FOTO: Publicitātes foto

Enefit, otrais lielākais elektroenerģijas tirgotājs Latvijā, izstrādājis unikālu zaļās elektroenerģijas iegādes risinājumu, kas samazina uzņēmumu elektrības izmaksas, vienlaikus veicinot to ilgtspēju. Enefit ir pirmais enerģijas tirgotājs, kurš Baltijā piedāvā Ilgtermiņa elektroenerģijas pirkuma līgumus (PPA). To ietvaros uzņēmums tiešā veidā iepērk atjaunīgo enerģiju no konkrēta vēja parka un var vienoties par ilgtermiņā fiksētu enerģijas cenu, kas ir par 20–30% zemāka nekā šī brīža aktuālā tirgus cena.

Ilgtermiņa vēja elektroenerģijas pirkuma līgums sniedz abpusēju ieguvumu uzņēmumam un enerģijas ražotājam. Uzņēmums iegūst iespēju vienoties par izdevīgāku cenu un fiksēt savus enerģijas izdevumus ilgākam laika periodam, vienlaikus attīstot ilgtspējīgu biznesa modeli. Savukārt vēja enerģijas ražotājiem tā ir iespēja stabili plānot savu attīstību. Interese par šādu risinājumu ir ļoti liela, un pāris mēnešu laikā parakstīti jau vairāk nekā 100 līgumi ar uzņēmumiem visā Baltijā. Kopējais PPA līgumu ietvaros iegādātās enerģijas apjoms sasniedz gandrīz 2 teravatstundas, kas ir līdzvērtīgs pusmiljona mājsaimniecību gada elektroenerģijas patēriņam.

Ilgtermiņa enerģijas iegāde Eiropas valstīs ir izplatīts veids, kā uzņēmumi var nodrošināt elektroenerģijas piegādi ar izdevīgiem nosacījumiem, tādējādi izvairoties no izmaksu pieauguma riska enerģijas cenu svārstību ietekmē. Daudziem uzņēmumiem tas ir arī ērts risinājums, kā pāriet uz atjaunīgās enerģijas izmantošanu, skaidri zinot enerģijas izcelsmi un gūstot pievienoto vērtību klientu un sadarbības partneru acīs. Lai arī Latvijā šāda pieeja ir jaunums, jau šobrīd daudzi lielie uzņēmumi izvēlas izmantot šo iespēju, ko veicina arī elektroenerģijas cenu pastāvīgais kāpums. Piemēram, nupat iepirkšanās un izklaides centrs AKROPOLE un uzņēmums “Latvijas Piens” lēmuši par labu vēja enerģijas iegādei.

“Šī gada pirmajā ceturksnī elektroenerģijas biržas cenas pret pērnā gada pēdējo ceturksni ir augušas par 26%. Arī prognozes liecina, ka turpmākajos gados tirgū saglabāsies līdzīga tendence. Pašlaik elektroenerģijas cenu ir iespējams fiksēt līdz pat 2031. gadam, un, salīdzinot ar šodienas biržas cenu, ilgtermiņa elektroenerģijas līgums parasti piedāvā par 20–30% zemāku cenu, sniedzot iespēju uzņēmumam samazināt elektrības izmaksas,” skaidro Enefit pārdošanas vadītājs Edgars Cvetkovs.

Uzņēmumi, kuri vēlas uzlabot savus ilgtspējas rādītājus un vienlaikus samazināt elektroenerģijas izmaksas, bezmaksas konsultācijai var pieteikties Enefit mājaslapā.

Kopumā Baltijā vērojams uzņēmumu un arī patērētāju intereses kāpums par ilgtspējīgiem risinājumiem un rūpēm par vidi. Tas nozīmē ne tikai patērētāju un pircēju radītu pieprasījumu pēc zaļākas pieejas biznesam, bet arī uzņēmējdarbības vides pārmaiņas. Jau tuvākajā nākotnē finanšu institūcijas klientu kredītreitingu noteiks, ņemot vērā uzņēmuma ilgtspēju, tajā skaitā – radīto CO2 emisiju apjomu.

“Arī Enefit klientu vidū redzam pozitīvu tendenci, ka arvien vairāk tiek ieviesti ilgtspēju veicinoši risinājumi – sākot ar atjaunīgās enerģijas iegādi un energoefektivitātes uzlabošanu un beidzot ar saules enerģijas risinājumiem. 2020. gadā Baltijas valstīs esam īstenojuši vairāk nekā 400 saules enerģijas projektu ar kopējo uzstādīto jaudu 8,5 megavati. Tādējādi šobrīd jau vairāk nekā 2500 klientu visā Baltijā darbojas kā mazie enerģijas ražotāji, pārdodot Enefit savās mājās vai uzņēmumos saražoto elektrību,” norāda Edgars Cvetkovs.

Enefit uzņēmumiem piedāvā dažādus risinājumus atjaunīgās enerģijas izmantošanai – sākot no enerģijas iegādes līdz tās ražošanai pašu vajadzībām. Efektīvākā risinājuma izvēlei un individuāla piedāvājuma izstrādei aicinām aizpildīt pieteikumu Enefit mājaslapā