Savvaļā augošu lakšu plūkšana, griešana vai izrakšana ir aizliegta, brīdina DAP

Laksis jeb meža ķiploks. Ilustratīvs foto. FOTO: Dvorakova Veronika/Shutterstock.

​Pavasarī daudzu gardēžu ēdienkarti bagātina laksis jeb meža ķiploks - spilgti zaļš augs ar kārdinošu ķiploku smaržu, kas šajā gadalaikā ir sastopams gan savvaļā, gan arī iedzīvotāju dārzos. Tomēr šim vilinājumam nevajadzētu ļauties, brīdina Dabas aizsardzības pārvalde. 

"Laksis Allium" ursinum Latvijā ir reta un aizsargājama suga, kas iekļauta īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, tāpēc  savvaļā plūkt, griezt vai izrakt šo augu ir aizliegts. Tomēr aizliegums neattiecas uz lakšiem, kas no legāli iegādātām sēklām vai stādiem izaudzēti mazdārziņos.  

Lai kontrolētu aizliegumu ievērošanu, līdz pat maija beigām Dabas aizsardzības pārvalde pastiprināti uzraudzīs tirdzniecības vietas un arī lakšu audzes savvaļā.

Garšas, krāsas un izskata ziņā dobē izaugušie augi neatšķiras no īpaši aizsargājamiem savvaļniekiem, jo ir tā pati suga. “Dārzā izaudzētus lakšus ir atļauts tirgot, taču tirgotājiem jābūt gataviem pierādīt, ka zaļumi ir pašu audzēti, nevis plūkti savvaļā, ko iespējams izdarīt, uzrādot pašvaldības izsniegtu izziņu,” norāda Pārvaldes Latgales reģiona administrācijas Kontroles un uzraudzības sektora vadītājs Dagnis Vasiļevskis.

Par savvaļā augušu lakšu plūkšanu vai realizāciju var tikt piespriests naudas sods - fiziskai personai no līdz 700 eiro, savukārt juridiskai personai līdz pat 1400 eiro. Pārkāpēji tiek pieķerti ik gadu. Arī pagājušajā gadā gan par lakšu plūkšanu savvaļā, gan par to tirdzniecību sāktas vairākas administratīvās lietas.

Reto un īpaši aizsargājamo augu aizsardzība ir ne vien DAP, bet visas sabiedrības rūpe, un ikviens tiek aicināts sekmēt šo augu pastāvēšanu un izplatību Latvijā. “Ja vien, iegādājoties lakšus un arī citus aizsargājamos augus, pircēji pajautātu par auga izcelsmi un lūgtu uzrādīt izziņu, kas to apliecina, nelegāli iegūto augu realizācija lielā mērā tiktu izskausta,” pārliecināts Vasiļevskis. Par gadījumiem, kad tirgotāji nevar uzrādīt šādu izziņu, pārvalde lūdz ziņot pašvaldības policijai vai DAP.

Laksis aug ēnainos, mitros mežos, kur veido lielākas un mazākas audzes. Redzot lakšu audzes, kur augu vienkopus ir ļoti daudz, cilvēkos nereti rodas neizpratne par tā aizsardzības statusa pamatotību. Tomēr

šādu lakšiem piemērotu vietu Latvijā kopumā ir ļoti maz, tādēļ atradņu aizsardzībai un saglabāšanai tiek veidoti mikroliegumi.

Uz augšu
Back