PVO: Saikne starp trombiem un "AstraZeneca" vakcīnu ir iespējama, bet nav apstiprināta

AstraZeneca. Ilustratīvs attēls FOTO: Reuters

Saikne starp asins trombu veidošanos un "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnu ir iespējama, taču nav apstiprināta, trešdien paziņoja Pasaules Veselības organizācija (PVO) vakcīnu drošības eksperti.

"Vadoties pēc pašreizējās informācijas, cēloņsakarība starp vakcīnu un trombu rašanos ar zemu trombocītu līmeni tiek uzskatīta par iespējamu, taču nav apstiprināta," teikts PVO Globālās konsultatīvās vakcīnu drošības komitejas paziņojumā.

Komiteja uzsvēra, ka trombu veidošanās gadījumi ir ļoti reti.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) trešdien paziņoja, ka asins trombu veidošanās jāuzrāda kā ļoti reta "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas blakne.

"EZA Drošuma komiteja šodien nolēma, ka neparasti trombi ar mazu trombocītu skaitu ir jāuzrāda kā ļoti reta blakne," teikts EZA paziņojumā.

Vienlaikus EZA atkārtoti norādīja, ka

"AstraZeneca" vakcīnas sniegtie ieguvumi ir pozitīvi attiecībā uz tās radītajiem riskiem.

Kā pēc EZA Drošuma komitejas sēdes preses konferencē pavēstīja EZA vadītāja Emera Kuka, aģentūra ir atradusi "iespējamu saikni" starp "AstraZeneca" un retiem asins recekļu veidošanās gadījumiem.

Pēc viņas teiktā, "ticams" izskaidrojums asins trombu veidošanās gadījumiem ir imūnreakcija, un nav konstatēti konkrēti riska faktori, lai rastos trombi.

"Nav varēts apstiprināt tādus konkrētus riska faktorus kā vecums, dzimums vai medicīniskā vēsture, jo reti gadījumu novēroti visos vecumos," sacīja Kuka. "Ticams izskaidrojums šīm retajām blaknēm ir imūnrekacija uz vakcīnu."

"Covid-19 ir ļoti nopietna slimība ar augstu hospitalizācijas un nāves līmeni un katru dienu Covid joprojām izraisa tūkstošiem nāvju visā ES," norādīja Kuka.

Trešdien izplatītajā paziņojumā EZA nav noteikusi jaunus ierobežojumus vakcīnas lietošanai cilvēkiem vecumā virs 18 gadiem.

Tikmēr Lielbritānijas Medikamentu un veselības aprūpes produktu regulēšanas aģentūra (MHRA) trešdien paziņoja, ka Lielbritānijā no 20,2 miljoniem ievadīto "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas devu tikai aptuveni 79 gadījumos izveidojušies asins recekļi, bet 19 cilvēki miruši.

Kā liecina aģentūras LETA aprēķini,

iespējamība, ka pēc "AstraZeneca" vakcīnas izveidosies asins recekļi, ir 0,0004%,

līdz ar to, teorētiski, ja šo vakcīnu saņemtu visi Latvijas iedzīvotāji, šie asins recekļi varētu parādīties aptuveni astoņiem cilvēkiem.

MHRA norāda, ka trombu izveidošanās risks ir aptuveni četriem cilvēkiem no miljona, kuri saņēmuši "AstraZeneca" vakcīnu.

Pēc tam, kad vairākas valstis apturēja "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanu, EZA paziņoja, ka šīs vakcīnas dotais labums atsver riskus un to jāturpina izmantot. Taču aģentūra iepriekš atzinusi, ka saistība starp trombiem un vakcīnu ir iespējama.

Uz augšu
Back