Deputāti skatīs grozījumus Krimināllikumā, iekļaujot naida noziegumu seksuālās orientācijas dēļ

Ilustratīvs foto FOTO: Syda Productions/ Shutterstock

​Saeima šodien nodeva izskatīšanai komisijās "Attīstībai/Par!" (AP) deputātu sagatavotos likuma grozījumus, kas paredz naida noziegumus sociālās piederības vai seksuālās orientācijas dēļ tieši ierakstīt Krimināllikumā.

Pašlaik Krimināllikumā ir noteikts sods par darbību, kas vērsta uz naida vai nesaticības izraisīšanu atkarībā no personas dzimuma, vecuma, invaliditātes vai jebkuru citu pazīmju dēļ, ja ar to radīts būtisks kaitējums.

AP deputāti rosina no šīs normas izslēgt vārdus "ja ar to radīts būtisks kaitējums" un reizē normu papildināt ar to, ka sods tiek piemērots par darbību, kas vērsta uz naida vai nesaticības izraisīšanu atkarībā no personas sociālās piederības vai seksuālās orientācijas.

Tāpat grozījumi paredz likumā noteikto atbildību pastiprinošo apstākļu, kurus par tādiem var atzīt, uzskaitījumu papildināt ar apstākļiem, ka noziedzīgs nodarījums izdarīts sociālās piederības vai seksuālās orientācijas motīvu dēļ.

Saeimas deputāts, Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas vadītājs Andrejs Judins (JV) iepriekš informēja, ka ir sagatavojis priekšlikumus grozījumiem Krimināllikumā, kuros piedāvāts skaidri definēt, ka par naida noziegumu atzīstamas arī tādas sabiedriski bīstamas un noziedzīgas darbības, kas veiktas personu seksuālās orientācijas dēļ.

Viņaprāt, likumā jābūt skaidrām un saprotamām normām, lai varētu ne tikai sodīt pārkāpējus, bet arī novērst naida noziegumus.

Jautājumu par nepieciešamajām izmaiņām Krimināllikumā AP deputāti un Judins sākotnēji rosināja saistībā ar traģisko notikumu Tukumā, kur saistībā ar vīrieša bojāeju sākotnēji bija aizdomas, vai tā nav saistīta ar kādiem homofobiskiem motīviem. Taču Valsts policijā norādīja, ka patlaban izmeklēšanā gūto pierādījumu kopums nedod pamatu uzskatīt, ka noticis homofobisks noziedzīgs nodarījums. Tukumā degušā un vēlāk mirušā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieka lietu pašlaik izmeklē kā novešanu līdz pašnāvībai.

Uz augšu
Back