Sv, 28.05.2023.

ASV un Austrālija veic vērienīgu operāciju, iefiltrējoties noziedznieku iecienītā lietotnē

Simtiem aizturēto 18 valstīs
TVNET/LETA/Reuters
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7
Austrālijas premjerministrs Skots Morisons
Austrālijas premjerministrs Skots Morisons Foto: EPA/DEAN LEWINS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

ASV un Austrālijas drošības iestāžu kopīgā operācijā, kas vērsta pret organizēto noziedzību, aizturēti simtiem cilvēku 18 valstīs, otrdien paziņojusi Austrālijas policija.

Eiropas Savienības (ES) policijas aģentūra "Europol" paziņoja, ka globālās operācijas ietvaros aizturēti pavisam 800 cilvēku.

Savukārt ASV Federālais Izmeklēšanas birojs (FIB) paziņoja, ka, pateicoties šai operācijai, izdevies novērst vairāk nekā 100 draudus dzīvībai.

Austrālijas policija atklāja, ka drošības dienesti izmantojuši ziņapmaiņas aplikāciju ANOM, ko izmantoja noziedznieki, un ieguvuši simtiem šifrētu ziņojumu.

"Europol" un FIB norādīja, ka pēdējo 18 mēnešu laikā

tiesībsargājošās iestādes slepus apgādājušas noziedznieku grupējumus ar šifrētiem mobilajiem telefoniem, kas ļāva izsekot viņu sarakstei.

FIB ziņoja, ka izplatījis vairāk nekā 300 šādu telefonu vairāk nekā 100 valstīs.

"Šī informācija pagājušajā nedēļā noveda pie simtiem tiesībsargājošo iestāžu operāciju globālā mērogā no Jaunzēlandes līdz Austrālijai, Eiropai un ASV," paziņoja "Europol" pārstāvis.

"Vairāk nekā 800 aizturēšanas, vairāk nekā 700 vietas pārmeklētas, vairāk nekā astoņas tonnas kokaīna" konfiscētas, atklāja "Europol".

Aizdomās turamie, kas iesaistīti globālā narkotiku tirdzniecībā, aizturēti Austrālijā, Āzijā, Dienvidamerikā un Tuvajos Austrumos.

Austrālijas premjerministrs Skots Morisons paziņojis, ka šī operācija ir smags trieciens organizētajai noziedzībai ne tikai Austrālijā, bet visā pasaulē.

Austrālijas policija atklāja, ka tā aizturējusi 224 cilvēkus, tostarp aizliegto motociklistu klubu locekļus, bet Jaunzēlande ziņo par 35 cilvēku aizturēšanu.

Austrālijas policija un FIB operāciju sāka 2018.gadā, piekļūstot ANOM. Kad šī aplikācija sāka izplatīties Austrālijas noziedzības pasaulē, policija varēja izsekot sarakstēm.

"Viss, par ko viņi runā, ir narkotikas, vardarbība, savstarpēji uzbrukumi, nevainīgi cilvēki, kas tiks nogalināti," atzinis Austrālijas Federālās policijas komisārs Rīss Keršavs.

Varasiestādes atklāja, ka, pateicoties piekļuvei ANOM, izdevies novērst vairākus uzbrukumus.

Austrālijas policija pirmdien konfiscēja 104 šaujamieročus un gandrīz 45 miljonus Austrālijas dolāru (28,7 miljonus eiro) skaidrā naudā.

Somijā un Zviedrijā globālās operācijas ietvaros aizturēti 250 cilvēki, un lielāks aizturēto skaits ir vēl tikai Austrālijā.

No vairāk nekā 800 aizturēšanām, kas veiktas 16 valstīs, 155 aizturēšanas saistītas ar izmeklēšanu Zviedrijā, bet vēl 100 aizturēšanas notikušas Somijā.

"Operāciju vēsturē, kas balstītas operatīvi analītiskajā informācijā, Zviedrijas policija vakar agrā rītā veica vienu no plašākajiem triecieniem pret vardarbīgo noziedzību un narkotiku tirdzniecības tīkliem," žurnālistiem sacīja Zviedrijas policijas izlūkošanas nozares vadītāja Linda Stāfa.

Pirmdien 70 cilvēki aizturēti Zviedrijā un vēl pieci Spānijā, līdzās vēl 80 Zviedrijas aizturēšanām, kas ir saistītas ar šo operāciju, Eiropola organizētajā preses konferencē sacīja Stāfa.

"Daudzi no viņiem ir cilvēki, kam ir svarīga loma un liela ietekme narkotiku tirgū. Tie, kas kūda uz slepkavībām un vardarbību ar šaušanu un sprādzieniem tieši Zviedrijas sabiedrības vidū," sacīja Stāfa.

Cīņa pret noziedzību, kas saistīta ar kriminālajiem grupējumiem, Zviedrijā vairākus gadus vedusies smagi, bet šaušanas un spridzināšanas gadījumu skaits ar cilvēku upuriem citkārt mierīgajā valstī strauji kāpis.

Globālās operācijas gaitā Zviedrijas policija piekļuvusi 1600 ANOM kontiem.

Izmantojot šo informāciju, Zviedrijas policija "novērsusi vairāk nekā desmit Zviedrijā plānotas slepkavības".

Vienlaikus Somijas policija pavēstīja, ka veikusi teju 100 aizturēšanas un konfiscējusi "vairāk nekā 500 kilogramus narkotiku, vairākus desmitus ieroču un vairākus simtus tūkstošu eiro skaidrā naudā".

Operācijas ietvaros galvaspilsētas reģionā konfiscēta marihuāna un automātiskie ieroči. Veikta kratīšana Tamperē, kur "3D printeri izmantoti, lai ražotu šaujamieroču daļas", pavēstīja policija.

Kaimiņvalstī Norvēģijā notikušas deviņas aizturēšanas.

Policija vairākās valstīs guvusi panākumus no iefiltrēšanās tīklā "Encrochat", ko izmanto noziedznieki. Iefiltrēšanās notikusi no 2020.gada jūnija.

Tas novedis pie daudzām aizturēšanām, un Stāfa to raksturoja kā "radikālu pavērsienu cīņā ar smagiem, vardarbīgiem noziegumiem".

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu