Par vakcīnu blakusparādībām ziņo ap 0,4% vakcīnu saņēmēju

2021-04-26, Naujasis vakcinavimo centras parodų ir kongresų rūmuose „Litexpo“. „Litexpo“. Vilnius. 2021 m. Balandžio 26 d. FOTO: Žygimantas Gedvila/

Par iespējamām blakusparādībām ziņo ap 0,4% vakcīnu pret Covid-19 saņēmēju, aģentūru LETA informēja Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

Līdz 5.maijam ZVA kopumā saņēmusi 1059 Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumus. Šajā laikā vakcinācija veikta 263 964 reizes, ietverot vakcināciju gan ar pirmo, gan otro vakcīnas devu.

Līdzīgi kā pēc citu vakcīnu saņemšanas, arī pēc vakcinēšanas ar Covid-19 vakcīnām ir iespējamas blakusparādības, bet ne visiem cilvēkiem tās izpaužas. Pēc ZVA paustā, visvairāk cilvēki ziņo par zināmām un vakcīnas lietošanas instrukcijā norādītām organisma reakcijām, piemēram, par sāpēm vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu temperatūru, drebuļiem un nogurumu.

Covid-19 vakcīnu biežākās blakusparādības ir paaugstināta ķermeņa temperatūra (dažkārt virs 38 grādiem pēc Celsija), drudzis, galvassāpes, reibonis, nogurums, miegainība, muskuļu un locītavu sāpes, kā arī slikta dūša, caureja, vemšana. Pilnīga informācija par visām vakcīnas blakusparādībām ir norādīta vakcīnu lietošanas instrukcijās, kas ikvienam ir pieejamas Zāļu reģistrā.

Visi šie gripai līdzīgie simptomi parasti sākas astoņas līdz desmit stundas pēc vakcīnas saņemšanas un izzūd divu līdz trīs dienu laikā.

Tāpat pēc vakcīnas pret Covid-19 saņemšanas bieži var rasties vietējas reakcijas, piemēram, apsārtums, pietūkums un sāpes vakcīnas injekcijas vietā. Apsārtums un pietūkums var izplatīties pat līdz tuvākajām locītavām (rokā - no pleca līdz elkonim). Šīs vietējās reakcijas parasti parādās pāris stundu laikā vai nākamajā dienā pēc, pārsvarā norit viegli un izzūd pašas no sevis bez ārstēšanas. Tās esot sagaidāmas un bieži sastopamas.

ZVA arī atgādina, ka "Pfizer"/"BioNTech" un "Moderna" izstrādātajām vakcīnām gripai līdzīgie simptomi biežāk ir izteiktāki pēc vakcīnas otrās devas saņemšanas. Savukārt "AstraZeneca" ražotajai vakcīnai - pēc pirmās devas saņemšanas. Blakusparādības mēdz stiprāk izpausties jaunākiem cilvēkiem.

Stipri paaugstinātas temperatūras gadījumā ieteicams lietot ibuprofēnu vai paracetamolu. Taču, pēc ZVA paustā, būtu jāievēro, ka nedrīkst pārsniegt šo zāļu lietošanas instrukcijā ieteikto devu. Dažkārt gripai līdzīgo simptomu dēļ pēc vakcinācijas var rasties īslaicīga darbnespēja, un šādā gadījumā jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš var lemt par darbnespējas lapas piešķiršanu.

Ja pēc vakcinācijas gripai līdzīgie simptomi nemazinās un ilgst vairāk nekā trīs dienas vai pastiprinās, vai arī parādās citi veselības traucējumi piemēram, elpas trūkums, sāpes krūtīs vai vēderā, ādas pārmaiņas ārpus vakcinācijas vietas, noteikti jāvēršas pie ārsta.

ZVA atgādina, ka vakcīnas pret Covid-19 stimulē vakcinētā cilvēka organisma imūnisistēmu, kā rezultātā organisma īpatnību dēļ var rasties sagaidāmas reakcijas jeb paredzētas blakusparādības. Taču šādu reakciju rašanās vai trūkums neliecina par to, cik stipra vakcinācijas rezultātā būs iegūtā organisma aizsardzība.

ZVA uzsver, ka organisma aizsardzība pret vīrusu iestājas tikai pēc noteikta laika pēc vakcīnas pret Covid-19 otrās devas saņemšanas, kas atspoguļots katras vakcīnas lietošanas instrukcijā.

Šobrīd Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums un neviens trombocitopēnijas kopā ar zemu trombocītu skaitu gadījums, kuram, balstoties uz pieejamiem datiem, būtu noteikta ticama cēloniska saistība ar vakcīnu.

ZVA uzsver, ka ikviens ziņojums par vakcīnu pret Covid-19 blakusparādībām tiek rūpīgi izvērtēts. Ziņojumus izvērtē gan ZVA, gan signāla noteikšanas procedūras apmēros Eiropas Zāļu aģentūra, kā arī visu Eiropas valstu zāļu aģentūru speciālisti un vakcīnu reģistrācijas īpašnieki.

Saskaņā ar Eiropas Savienības izstrādāto nepārtrauktas vakcīnu drošuma uzraudzības plānu šo vakcīnu uzraudzība tiek veikta ievērojami intensīvāk nekā citām zālēm, lai nodrošinātu jaunas drošuma informācijas ātru identificēšanu, apkopošanu un analīzi.

Šie pasākumi, pēc ZVA paustā, arī ļauj normatīvā regulējuma iestādēm ātri izvērtēt jaunākos datus no dažādiem informācijas avotiem un nepieciešamības gadījumā veikt visas nepieciešamās reglamentējošas darbības sabiedrības veselības aizsardzībai.

ZVA aicina pacientus vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas rodas bažas par novērotajām blakusparādībām. Gan ārsts vai farmaceits, gan pacients var ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, izraisītām blakusparādībām ZVA. Ziņojumu var iesniegt arī elektroniski ZVA tīmekļvietnē "www.zva.gov.lv" sadaļā "Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm un biovigilanci".

Uz augšu
Back