Pērn divkāršojies negadījumu skaits mājokļos

FOTO: Unsplash

Vairāk nekā puse iedzīvotāju (57 %) šobrīd darba un mācību procesus daļēji vai pilnībā veic attālināti, liecina 2021. gada martā veiktās aptaujas dati. Mājas jau kādu laiku ir ne tikai vieta atpūtai, bet arī darba vieta, skola, sporta zāle un izklaides vieta.

Aizvadītā gada laikā negadījumu skaits Latvijas iedzīvotāju mājokļos ir divkāršojies (pieaudzis vidēji par 56%), un jo īpaši pieaudzis to negadījumu skaits, kuru rezultātā bojāta iedzīvotāju manta – elektroierīces, tostarp televizori, datori, sadzīves tehnika un pat mēbeles, liecina Gjensidige Latvija veiktās aptaujas dati. Atrodoties mājās, šie negadījumi var jo īpaši tikt saistīti ar cilvēku neuzmanību un vēlmi apvienot vairākus darbus vienlaicīgi.

Šogad salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem apdrošināšanā ir novērojams izteikts negadījumu skaita pieaugums mājoklī – sākot ar nelieliem ugunsgrēkiem un piedūmojumiem, sava vai kaimiņu īpašuma applūdināšanu, līdz pat zādzībām, bet visvairāk pieaudzis mantas bojājumu skaits, ar to pērn ir sastapies katrs piektais aptaujātais. Arī martā veiktajā aptaujā gandrīz puse (45 %) aptaujāto apgalvo, ka nepievērš uzmanību mājokļa drošībai.

Visbiežāk manta tiek bojāta bērnu rotaļu laikā, mājdzīvnieku, kā arī pašu neuzmanības dēļ tiek sabojātas elektroierīces – datori, TV. Bez uzmanības tiek atstātas ieslēgtas sildierīces un atklāta uguns.

Smadzeņu treniņu centra Riga Brain vadītājs, medicīnas speciālists Pēteris Urtāns apgalvo, ka visbiežāk pie vainas ir neuzmanība un vēlme darīt vairākus darbus vienlaikus. Vai tā ir Zoom sapulces apvienošana ar bērnu pieskatīšanu vai steidzamu darbu pabeigšana un ēst gatavošana – apvienojot divus darbus, var ciest abi. Kā liecina Riga Brain pieejamie dati,

97,5 % populācijas patiesībā nemaz nespēj vienlaikus veikt divus vai vairākus uzdevumus, reizē saglabājot labas koncentrēšanās spējas,

1

un tam ir zinātnisks pamatojums. Veicot vairākas darbības vienlaikus, smadzenes zaudē efektivitātes priekšrocības, kas rodas, koncentrējoties tikai uz vienu uzdevumu, kā rezultātā var rasties situācijas, kas ietekmē mūsu drošību.

“Atrodoties mājās visu laiku, cilvēki ir spiesti darīt vairākas lietas vienlaikus un paralēli – darba laikā palīdzēt bērniem mācībās, gatavot ēst, izvest pastaigā mājdzīvnieku vai veikt dažādus citus saimnieciskus pienākumus. Sīku darbu apvienošana var nebūt problēma, taču, tiklīdz uzmanība tiek sadalīta starp vienlīdz lieliem un atbildīgiem pienākumiem, koncentrēšanās uz katru no tiem samazinās un var būtiski apdraudēt pašu, ģimenes, kaimiņu un mājokļa drošību,” stāsta Gjensidige Latvija vadītāja Sanita Glovecka.

Lai izvairītos no riskiem, Pēteris Urtāns atgādina, ka nevajadzētu apvienot vairākus vienlīdz svarīgus darbus, drošāk ir izvēlēties vienu svarīgāko un veltīt tam pēc iespējas visu uzmanību. Ja darbu ir daudz, ir svarīgi plānot savu darba dienu un censties pieturēties pie darba plāna. Piemēram, labs veids, kā saglabāt fokusu, ir uzrakstīt uzdevumus, kurus ir nepieciešams paveikt nākamās stundas laikā.

Uz augšu
Back