C, 18.08.2022.

PTAC: Latvijā vēl neviens influenceris nav sodīts par negodīgu komercpraksi

LETA
PTAC: Latvijā vēl neviens influenceris nav sodīts par negodīgu komercpraksi
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto. Foto: Monster Ztudio, Shutterstock.

Latvijā uz influenceriem reklāmas jomā attiecas tādi paši noteikumi kā uz citiem komersantiem, taču, lai arī pārkāpumi šajā jomā ir novēroti, pagaidām neviens influenceris sodu par negodīgu komercpraksi un reklāmu nav saņēmis, intervijā aģentūrai LETA atzina Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa.

"Praksē šobrīd mēs daudz strādājam ar influenceriem. Reklāmas tirgus ir mainījies, un bieži vien influenceri neapzinās, ka viņiem būtu jāinformē par to, ka viņi izplata maksas saturu. Cilvēkiem ir tiesības zināt, ja kāds produkts tiek reklamēts un influenceris par to saņem samaksu. Tāpat produktam ir jābūt patiesam un paziņojumiem jābūt pamatojamiem un pierādāmiem, nevar vienkārši reklamēt kaut ko, balstoties uz personīgām sajūtām, solīt izārstēt vēzi. Reklāmas jomā influenceriem ir jāievēro visas tās pašas normas, kas komersantiem," stāstīja PTAC vadītāja.

Viņa norādīja, ka PTAC influenceru tirgu uzrauga un šai problemātikai ir pievērsies divus gadus. "Esam uzrunājuši influencerus, sagatavojuši informatīvo materiālu, kas viņiem jāievēro, esam daudz informējuši par viņu pienākumiem. Sākam arī lietas, ja redzam, ka viņi pārkāpj noteikumus, mēs uz influenceriem skatāmies tāpat kā uz visiem reklāmas devējiem. Jārēķinās, ka arī influenceriem mēs varam piemērot gana lielus sodus par negodīgu komercpraksi - līdz par 100 000 eiro jeb 10% no iepriekšējā gada apgrozījuma," uzsvēra Vitoliņa.

Viņa gan atzina, ka pagaidām neviens influeceris Latvijā sodīts nav. "Sodīts nav, bet ir vairāki, kas ir pārtraukuši savu darbību vai sāk norādīt apmaksāto informāciju. Ir ļoti daudz influenceru, kas ļoti atbildīgi attiecas pret savu pienākumu, strādā ar reklāmdevējiem. Ne visa uzraudzība notiek ar sodiem, daudz var izdarīt ar konsultēšanu," piebilda Vītoliņa.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu