O, 30.05.2023.

Eglīša izteikumus vērtēs arī Saeimas Ētikas komisija

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Gatis Eglītis.
Gatis Eglītis. Foto: Edijs Pālens/LETA

Rīt, 8.jūnijā, plkst.9 Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputāti vērtēs jaunā labklājības ministra, Saeimas deputāta Gata Eglīša (JKP) ierakstu sociālajos tīklos, no kura varēja noprast, ka valdošās koalīcijas partijas Eiropas fondu sadalē "primāri rūpēsies par savām pašvaldībām", atbilstību deputātu ētikas kodeksam.

Šodien komisijas sēdē parlamentārietis Jānis Vucāns (ZZS) informēja, ka radusies neordināra situācija - Eglītis jau ir apstiprināts labklājības ministra amatā, taču vēl parlaments nav lēmis par to, ka uz ministrēšanās laiku viņš noliek savu mandātu.

Tas attiecīgi ļauj deputātiem vērsties Saeimas Mandātu komisijā, norādot uz iespējamiem deputātu ētikas kodeksa pārkāpumiem.

Vucāns teica, ka šo dažu dienu laikā, kopš Eglītis kļuvis par ministru, viņš ir paspējis savā publisko mediju kontā paust ziņas, kas Zaļo un zemnieku (ZZS) frakcijas ieskatā nav savietojamas ar deputātu ētikas normām, ņemot vērā, ka Eglītis vēl ir deputāts.

ZZS frakcija uzskata, ka pirms parlaments lemj par Eglīša mandāta nolikšanu uz laiku, komisijai paātrinātā laika posmā jāizskata šis iespējamais ētikas kodeksa pārkāpums. ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Uldis Augulis komisijas sēdē lūdza sasaukt rīt no rīta sēdi, jo līdz šim neesot bijuši izteikumi publiskajā telpā, kas apdraud to, vai nākotnē Latvija saņems kādus struktūrfondu līdzekļus.

"Eiropas Komisija monitorē visu, kas notiek publiskajā telpā. Šādi izteikumi ir draudi pašvaldībām, uzņēmējiem, lauksaimniekiem un citiem. Mandātu komisijai stingri jāpieiet pie šī jautājuma, jo deputāts, mētājoties ar šādiem izteicieniem, apdraud ekonomiku," pauda Augulis.

Viņaprāt, citā valstī ministrs pēc šāda izteikuma jau būtu paziņojis par demisiju, kā arī parlamenta deputāta mandāta nolikšanu.

Tikmēr Eglīša partijas biedrs Normunds Žunna (JKP) teica, ka Eglītis gribēja pastāstīt par līdzšinējo praksi un to, ka tā vairs netiks pieļauta. Uz šo skaidrojumu reaģēja Augulis, lūdzot vērsties attiecīgās iestādēs, ja viņa partija zina par naudas sadali, kas notikusi neatbilstoši likumdošanai.

Jau ziņots, ka Eglītis mikroblogošanas vietnē "Twitter" bija ierakstījis aicinājumu Latvijas Reģionu apvienībai, ZZS un "Saskaņai" pārāk nesapriecāties par uzvarām pašvaldību vēlēšanās, jo "3.jūnija valdības restarts nozīmē to, ka lielās valsts budžeta, Eiropas Savienības (ES) fondu un Atveseļošanas un noturības mehānisma naudas plūsmas kontrolēs četras koalīcijas partijas (Nacionālā apvienība, JKP, "Jaunā vienotība" un "Attīstībai/Par"), kas primāri rūpēsies par savām pašvaldībām".

Šie izteikumi izpelnījās vairāku "Twitter" lietotāju kritiku, piemēram, domnīcas "Providus" direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka Eglītim vaicāja, vai tieši pret šādu politiku - naudas došanu savējiem - Jaunā konservatīvā partija nebija solījusi cīnīties. Viņa vaicāja Eglītim, vai šāda politika, dāvāt īpašas privilēģijas pašvaldībām, kuru vadībā ir tā brīža koalīcijas partiju pārstāvji, ir jāturpina vai jāizbeidz.

Uz šo ierakstu reaģēja arī citi "Twitter" lietotāji, aicinot jauno mistru jau "kravāt kastes promiešanai".

Eglītis šo ierakstu ātri izdzēsa un ierakstīja maigāku: "Man būs interesanti vērot, kā pašvaldību vēlēšanu rezultāti ietekmēs gaidāmās ES fondu/RRF atbalsta naudas plūsmas. For the record: JKP nav "savu" pašvaldību."

Eglītis aģentūrai LETA atzina, ka arī pirmais ieraksts mikroblogošanas vietnē bija viņa rakstīts. Politiķis sacīja, ka vēlējies tikai paust savu viedokli par kādreiz ierasto praksi atbalsta līdzekļu sadalē, lielāko atbalstu novirzot ZZS pašvaldībām. Viņš solās, ka šāds princips turpmāk vairs netikšot īstenots.

Tikmēr ZZS medijiem izplatītajā paziņojumā norādījusi, ka aicina Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) nekavējoties vērtēt Eglīša atbilstību amatam un spēju atbildīgi pildīt valdības locekļa pienākumus. ZZS valde uzskata, ka Eglīša izteikumi "Twitter" ir nepieņemami un absolūti neizprotami, ievērojot to, ka valdībai un katram tās ministram ir jāstrādā visas valsts iedzīvotāju labā.

Eglītis, ZZS valdes ieskatā, "paužot šādus draudus" novadiem un pilsētām, kurās vēlētāji ir atbalstījuši citu, ne valdības koalīcijas partiju, politisko spēku pārstāvjus, ir demonstrējis klaju nekompetenci un līdz ar to neatbilstību ministra amatam. "Mēs redzam Eglīša pārstāvētās Jaunās konservatīvās partijas pieticīgos panākumus vietvaru vēlēšanās. Tomēr šādi klaji draudi vēlētājiem, ka tie ir atbalstījuši it kā nepareizus novada un pilsētu domju deputātus un tādējādi to labklājība un iespēja tālāk attīstīt pašvaldību būs liegta, ir nepieņemami un tiesiskā valstī nav pieļaujami," pauda ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars.

ZZS valde uzskata, ka pēc šādiem valdības locekļa izteikumiem ir jāvērš arī Eiropas Komisijas uzmanība uz to, ka Latvijā Eiropas fondu finansējumu plānots sadalīt nevis labākajiem projektiem, bet pēc politiskās piederības.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais