Pēdējo brīdi labāk negaidīt jeb soļi, kas palīdzēs izvairīties no naudas trūkuma vecumdienās

TVNET | FINANCENET
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 11
Foto: Pexels

Pandēmija ir atstājusi ietekmi uz daudzu cilvēku finansiālo stāvokli, mazinot iespējas uzkrāt savai nākotnei. Tomēr – kā pierāda pētījumi, dzīvildze visā pasaulē palielinās, tādēļ ir vērts padomāt par to, kā vecumdienas pavadīt mierā, nedomājot par finansēm. CNN sniedz ieteikumus, kā pensijas vecumā nepalikt bez līdzekļiem.

1. Sāc plānot jau tagad

Nekad nav par vēlu sākt plānot. Lai arī tā var likties “neiespējamā misija” - plānot savas finanses vecumdienām, nemaz nezinot, vai līdz tām izdosies nodzīvot, kāds būs veselības stāvoklis, kāda vispār būs situācija pēc daudziem gadiem.

“Diemžēl daudzi cilvēki darbspējīgā vecumā neplāno savas finanses, un tad, kad līdz iešanai pensijā ir palicis pavisam nedaudz, rodas tāda kā apgaismība, ka ir jāsāk vērtēt, ko un kā darīt. Plānošanai ir jāsākas pat vairākas desmitgades pirms došanās pensijā. Jau šodien ikviens cilvēks var izvērtēt savas iespējas,” norāda finanšu padomniece Patriša Venzela.

Pirmais, kas jāsaprot, – cik vēl gadi atlikuši līdz pensijai, pēc tam jāsaprot, cik daudz naudas ik mēnesi tiek iekrāts, kādi ir aptuvenie izdevumi, cik lielus ienākumus būs nepieciešams izmantot, lai dzīvotu, un to, kāds pensiju plāns ir pieteikts savā bankā.

Šie ir mainīgi faktori, kas finanšu plānošanā ir jāņem vērā, un, iespējams, tuvojoties pensijas vecumam, regulāri jāveic atkārtots izvērtējums, lai saprastu, vai iepriekšējie aprēķini joprojām ir aktuāli.

2. Krāj, cik iespējams

Jo agrāk sāksi krāt, jo ilgāk naudai būs iespēja augt. Tā, piemēram, jaunībā veidoti uzkrājumi var mums sekot līdzi visu dzīvi. Lai vecumdienās būtu mazāks risks saskarties ar naudas trūkumu, ir vērtīgi sākt krāt savām vecumdienām jau laikus.

Daudzi eksperti norāda, ka optimālā uzkrājumu summa ir 10-15% no mēneša algas. Katrs cilvēks var veidot uzkrājumus, vadoties pēc savām iespējām, pat tad, ja summa nesasniedz 10% no mēneša algas.

“Nav svarīgi, kādi ir ienākumi un cik daudz naudas katru mēnesi tiek atlicināts. Ļoti svarīgi ir tas, ka ir izstrādāts reālistisks plāns, kas ļaus saglabāt finansiālo drošību pensijas vecumā,” norāda eksperts Kīts Bernhards.

3. Padomā par investīcijām

Uzkrājumi ir labi, tomēr – ja nauda netiek izmantota, tad daļu no tās var “apēst” inflācija. Tieši tādēļ mūsdienās bankas piedāvā saviem klientiem iespēju naudai augt, respektīvi – veikt investīcijas.

Ja cilvēkam nav izpratnes par investīciju pasauli, viņš var sazināties ar savu banku un konsultēties par šādām iespējām, uzticot investīcijas profesionāļiem.

Bet, ja cilvēks orientējas finanšu pasaulē, viņš var patstāvīgi investēt kādās akcijās. Tiesa gan, šī ir ļoti riskanta rīcība, kuras dēļ var nākties saskarties ar zaudējumiem. Parasti šāda veida noguldījumi ir veicami ilgtermiņā, piemēram, termiņā uz vienu gadu.

4. Izstrādā labus paradumus

Savu tēriņu iegrožošana var palīdzēt palielināt uzkrājumus. Tieši tāpēc ir nepieciešams sastādīt budžetu un pieturēties pie tā. Tāpat, veidojot savu personīgo budžetu, ir vērtīgi izveidot “ārkārtas fondu”, kurā glabājas nauda neparedzētām situācijām, piemēram, negaidītai darba zaudēšanai. Lielākā daļa ekspertu iesaka cilvēkam izveidot drošības spilvenu trīs līdz sešu mēnešalgu apjomā.

Venzela saka, ka tas, kā cilvēks naudu tērēs vecumdienās, visticamāk, ievērojami neatšķirsies no tā, kā tas tiek darīts vēl strādājot.

Tieši tādēļ izstrādāt labus finansiālos paradumus, piemēram, budžeta veidošanu, investēšanu un drošības spilvena uzkrāšanu vērts labu laiku pirms tam, kad dodies pensijā.

5. Tiec galā ar parādiem pirms pensijas

Parādi, kas pensijas vecumā “velkas līdzi” no darbspējīgā vecuma, var “apēst” nozīmīgu daļu naudas. Turklāt jāņem vērā, ka kredītiem ir dažādi veidi un atsevišķiem kredītiem ir augstas procentu likmes.

Tieši tādēļ ieteicams vai nu mazināt, vai vēl labāk – pavisam tikt galā ar saviem parādiem. Tas var atbrīvot vairāk naudas uzkrājumiem. Tiklīdz esi ticis galā ar kāda aizdevuma atmaksu, šo pašu summu, ko iepriekš maksāji kreditoriem, var novirzīt savām vecumdienām.

Iespējams, ka cilvēkam varētu būt nepieciešama arī finanšu konsultanta palīdzība, kurš arī var palīdzēt izstrādāt pareizo stratēģiju, kā tikt galā ar parādiem. Ļoti iespējams, ka ir vērts padomāt par kādu mazāku mājokli kādā no mikrorajoniem, nevis četru istabu dzīvokli pašā pilsētas centrā. It īpaši, ja šajās četrās istabās dzīvo viens vai divi cilvēki.

Protams, cilvēkam, kurš tik tikko sācis strādāt (piemēram, 21 gada vecumā), pensijas vecums var šķist tāls un nesasniedzams. Tomēr atlikt uz pēdējo brīdī domāšanu par pensiju nav vērts, tādēļ nav par vēlu pievērsties šai tēmai vismaz 10 gadus pirms došanās pelnītajā atpūtā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 11

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu