Tiesībsargs: Digitālie zaļie sertifikāti rada risku nostādīt potētos pret nepotētajiem (5)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Tiesībsargs Juris Jansons.
Tiesībsargs Juris Jansons. Foto: Evija Trifanova/LETA

Digitālie zaļie sertifikāti patlaban rada risku nostādīt pret Covid-19 potētos pret nepotētajiem, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" norādīja tiesībsargs Juris Jansons.

Amatpersona akcentēja, ka valdības lēmumos, kas saistīti ar ierobežojumiem, un to izskaidrošanā nav līdzsvara. "Ierobežojumi var būt, bet tiem jābūt racionāliem un pienācīgi izskaidrotiem, lai ikviena sabiedrības grupa sapratu, kāpēc ir šādi ierobežojumi," sacīja Jansons.

Tiesībsargs pauda, ka, piemēram, kontekstā ar attālinātajām mācībām būtu jādomā, kādā veidā ļaut jaunākajiem skolēniem izjust mācību procesu un saprast, kas ir skola.

"Eiropas Komisijas pētījumā teikts, ka klātienē varētu kādās dienās nākt daļa no attiecīgās klases. Svarīgi ir 1.-4. klasēm izjust mācību procesu, kas ir skolā, lai viņi varētu saprast, kas ir skola. Reģionālā pieeja ir sadrumstalota, tāpēc jābūt sistēmiskākai pieejai. Vecākās klasēs var mācīties attālināti, kādu daļu no stundām aizvadot arī klātienē, ievērojot visus drošības protokolus," teica Jansons.

Ņemot vērā daudzu vecāku sašutumu par pienākumu bērniem izglītības iestādēs nēsāt maskas, Jansons atzina, ka vienbrīd lielā "meteorīta ātrumā" visā pasaulē mainījušās jaunāko pētījumu atziņas, konstatējot, ka arī mazi bērni var pārnēsāt infekciju. Jansons akcentēja: ja medicīnas speciālisti uzsver, ka slimība apdraud visas sabiedrības veselību, un ja mediķi saka, ka maskas palīdz, tad to lietojums bērniem ir attaisnojams," pauda tiesībsargs.

Tiesībsargs akcentēja, ka, domājot par digitālā zaļā sertifikāta ieviešanu, lai cilvēki varētu brīvi pārvietoties Eiropas Savienībā, izkristalizējas bažas, ka Covid-19 pase varētu radīt diskriminācijas risku, nostādot potētos pret nepotētajiem.

"Potētie ir pasargājuši sevi, bet tas nenozīmē, ka viņi nevar pārnēsāt infekciju. Potētajiem arī testi it kā nav vajadzīgi. Var veidoties zināma problemātika starp valstīm, jo to daļa ir izteikti tendēta uz tūrismu, tām ir svarīgi piesaistīt cilvēkus, bet tas, kādi viņi aizbrauks prom, jau ir vienalga. Svarīgi, lai sertifikāts visur strādātu vienādi," teica Jansons, pieļaujot, ka šajā jomā diskusijās vēl būs daudz strīdu.

Tiesībsarga birojs saņem ļoti daudz iedzīvotāju jautājumu saistībā ar Covid-19 ierobežojumiem un situāciju kopumā. "Tikko parādās kāda jauna informācija, tā cilvēki raksta," pauda amatpersona. Viens no aktuālajiem jautājumiem ir, vai cilvēkiem vakcinācija ir obligāta. "Cilvēkiem ir tiesības atteikties no vakcinācijas, bet tad ir jārēķinās ar zināmiem ierobežojumiem,  taču nevarētu būt risks pazaudēt darbu," piebilda Jansons.

Jansons: Atbildīgie par vakcīnu pret Covid-19 pasūtījumiem noteikti jāmeklē

Atbildīgie par vakcīnu pret Covid-19 pasūtījumiem noteikti ir jāmeklē, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" norādīja tiesībsargs Juris Jansons.

Tiesībsargs uzsvēra, ka tiesiskā valstī nedrīkst pieļaut situāciju, ka, notiekot pāridarījumam pret sabiedrību, amatpersonām neesot uzdevumu augstumos un nepildot pienākumus, netiek meklēti atbildīgie. "Sods gan ir justīcijas jautājums. Bet teikt, ka vienkārši tā sanāca, tā nedrīkst būt," akcentēja Jansons.

Viņš norādīja, ka, vērtējot bijušās veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) publisku kļūdas atzīšanu, norādot, ka tā esot bijusi cilvēcīga kļūda, jāsaprot, ka lēmumi tiek pieņemti valdībā, strādā ierēdņi.

"Ikviens varētu atvainoties par daudz ko - pārkāpu atļauto ātrumu, pārgāju pāri ielai pie sarkanās gaismas, un tā bija cilvēcīga kļūda, jo katrā sarkanajā var atrast mazliet zaļo. Ar atvainošanos nepietiek," secināja Jansons.

Komentāri (5)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu