Baidens aptur dronu triecienus ārpus kara zonām, kurās dislocēti ASV spēki

FOTO: AP Photo/Qassim Abdul-Zahra

ASV prezidents Džo Baidens ir apturējis dronu triecienu īstenošanu ārpus kara zonām, kurās dislocēti ASV spēki, pirmdien paziņoja Pentagona preses sekretārs Džons Kērbijs.

Jebkādiem dronu triecieniem, kurus būtu plānots veikt pret džihādistu grupējumiem ārpus Afganistānas, Sīrijas vai Irākas, turpmāk būs vajadzīga Baltā nama piekrišana. 

Kērbijs nosauca šo lēmumu par "pagaidu ieteikumu", kura mērķis ir "nodrošināt, lai prezidentam būtu pilnīga redzamība pār ierosinātām nozīmīgām darbībām".

Viņš preses konferencē sacīja, ka šai dronu triecienu apturēšanai ir "pagaidu" raksturs un tā nenozīmē šādu triecienu izbeigšanu.

"Mēs esam skaidri fokusējušies uz pastāvīgajiem vardarbīgu ekstrēmistu organizāciju draudiem. Un mēs vēl arvien esam skaidri apņēmušies strādāt kopā ar starptautiskajiem partneriem, lai pretotos šiem draudiem," sacīja Kērbijs.

Laikraksts "New York Times" ziņoja, ka jaunās vadlīnijas ir slepeni nodotas militārajiem komandieriem pēc Baidena inaugurācijas 20.janvārī, bet par tām atklātībā paziņots tikai tagad.

Donalds Tramps jau savas prezidentūras sākumā bija samazinājis Baltā nama kontroli pār bruņotajām operācijām pret džihādistu grupējumiem, paziņojot, ka viņš uzticas ASV spēku vietējiem komandieriem. 

Tam drīz sekoja dronu triecienu skaita straujš pieaugums, un tie kļuva par vienīgo ASV militāro operāciju formu tādās valstīs kā Somālija un Lībija. 

Uz augšu
Back