Pirmo reizi nofilmēts, kā okeāna dzīlēs medī milzu kalmārs

FOTO: Ekrānšāviņš no YouTube video

Savā dabiskajā vidē noslēpumainais milzu kalmārs novērots reti, tāpēc šis video, kurā redzams milzu kalmārs medībās savvaļā, ir ārkārtīgi vērtīgs biologiem un visiem pārējiem, kurus interesē okeāna dzīļu dīvainie iemītnieki.

Lai arī mežonīgais spiediens un tumsa, kas valda okeāna dzīlēs, mums, skābekli elpojošajiem cilvēkiem, ir naidīga, mēs, pateicoties tehnoloģijām, lēnām šīs dzīles tomēr apgūstam. Tiesa, lielākā daļa zemūdens robotu ir piemēroti, lai pētītu lēnus vai nekustīgus okeāna dzīļu organismus.

Milzu kalmāram spilgtās robotu gaismas var būt visai nepatīkams pārsteigums, ņemot vērā to jutīgās acis, kas var būt pat pusdienu šķīvja lielumā. Arī skaņas un vibrācijas šiem dzīvniekiem nav tīkamas. Savukārt šo dzīvnieku novērošana nebrīvē nav gluži tas pats, kas to dabiskajā vidē.

VIDEO: MILZU KALMĀRS MEDĪBĀS

Tieši tāpēc zinātnieki izdomāja jaunu paņēmienu, kā šos dzīvniekus novērot, proti, okeāna dzīlēs viņi izvietoja nekustīgu platformu ar kamerām. Ņemot vērā, ka milzu kalmāru acis ir pielāgojušās uztvert īsākus zilās gaismas viļņus, zinātnieki izmantoja garākus sarkanās gaismas viļņus, lai netraucētu kalmāriem un sekojoši arī varētu tos nofilmēt.

Visbeidzot zinātnieki izlika ēsmu, kas līdzinājās medūzai. Lai arī milzu kalmāri nepārtiek no medūzām, tos var pievilināt medūzu izstarotā gaisma, kas rodas, kad medūza ir satraukta. Rezultātā kalmāru var vilināt iespēja pamieloties ar to, kas satraucis medūzu.

Pēc tam atlika tikai gaidīt, kas bija to vērts: 557 un 950 metru dziļumā netālu no Bahamu salām zinātnieki nofilmēja vairākas sastapšanās ar milzu kalmāru. Pirmās divas sastapšanās notika 2004. un 2005. gadā, kad izdevās nofilmēt divus milzīgus īpatņus. Bet 2019. gadā beidzot izdevās iemūžināt milzu kalmāru “architeuthis dux”, kas bija 1,7 metru garš, neskaitot taustekļus.

Visinteresantākā bija milzu kalmāra uzvedība medībās. Tas sešas minūtes novēroja platformu un ēsmu, bet tad uzbruka. Tas liecina par to, ka pirms uzbrukšanas milzu kalmāri mēdz izsekot savu upuri, rakstīts vietnē "Science Alert".

Šis pētījums pierāda, ka šāda veida platformas okeāna dzīlēs var būt ļoti noderīgas, lai pētītu noslēpumainus un izmanīgus dzīvniekus.

Pētījums publicēts zinātniskajā žurnālā “Deep Sea Research Part I: Oceanographic Research Papers”.

Uz augšu
Back