Dumpis: 70% no jaunajiem Covid-19 saslimšanas gadījumiem ir saistīti ar Lielbritānijas vīrusa paveidu

Uga Dumpis. FOTO: Ieva Makare/LETA

Latvijā vairāk nekā 70% no visiem Covid-19 saslimšanas gadījumiem ir saistīti ar Lielbritānijas vīrusa paveidu un slimnīcās arvien vairāk nonāk smagi slimo pacientu vecumā no 29 līdz 39 gadiem, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja valsts galvenais infektologs Uga Dumpis.

Viņš atzina, ka lipīgākais Lielbritānijas vīrusa paveids ir strauji izplatījies Latvijā un tas visbiežāk skāris cilvēkus vecuma grupā no 20 līdz 39 gadiem, jo tieši šāda vecuma cilvēki slimnīcās nonāk ar smagiem saslimšanas simptomiem.

"Jauno pacientu nav ļoti daudz, bet diemžēl pēdējo nedēļu laikā redzam vairāk šādus pacientus,"

4

atzina infektologs, un piebilda, ja turpināsies atvieglojumi nākamo divu mēnešu laikā, tad var būt arī lielākas nepatikšanas. Tāpēc ir ļoti jāuzmanās, kamēr Latvijā nav vakcinēti vismaz 40% līdz 50% iedzīvotāju, tikai tad varēs teikt, ka esam izvairījušies no trešā uzliesmojuma, atzina Dumpis.

Viņš arī skaidroja, ka vakcīnas ir efektīvas arī pret šobrīd dominējošo Lielbritānijas Covid-19 paveidu, vakcinēties cilvēki lielākoties nesaslimst, bet neliela daļa saslimt vieglā formā un nenonāk slimnīcā.

Dumpis arī uzsvēra, ka maijā, kad plānotas lielākas vakcīnu piegādes Latvijai, nedrīkstēs kavēties un jāsāk masveida vakcinācija, un, ja tas izdosies, tad vasara jau būs ļoti laba un varēs domāt par plašāku ierobežojumu atcelšanu.

Tomēr, kopumā vērtējot situāciju, Dumpis sacīja, ka Latvijā saslimstība nemazinās, lai gan iepriekš eksperti bija prognozējuši, ka tā samazināsies. "Vairāk vai mazāk stabili stāvam uz vietas, bet no medicīniskā viedokļa, tā ir slikta stabilitāte," piebilda Dumpis.

Jau ziņots, ka sestdien Latvijā atklāti kopumā 368 Covid-19 gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.

Saslimstība ar Covid-19 pagājušajā nedēļā Latvijā ir nemainīgi augsta, jo pieauga saslimstības divu nedēļu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju, kas sasniedza 344,3 gadījumus. Pēdējā laikā zemākais šis rādītājs bija 7.aprīlī - 330,6.

Vienlaikus pirmo reizi gandrīz piecu mēnešu laikā SPKC nebija saņemti ziņojumi par no slimības mirušiem pacientiem. Pēdējo reizi šāda pozitīva vēsts tika saņemta pagājušā gada 22.novembrī.

Tomēr līdz šim Latvijā kopumā miruši 1986 cilvēki, kas bija saslimuši ar Covid-19, kas ir 1,84% no visiem apstiprinātajiem saslimšanas ar Covid-19 gadījumiem.

Kopumā Latvijā līdz šim reģistrēti 107 608 inficēšanās ar Covid-19 gadījumi. Aģentūras LETA aprēķini liecina, ka pēdējo divu nedēļu laikā reģistrēti 6568 Covid-19 gadījumi, savukārt pārējie tiek uzskatīti par slimību pārslimojušiem.

Uz augšu
Back