkst arī gadījumu, kad klientes stāsta, ka joprojām netiek izmantoti likumdošanā paredzētie līdzekļi cietušā aizsardzībai - pagaidu aizsardzības piešķiršana sievietei un viņas bērniem, policijas lēmums par nošķiršanu, kriminālprocesa sākšana bez cietušā iesnieguma par vieglu miesas bojājumu nodarīšanu.

Šajā saistībā Lāce norāda uz Stambulas konvenciju, kas Latvijā līdz šim nav ratificēta. Pēc viņas paustā, tās ratificēšana būtu svarīga ne tikai, lai risinātu praktiskus jautājumus, padarot efektīvākus pakalpojumus, bet tas arī vārētu kļūt par signālu sabiedrībai, ka vardarbība netiek tolerēta un varmākam pienākas atbildība par izdarīto noziegumu.

Pieaugošo vardarbības gadījumu skaits ir tiešs atgādinājums atbildīgajām valsts institūcijām uzņemties atbildību par novilcināto konvencijas ratificēšanu un politisko spēku nespēju vienoties, lai aizsargātu sievietes no visa veida vardarbības, uzsvēra centra vadītāja.

Viņa sacīja, ka par konvencijas ratifikāciju atbildīgā labklājības ministre Ramona Petraviča (PCL; KPV LV) diskusijās norāda, ka "mūsu valstī vardarbība nekad nav atļauta, mums attiecīgi likumos ir noteikta atbildība par vardarbības veikšanu," fakti un realitāte norāda uz pretējo.

Tāpat Lāce vērsa uzmanību, ka konvencija paredz arī nodrošināt pietiekamu skaitu viegli pieejamu krīzes centru medicīniskai un tiesu ekspertīzei, traumu atbalstam un cietušo konsultēšanai. Latvijā šādi centri patlaban nav pieejami, piemēram, izvarošanas upuriem, kā rezultātā būtu iespējams palīdzēt rast taisnīgumu.

Eiropas Padomes "Konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu" mērķis ir novērst un izskaust vardarbību pret sievietēm, kā arī novērst un izskaust vardarbību ģimenē. Ar konvenciju tiek izveidots visaptverošs un daudzpusīgs tiesiskais regulējums nolūkā aizsargāt sievietes no visu veidu vardarbības, mazināt un izskaust vardarbību ģimenē.

Uz augšu
Back