Kāpēc šogad ir tik daudz odu?

Ods saulrietā. Ilustratīvs attēls FOTO: Shutterstock

Odu sezonai sākoties, parasti šķiet, ka odu ir tik daudz kā nekad, taču šogad tā tiešām ir - sīko asinssūcēju ir vairāk nekā parasti, un tam par iemeslu ir odiem labvēlīgi apstākļi gan aizvadītajā ziemā, gan pavasarī.

Latvijas Nacionālā Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis skaidroja, ka šogad laikapstākļi ir bijuši labvēlīgi odu kāpuru attīstībai dažādās seklās ūdenstilpēs, kur ūdens turējās pietiekami ilgi. "Sākot no maija beigām, ir diezgan silts laiks, kā rezultātā odi noslēdz savu attīstības ciklu, tādēļ arī ir vērojams liels skaits kukaiņu," skaidroja entomologs.

Odu izdzīvošanu sekmējis arī sniegs ziemā.

Dreimanis atgādināja, ka asinis cilvēkiem un dažādiem zīdītājdzīvniekiem sūc odu mātītes, lai varētu sekmīgāk attīstīties odu olas.

Viņš prognozēja, ka odu aktivitātes ilgums būs atkarīgs no tā, kādi laikapstākļi būs vasarā.

Odiem gadā var būt no divām līdz trīs paaudzēm.

Pavasarī pirmā odu paaudze - ap 30 sugu odiem, kas dzīvo Latvijā, - izšķiļas aptuveni vienlaikus, tādēļ ir vērojams tik liels skaits kukaiņu kā patlaban. Nākamās paaudzes odi izšķiļas izklaidus.

Vaicāts, kā vislabāk izsargāties no odu kodumiem, entomologs ieteica, dodoties dabā pie ūdenstilpēm, atbilstoši saģērbties un lietot pretodu līdzekļus, ko var iegādāties veikalos. Viņš vērsa uzmanību, ka odu aktivitāte ir mazāka dienas vidū, kad ir intensīva saule.

Uz augšu
Back