Konceptuāli atbalsta alkohola tirdzniecības liegumu azartspēļu organizēšanas vietās

Dzērieni bārā FOTO: Shutterstock

Saeima šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecības aizliegumu azartspēļu organizēšanas vietās.

Attiecīgos grozījumus iesnieguši Jaunās konservatīvās partijas (JKP) un "KPV LV" deputāti.

Likumprojekta iniciators, Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Juris Jurašs (JKP) iepriekš komisijas sēdē norādīja uz nepieciešamību mazināt iespēju, ka, spēlējot azartspēles, līdztekus attīstītos atkarība no alkohola.

Politiķis uzskata, ka šis ierobežojums sekmēs cilvēku spēju saglabāt kontroli pār notiekošo, jo alkohols novājina aizsargbarjeras arī attiecībā uz azartspēļu spēlēšanu. Azartspēles un alkohols ir ļoti bīstama kombinācija, kas var radīt negatīvas sekas, norādīja deputāts.

Arī Veselības ministrijas (VM) pārstāve Sanita Lazdiņa komisijas sēdē atbalstīja šo rosinājumu, jo alkohola lietošana kopā ar azartspēļu spēlēšanu ir ļoti riskanta uzvedība, kas var atstāt negatīvu un kaitīgu ietekmi.

Savukārt Latvijas Spēļu biznesa asociācijas prezidents Arnis Vērzemnieks aicināja neatbalstīt likumprojekta virzību, jo tas esot "klaji diskriminējošs". Diskriminācija izpaužoties tādējādi, ka nevienai citai izklaides vietai šāds aizliegums nav noteikts, pauda Vērzemnieks.

Viņš atsaucās uz VM pētījumu, kas liecinot, ka 6,4% no spēlētājiem ir atkarības problēmas, kas nozīmējot, ka lielākajai daļai spēlētāju tādas neesot. Tāpat Latvijā ir izveidots no azartspēlēm pašatteikušos personu reģistrs, kas esot ļoti mērķēts risinājums cilvēkiem, kuriem var rasties problēmas ar pārmērīgu azartspēļu spēlēšanu. Vērzmenieks akcentēja Satversmes tiesas (ST) atziņu, ka valstij jārespektē indivīda pašnoteikšanās brīvība.

Arī alkohola nozares pārstāvji komisijas sēdē aicināja vērtēt ietekmi uz viņu nozari, mudinot šajā jautājumā meklēt citu kompromisu.

Saeimas Juridiskā biroja pārstāvis Mārtiņš Birģelis norādīja, ka, lai samazinātu likumprojekta satversmības riskus, nepieciešams izvērtēt ierobežojumu samērīgumu un iespējamas alternatīvas mērķa sasniegšanai, kā arī citas lietas, kas izriet no ST atziņām.

Kā ziņots, savukārt 15.aprīlī parlaments noraidīja JKP un "KPV LV" virzītos grozījumus Azartspēļu un izložu likumā, kas būtiski ierobežotu azartspēļu organizēšanas vietu izplatību Latvijā.

Reizē tika pieņemts deputāta Gata Eglīša (JKP) priekšlikums, kas dod iespēju pašvaldībām savos saistošajos noteikumos noteikt ierobežojumus azartspēļu organizēšanai.

Uz augšu
Back