Sv, 2.10.2022.

Vīrieši arī var būt stāvoklī. Ko nozīmē kļūt par tēvu?

Apmaksāta informācija
Vīrieši arī var būt stāvoklī. Ko nozīmē kļūt par tēvu?
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Foto: Publicitātes foto

Kad mēs iedomājamies tēvu, kas ir pirmais, kas nāk prātā? Tas visdrīzāk ir vīrietis ar bērniem, nevis vīrietis, kurš ir stāvoklī, un tas ir normāli, jo vīrieši nevar būt stāvoklī, vai ne? 

Lai gan ir tiesa, ka vīrieši nevar dzemdēt, tomēr viņiem ir iespēja saskarties ar grūtniecībai raksturīgiem simptomiem. To sauc par kuvādes jeb līdzperēšanas sindromu, kurš bieži tiek uzskatīts par somātisku saslimšanu, jeb precīzāk, ka to izraisa empātiskās izjūtas, ko vīrietis izjūt pret grūtnieci. Ir uzskatāms, ka ‘’līdzperēšanu ir nepieciešams skatīt kā veidu, kā definēt tēvu jauno identitāti, kā arī viņa saikni ar jaundzimušo, partneri un sabiedrību.’’ [1]

Kad vīrietis grasās kļūt par tēvu, viņam ir nepieciešams to internalizēt – izrādīt rūpes un kļūt par ko jaunu. No viņa tiek prasīta kvalitatīva pārmaiņa, kuru viņš līdzdala ar grūtnieci, kas savukārt noved pie situācijas, kurā viņš var sākt novērot fiziskās un mentālās problēmas, kuras parasti ir novērojamas tikai sievietēs. Būt par tēvu, tāpat kā būt par māti, nozīmē kļūt par kaut ko jaunu, tāpēc grūtniecība ir fenomens, kurā attopas gan vīrieši, gan sievietes, kuri ir pārmaiņu stāvoklī, lai kļūtu par tēvu vai māti.

Mirklī, kad vīrietis uzzina, ka viņš kļūst par tēvu, viņa dzīves dinamika pārveidojas un atklājas jauna pasaule! Ja kļūšana par vecāku šķiet sarežģīta, tad šie ieteikumi varētu palīdzēt:

  • Nav vienas pareizās atbildes bērnu audzināšanai – atrodi, kas strādā tev un tavam jaundzimušajam.
  • Neapslēp savas emocijas, ja paliek par grūtu – izrunā tās.
  • Mēģini komunicēt ar savu partneri, cik vien daudz iespējams, lai nejustos viens.
  • Ja mazais Tev sagādā grūtības, atceries – tā ir tikai fāze.
  • Jaundzimušie bieži guļ, tomēr viņus ir viegli pamodināt. Ja viņš nejauši pamostas un nav izsalcis, izmēģini balto troksni, jo tas var palīdzēt mazulim atkal iemigt.

Atbilde uz jautājumu "kā būt labam tēvam?" ir "klausies un esi gatavs mācīties’’. Dove Latvija veiktā aptauja* atklāj, ka vīrieši ir tik pat kompetenti bērnu pieskatīšanā kā sievietes, bet ne visi – daļa jeb precīzāk 24,9% aptaujāto vīriešu atzīst, ka nav tik pat kompetenti kā bērnu māte.

Viedokļu līderis un divu bērnu tēvs Kaspars Virsnītis norāda, ka viņam "uzreiz veidojās emocionāla saite gan ar meitu, gan dēlu tikko pēc piedzimšanas, nebija tā, ka gaidīju to brīdi, kad ieslēgsies apziņa - esmu tagad tēvs, tas notika pats no sevis. Es biju emocionāli gatavs bērnu piedzimšanai, kaut kā vienmēr zināju, ka tad, kad piedzims bērni, darīšu to, kas jādara. Mani nebiedēja negulētas naktis, ka kaut ko nevarēšu darīt, jo būs bērni. Jā, atbildība ir, taču atbildība mani nekad nav biedējusi. Manī nav šī pārspīlētā uztraukuma “mums ir bērni un tāpēc iepriekšējā dzīve beigusies”. Nē, dzīve turpinās, tā kaut kādā ziņā ir citādāka, taču ne garlaicīgāka.’’

Apkopojot, grūtniecība ir pārmaiņu laiks, kura pamatā ir pilnīga pārveide tam, kā mēs sevi uztveram par vīriešiem. No skatījuma, kurš ir vērsts uz spēku, ir jānāk tādam, kurš orientējas uz rūpēm.

Rūpes padara vīrieti stiprāku. Ar vēsturi, kas stiepjas 60 gadu garumā, mēs esam redzējuši vīrišķības attīstības atklāšanos. No kampaņām līdz produktiem Dove Men+Care svin moderno vīrišķību un demonstrē, ka īsts spēks prasa rūpes.

* Dati balstīti uz aptauju, kas veikta Dove Latvija Facebook lapā laika posmā no 9.-16.04.2021. Respondentu skaits 233 vīrieši.


[1] M. Navas, J. García Albea, P. García-Parajuá, Pregnancy in men: Couvade syndrome // European Psychiatry (April, 2017), pp. S415

Lasītākais šodien
Top raksti
Uz augšu