Pirmo reizi Latvijā novērota melnplecu klija

FOTO: Wikipedia

Šodien pirmo reizi Latvijā novērota melnplecu klija Elanus caeruleus, kas ir jauna suga Latvijas savvaļā, informēja Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) komunikācijas konsultante Kitija Balcare.

Melnplecu kliju pirmo reizi Latvijā Kolkā Ūšu pļavā novērojuši putnu vērotāji Edgars Smislovs, Vladimirs Smislovs un Valts Jaunzemis.

"Kopš otrdienas esmu kopā ar tēvu Kolkā. Katru rītu vērojam migrāciju. Šorīt tā bija niecīga, taču ap plkst.11 viss strauji mainījās, sāka lidot plēšputni, kas uzradās viļņveidīgi. Devos uz Ūšu pļavu, vērot tos," stāsta putnu vērotājs Edgars Smislovs.

Viņš stāstīja, ka vienlaicīgi varēja redzēt vairākus desmitus klijānu un vienu nedaudz mazāku plēsēju. Viņš apskatījies teleskopā un uzreiz sapratis, ka tā ir melnplecu klija, kas gaidīta Latvijā jau vairākus gadus.

"Putnu ieraudzījām abi ar tēvu, tas pārlidoja dažus riņķus virs mums un devās uz ziemeļiem," stāsta putnu vērotājs Edgars Smislovs, par novērojumu tūdaļ pavēstot arī putnu vērošanas biedram Valtam Jaunzemim, kurš arī paguva ieraudzīt jaunās sugas pārstāvi.

2

Smislovi Ziemeļkurzemē veic putnu uzskaiti trešajam Latvijā ligzdojošo putnu atlantam 2020-2024, ko veido LOB, piebilda Balcare.

Melnplecu klija ir neliela izmēra plēsīgais putns. Lielākā daļa populācijas sastopama Āfrikas un Dienvidāzijas tropu apgabalos, taču izplatības areāla fragmenti ir arī Vidusjūras reģionā, tai skaitā Dienvideiropā, tostarp Spānijā un Portugālē. Sugas areāls ir pastāvīgi izpleties ziemeļu virzienā. Eiropā putns ligzdo kopš 19.gadsimta vidus. Arī Ziemeļeiropā pēdējos gados novērojumu skaits pieaudzis. Dānijā 2020.gadā ir pieci šīs sugas novērojumi, taču līdz šim ne Igaunijā, ne Lietuvā melnplecu klija nav iekļauta novēroto putnu sarakstos. Latvijā melnplecu klija putnu vērotāju vidū jau tika gaidīta kā iespējamā jaunpienācēja Latvijas putnu faunā.

Pēdējo reizi jauna putnu suga Latvijas savvaļā novērota 2020.gada 11.oktobrī Kolkā. Tolaik tā bija Stejnegera pīle Melanitta stejnegeri, ko arī novēroja Smislovi.

Uz augšu
Back