Neformālās sarunās izskata jaunas valdības modeļus

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš un Valsts prezidents Egils Levits. FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Sabiedrības neapmierinātība ar gauso vakcinācijas procesu arvien pieaug.  Portālā Manabalss.lv šonedēļ īsā laikā savāktas jau vairāk nekā 17 000 balsu par jaunizveidotā Vakcinācijas biroja likvidēšanu. Saeima šo sabiedrības noskaņojumu nevar neņemt vērā. 

Nepieciešamību sapurināties un vajadzības gadījumā nomainīt dažus valdības ministrus publiski aicinājis arī Valsts prezidents.

Tas aizkulisēs jau raisījis nākamās iespējamās valdības modeļu apspriešanu.

26

Veselības ministres ministres Ilze Viņķeles laikā pieļautās kļūdas, atsakoties no iespaidīgā Eiropas komisijas  vakcīnu piedāvājuma, radījušas smagas sekas. Latvijā ir  zemākais vakcinēto personu rādītājs. Sliktāk vēl ir tikai Bulgārijā.

Rudenī valdošā nesaprotamā pretestība Pfizer vakcīnu iegādei turpina mums būt liktenīga.  Šī mēneša Eiropas Komisijas jaunajā pārdalē piedāvājums Latvijai izriet no tā, cik mēs paņēmām pirmajā reizē. Premjers Krišjānis Kariņš neformāli sazinās ar Eiropas Komisijas priekšsēdētāju, Vācijas, Francijas un Austrijas vadītājiem, lai kāda valsts atteiktos no vakcīnām par labu mums. 

Strauji sabiedrības uzticību zaudē arī jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts. No viņa gaidīja, ka tiks atklātas personas, kuru rīcība izraisīja vakcīnu trūkumu.

Taču pārkāpumi netiek atklāti. 

26

Kļūdas šonedēļ atklājas arī vakcīnu loģistikā. Vairāki ģimenes ārsti Liepājā bija spiesti atcelt potēšanas pierakstus, jo Veselības ministrijas sadarbības partneris vakcīnas nepiegādāja

Veselības ministrs un aizsardzības ministrs ir no vienas politiskās apvienības. Artis Pabriks apgalvo, ka jau sen piedāvājis armiju iesaistīt vakcinēšanas procesā, taču tam nav bijusi atsaucība. Otro mēnesi amatā esošais Daniels Pavļuts vēlējās tikt galā veselības nozares spēkiem.  Valdība šonedēļ tomēr izlēma par Nacionālo bruņoto spēku iesaisti vakcinācijas procesā kā plānu B.

Valdības vājais menedžments radījis pamatu sarunām par Kariņa valdības krišanu. Zaļo un zemnieku savienības līderis Edgara Tavars aicina premjeru uzņemties atbildību par vakcinācijas izgāšanos un atkāpties.

Kuluāru sarunās kā iespējamais nākamās valdības vadītājs izskanējis Nacionālās apvienības zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, taču noraidīts kā nepietiekami populārs. Kā nākamais minēts arī Attīstībai/Par aizsardzības ministrs Artis Pabriks. Pieļauts, ka viņa valdībā Jauno konservatīvo partiju varētu aizstāt zaļie zemnieki. Tomēr ceļu uz valdību nākotnē zaļzemnieki iespējams nogrieza ar paziņojumu, ka  Ventspils mēra Aivara Lemberga apcietināšana tiesas zālē pēc viņam notiesājošā sprieduma ir politiski, ne tiesiski motivēta. 

Jaunā Vienotība piekrīt, ka neviens ministrs nav neaizstājams, un pieņem arī kritiku par finanšu ministru Jāni Reiru, ar kura izstrādāto Eiropas atveseļošanās miljardu apgūšanas plānu nemierā ir arī koalīcijas parteri.

Valdības gāšanu gaida no Attīstībai/Par. Taču tieši viņu ministre pieļāva smagās kļūdas, un tās nav spējis labot jaunais veselības ministrs.

Pagājušajā nedēļā kāds aculiecinieks fiksējis, kā Attīstībai birojā tiekas Edgars Jaunups ar  ZZS līderi Edgaru Tavaru.

Attīstībai/Par ietekmīgais politiķis apgalvo, ka valdības gāšana nav viņu dienaskārtībā. Taču līdz Saeimas vēlēšanām Kariņa valdība varēšot noturēties, ja  mainīšot savu darbības stilu.

Ceturtdien Saeimas sēdē  Vakcinācijas biroja pastāvēšanu bija jānostiprina likumā, kad sākās karstas debates. Kopā ar opozīciju, biroja nepieciešamību sāka apšaubīt arī Jaunā konservatīvā partija un deputāti no KPV LV. Balsojumu atlika, un rīt to pārrunās sadarbības padomē.

Uz augšu
Back