S, 13.08.2022.

BKUS reanimācijā nokļuvuši divi bērni, kas norijuši rotaļu magnētus

TVNET
BKUS reanimācijā nokļuvuši divi bērni, kas norijuši rotaļu magnētus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto. Foto: Cheshka, Shutterstock.

Kaut arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīca (BKUS) vairākkārt brīdinājusi par magnētisko lodīšu konstruktoru bīstamību bērniem, tie joprojām ir pieejami bērniem un apdraud to dzīvības.

Tuvojoties gada pirmā ceturkšņa noslēgumam, Bērnu slimnīcas reanimācijā nonākuši vēl divi bērni, kas, norijot magnētiskās lodītes, guvuši dzīvībai bīstamus zarnu trakta bojājumus. Tie atstās iespaidu uz viņu veselību visu atlikušo dzīvi.

BKUS ārsti un Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) speciālisti atkārtoti uzsver:

magnētisko lodīšu konstruktori ir veselībai un dzīvībai bīstama rotaļlieta, un tiem mājās atrasties nevajadzētu vispār.

Lai izskaustu šādu priekšmetu tirdzniecību, sabiedrība aicināta ziņot PTAC, kur tie ir iegādāti vai joprojām iegādei ir pieejami.

Pēc tam, kad pagājušā gada noslēgumā Bērnu slimnīcā nonāca četri bērni, kas bija norijuši divus vai vairākus magnētus, sabiedrībā tika celta trauksme. Bērnu slimnīcas speciālisti aicināja vecākus pārskatīt atvašu rotaļlietu plauktus un Latvijas mazumtirgotājus – piedāvāto preču klāstu. Vēstulē PTAC tikai rosināts magnētisko konstruktoru tirgošanas aizliegums, par ko informēja arī Veselības un Ekonomikas ministriju.

Pateicoties visu uzrunāto pušu un mediju iesaistei, šā gada pirmie mēneši liecināja – aicinājums ir sadzirdēts, un gadījumu skaits, kad bērni norijuši bīstamos magnētus, bija krities. Diemžēl pavasara ieskaņā Bērnu slimnīcas reanimācijā atkal nonākuši divi bērni, kuriem turpmāk būs jāsadzīvo ar nopietniem magnētisko lodīšu izraisītiem veselības sarežģījumiem.

Magnēti, nonākot zarnu traktā, salīp, un, traucējot asinsriti, izraisa neatgriezeniskus šūnu bojājumus. Rezultātā zarnās veidojas caurumi, un to saturs nonāk pārējā organismā.

Tas ir dzīvību nopietni apdraudošs stāvoklis, un pēc ķirurģiskās iejaukšanās zarnu trakta bojājumi atstāj iespaidu uz cilvēka veselību visas turpmākās dzīves garumā.

Jau pagājušā gada nogalē pēc informācijas saņemšanas par vairākiem nelaimes gadījumiem PTAC pastiprināti pārbaudīja stipro magnētisko lodīšu rotaļlietu pieejamību tirdzniecībā. Konstatēts, ka deviņos interneta veikalos tika piedāvātas rotaļlietas ar stipriem magnētiem. Veicot uzraudzības darbības, seši komersanti apturēja šādu rotaļlietu tirdzniecību, ar trijiem komersantiem turpinās saziņa.

Pašreiz PTAC pastiprināti seko līdzi Latvijas e-komercijas tirdzniecības vietnēm un nepieciešamības gadījumā aicina komersantus šādas preces nepiedāvāt.

Ja tomēr tiek pamanītas jebkādas magnētisko lodīšu rotaļlietas, PTAC aicina patērētājus ziņot, zvanot pa tālruni 67388639 vai rakstot uz e-pastu pasts@ptac.gov.lv

PTAC stipro magnētu bīstamību ir aktualizējis visas ES līmenī, un vairākas dalībvalstis veiks uzraudzības pasākumus, tomēr šādas preces ir pieejamas ārpus ES. Tādēļ PTAC aicina patērētājus nekādā gadījumā šādas preces neiegādāties, jo tās var apdraudēt dažāda vecuma bērnu dzīvību.

Bērnu veselība ir pieaugušo atbildība, un mūsu kā pieaugušo un sabiedrības pienākums ir pasargāt bērnus no visām traumām, kuras mēs varam novērst.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu