Latvija viena no pirmajām pievienojusies ES digitālajam Covid-19 sertifikātam
Papildināts

FOTO: JULIEN WARNAND / POOL / AFP, Edijs Pālens/LETA. Kolāža: TVNET

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti šodien noslēdza likumdošanas darbu saistībā ar ES digitālā Covid-19 sertifikāta ieviešanu, lai atjaunotu tūrismu un veicinātu Eiropas ekonomikas atveseļošanos, portālu TVNET informēja EP preses dienestā.

Jaunā sertifikāta noteikumus EP apstiprināja ar 546 balsīm par, 93 pret un 51 atturoties (noteikumi ES pilsoņiem) un ar 553 par, 91 pret un 41 atturoties (noteikumi trešo valstu valstspiederīgajiem).

Sertifikātu izsniegs valsts iestādes, tas būs bez maksas un pieejams papīra vai digitālā formātā ar QR kodu.

50

Dokuments apliecinās, ka persona ir vakcinēta pret Covid-19, tai nesen bijis negatīvs testa rezultāts vai arī tā ir atveseļojusies pēc infekcijas. Praksē tie būs trīs atšķirīgi sertifikāti. Tie būs savietojami un verificējami visā Eiropas Savienībā, īpaši noteikumi novērsīs arī krāpšanu un viltošanu.

Sistēma tiks piemērota no 2021. gada 1. jūlija, un tā darbosies 12 mēnešus. Sertifikāts nebūs brīvas pārvietošanās priekšnosacījums, un tas netiks uzskatīts par ceļošanas dokumentu.

Likumdevēju sarunās EP deputāti panāca vienošanos, ka ES valstis nedrīkstēs noteikt papildu ceļošanas ierobežojumus sertifikātu īpašniekiem, piemēram, karantīnu, pašizolāciju vai testēšanu, ja vien tas nebūs nepieciešami un samērīgi sabiedrības veselības aizsardzībai. Lemjot par labu papildu ierobežojumiem, būs jāņem vērā zinātniskie pierādījumi, "ieskaitot epidemioloģiskos datus, ko publicējis Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs". Par pasākumiem citām dalībvalstīm un Komisijai būs jāpaziņo 48 stundas iepriekš, un sabiedrībai par to būtu jāuzzina 24 stundas iepriekš.

ES valstis tiek mudinātas nodrošināt, ka testēšana ir viegli pieejama un par samērīgu cenu. Pēc Parlamenta pieprasījuma Komisija apsolīja piesaistīt 100 miljonus eiro no Ārkārtas atbalsta instrumenta, lai dalībvalstis varētu iegādāties testus un sākt izsniegt digitālos Covid-19 testa sertifikātus.

Visām ES dalībvalstīm būs jāatzīst vakcinācijas sertifikāti, kas izsniegti citā dalībvalstī, attiecībā uz vakcīnām, ko atļāvusi Eiropas Zāļu aģentūra. Dalībvalstu ziņā būs izlemt, vai tās atzīst arī vakcīnas, kas atļautas saskaņā ar nacionālajām autorizācijas procedūrām, vai vakcīnas, kuras ārkārtas lietošanai ir uzskaitījusi Pasaules Veselības organizācija (PVO).

Latvija sekmīgi pievienojusies Eiropas digitālajam Covid-19 sertifikātam

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) norāda, ka Latvija ir sekmīgi pievienojusies Eiropas digitālā Covid-19 sertifikāta vārtejai, kas turpmāk nodrošinās informācijas apmaiņu ar Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm par digitālajos sertifikātos ietverto informāciju.

Datu apmaiņa sniedz iespēju Latvijas iedzīvotājiem turpmāk izmantot savus digitālos sertifikātus, dodoties uz citām ES dalībvalstīm.

50

Sertifikāts ir apliecinājums tam, ka iedzīvotājs ir vakcinēts, veicis laboratorisko testu vai pārslimojis Covid-19, un šo informāciju citā dalībvalstī varēs pārbaudīt, veicot QR koda skenēšanu. Vienlaikus pievienošanās vārtejai ļauj pārbaudīt arī Latvijā ieceļojošo ES iedzīvotāju sertifikātus.

Latvija ir viena no pirmajām dalībvalstīm, kas ir pievienojusies vārtejai.

50

Šobrīd datu apmaiņa notiek ar tām dalībvalstīm, kuras arī jau ir pievienojušās vienotajai vārtejai - Bulgārija, Horvātija, Čehija, Dānija, Vācija, Grieķija, Lietuva, Polija un Spānija. Informācija par dalībvalstīm, kuras pievienojas vārtejai, tiek aktualizēta un publicēta Eiropas Komisijas tīmekļvietnē.

NVD vērš uzmanību, ka pievienošanās vārtejai neatceļ valstī noteiktos ieceļošanas nosacījumus attiecībā uz negatīva Covid-19 testa uzrādīšanu, pašizolāciju nevakcinētām personām u.c. nosacījumiem.

Atbilstoši šobrīd spēkā esošajam normatīvajam regulējumam izņēmums ir iedzīvotāji ar pārslimošanas sertifikātiem, kuri, iebraucot Latvijā, var neuzrādīt un neveikt laboratorisko testu Covid-19 noteikšanai. Iedzīvotāji tiek aicināti sekot līdz izmaiņām normatīvajā regulējamā par ieceļošanas nosacījumiem.

Pirms došanās uz citu dalībvalsti NVD aicina iedzīvotājus sazināties ar šīs valsts kompetento valsts pārvaldes iestādi un noskaidrot, kādos gadījumos būs iespējams uzrādīt un izmantot savu digitālo sertifikātu atbilstoši konkrētajā valstī spēkā esošajam regulējumam.

Iepriekš Latvijas pievienošanās vārtejai bija plānota 15.jūnijā, tomēr, pateicoties NVD aktīvam darbam, veiksmīgai darbu plāna ieviešanai un sadarbībai ar ES institūcijām, kuras sniedz atbalstu datu integrācijas jautājumos, pievienošanās vārtejai īstenota nedēļu ātrāk, atzīmē NVD. Līdz ar to plānots, ka no 1.jūlija ES digitālā Covid-19 sertifikāta vārtejai pievienosies lielākā daļa dalībvalstu un pakāpeniski, bet sešu nedēļu pārejas periodā pievienosies visas.

Pievienošanās vienotajai vārtejai paredz informācijas apmaiņu par sertifikātu digitālajiem parakstiem, kas ļauj pārliecināties par sertifikātu derīgumu un autentiskumu. Tas nozīmē, ka ES dalībvalstīm netiek nodota visa informācija, kuru satur digitālie sertifikāti - piemēram, par saņemtās vakcīnas nosaukumu, iedzīvotāja dzimšanas datumu u.c.

Līdz šim tīmekļvietnē "www.covid19sertifikats.lv" izveidoti nepilni 270 000 digitālo sertifikātu.

50

Tajā skaitā izveidoti vairāk nekā 223 000 sertifikātu par veikto vakcināciju pret Covid-19, vairāk nekā 28 000 sertifikātu par veiktā Covid-19 laboratoriskā testa rezultātu un vairāk nekā 17 000 sertifikātu par pārslimošanas faktu.

Jau ziņots, ka no 1.jūnija Latvijā ir sākta digitālo Covid-19 sertifikātu izmantošana. Savus digitālos Covid-19 sertifikātus iedzīvotāji var izveidot tīmekļvietnē "www.covid19sertifikats.lv", pieslēdzoties ar kādu no drošas piekļuves līdzekļiem.

Vairāk informācijas par digitālo Covid-19 sertifikātu iedzīvotāji var noskaidrot NVD tīmekļvietnes sadaļā "Jautājumi un atbildes" vai zvanot uz informatīvo tālruni 8989.

Uz augšu
Back