NA: Par nevakcinētu mediķu darba iespējām jālemj nozarei

Ilustratīvs attēls FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Lēmumam par liegumu pret Covid-19 nevakcinētiem mediķiem nākt uz darbu nav jābūt politiskam, tas jāatstāj atbildīgās nozares rokās, uzskata Nacionālās apvienības (NA) priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Kā informēja politiskajā spēkā, NA ieskatā tas jādara tāpēc, ka nozare visprecīzāk var izvērtēt situāciju.

Atbildot uz jautājumu, vai NA piekrīt, ka jāaizliedz nevakcinētajiem mediķiem nākt uz darbu, Dzintars skaidroja, ka attiecībā uz mediķu vakcināciju galvenā prioritāte ir medicīnas iestāžu pacientu drošība un inficēšanās riska maksimāla samazināšana. Dzintars pauda, ka nozares atbildīgajām iestādēm būtu jāvērtē mediķu vakcinācijas apjomi - kur ir vairāk nevakcinētu mediķu, ar kādiem pacientiem viņi strādā un tamlīdzīgi.

Savukārt, komentējot iespējamās priekšrocības tām personām, kuras ir vakcinējušās pret Covid-19, politiskā spēka priekšsēdētājs atzīmēja, ka NA ieskatā, "pieņemot izsvērtu lēmumu, jāmeklē iespējas, kā straujāk un efektīvāk palīdzēt atgūties Latvijai svarīgām nozarēm".

"Ja zināma sabiedrības daļa ar būtiski zemākiem saslimstības riskiem var dot ieguldījumu tautsaimniecības sildīšanā, tai skaitā radošo industriju atbalstīšanā, tas lēmumu pieņemšanā jāņem vērā kā būtisks apsvērums," pauda parlamentārietis.

Jau vēstīts, ka 1.aprīlī valdības sēdē atsevišķi ministri un premjers pieļāva iespēju neļaut nevakcinētajiem mediķiem doties uz darbu, lai pasargātu pacientus no inficēšanās ar Covid-19.

Diskusiju par šo jautājumu sāka zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA), paužot bažas par to, ka ļoti daudzi cilvēki ar Covid-19 inficējas tieši slimnīcā. Premjers Krišjānis Kariņš (JV) pauda viedokli, ka tos mediķus, kuri izvēlas nesaņemt vakcīnu, varētu aicināt nedoties uz darbu vai pat liegt doties uz darbu.

"Nav spiesta lieta vakcinēties, un nav spiesta lieta iet uz darbu," teica Kariņš.

16

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) toreiz skaidroja, ka slimnīcas, līdzīgi kā citas vietas, kur pulcējas daudz cilvēku, ir paaugstināta riska zona, tāpēc mediķi tika vakcinēti kā pirmie.

Vairums medicīnas personāla šo iespēju izmantoja, tomēr atsevišķas personas savu apsvērumu dēļ atteicās no vakcinācijas. Vienlaikus Pavļuts teica, ka slimnīcās parādās domstarpības, jo personālam noteikti dažādi testēšanas algoritmi. Tiem mediķiem, kuri nav vakcinējušies, testi jāveic biežāk, nekā vakcinētajam personālam. Ventspils slimnīcā testi esot veikti pat trīs reizes nedēļā. Pavļuts norādīja, ka par šo algoritmu bijuši strīdi, un Veselības ministrija šīs situācijas risina.

Gerhards apgalvoja, ka tas ir absolūts drošības jautājums, jo šādu gadījumu, kad persona ar Covid-19 inficējas slimnīcā, ir ļoti daudz. Viņaprāt, šim jautājumam jāpieiet "ne ar mieru laika pieeju", un Gerhards uzskata, ka ar personāla motivāciju ir par maz.

Tikmēr pirms nedēļas pēc Sadarbības sanāksmes Kariņš sacīja, ka politiskā līmenī iespēja noteikt mediķu vakcināciju pret Covid-19 kā obligātu vēl nav apspriesta. Toreiz viņš teica, ka šis jautājums politiskā līmenī vēl nav apspriests, un Veselības ministrijai ar Tieslietu ministriju ir jāizskata kā varētu izskatīties iespējamās prasības mediķiem.

Kad ministrijas šo jautājumu izskatīs, tad pie diskusijas par mediķu obligātu vakcinēšanu varētu atgriezties valdībā.

Uz augšu
Back