Kafijas cienītājiem un kokteiļu baudītājiem jādzer daudzreiz vairāk ūdens

Aplītī gastroenterologs Hosams Abu Meri FOTO: BGStock72/Shutterstock, Publicitātes

Vasarā, kad daudz vairāk pavadām ārā, nodarbojoties ar dažādām fiziskajām aktivitātēm vai sauļojoties, pastiprināti jādomā arī par ūdens lietošanu. Tāpat vairāk ūdens jādzer tiem, kuri ikdienā lieto kafiju un alkoholiskos dzērienus. Nepieciešamais ūdens daudzums katram var būt atšķirīgs, galvenais – prast ieklausīties savā organismā un tā signālos.

Konsultē gastroenterologs Hosams Abu Meri.

Ķermeņa signāli, ja trūkst ūdens

Ir vairākas pazīmes, kas liecina par nepietiekamu ūdens lietošanu ikdienā. Pirmais signāls nereti ir pazemināts asinsspiediens, kā arī sausa āda un mute. Noteikti vajadzētu reaģēt jau uz pirmajiem ķermeņa saucieniem pēc ūdens, jo, ilgstoši neuzņemot pietiekami daudz ūdens, var sākties dažādu pakāpju dehidrācija, iekšējo orgānu funkciju traucējumi un neatgriezeniski bojājumi. Neuzņemot gana daudz ūdens, karstā laikā cilvēks var zaudēt samaņu.

Atbalsts dziedzeru darbībai

Vasarā ir īpaši svarīgi būt piesardzīgam un regulāri padzerties. Siltajā laikā daudzi no mums strādā dārzā, sporto ārā u.tml., tāpēc varam nepamanīt, cik daudz šķidruma zaudējam svīstot. Mūsu organismā ir daudz dziedzeru, kuru darbībai nepieciešams ūdens, – siekalu, vairogdziedzeris, virsnieru dziedzeris u.c. Aizkuņģa dziedzerī ir hormoni, kas regulē cukura līmeni organismā; nesaņemot pietiekami daudz ūdens, var paaugstināties cukura līmenis. Tāpat ūdens palīdz aknu darbībai un kuņģim, lai spētu sagremot taukainu ēdienu.

Apjoms atkarīgs no ēdiena un dienas ritma

Ūdens ir ārkārtīgi būtisks, taču visiem vienmēr nav jādzer vienādi. Nepieciešamais ūdens daudzums ir atkarīgs no tā, kur un kā pavadāt dienu, cik daudz laika uzturaties saulē un, protams, arī no tā, ko dienas laikā apēdat.

Piemēram, svaigs gurķis satur 70 – 80% ūdens, tāpēc, ja dienas laikā esat apēdis vairākus gurķus, daļa ūdens devas jau ir uzņemta. Savukārt, ja pusdienās ēsta gaļa vai maize, jāpadomā par papildu ūdens uzņemšanu.

2

Kafija un alkohols – vairāk ūdens

Vairāk ūdens jādzer arī tiem, kam garšo kafija, jo tā izraisa diurēzi. Jo vairāk tasīšu pa dienu tiek izdzertas, jo vairāk ūdens jāuzņem. Tieši tāpēc pie mazajām espresso kafijas tasītēm vienmēr papildus tiek piedāvāta glāze ūdens. Tiem, kuri dienā izdzer 5 vai 6 krūzītes kafijas vai vismaz 2 stundas pavada sportojot, noteikti jāizdzer vismaz 2l ūdens. Vairāk ūdens jādzer arī tiem, kuri lieto alkoholu, – turklāt, jo stiprāku alkoholu lietojam, jo vairāk ūdens nepieciešams. Tas gan nenozīmē, ka ar alu varam aizstāt ūdeni. Dzerot vairāk ūdens, organismā esošie fermenti labāk spēj sašķelt alkoholu.

Dažāda veida ūdens dažādiem gadījumiem

Ūdens klāsts ir ļoti plašs – no krāna ūdenim līdz dažādiem minerālūdeņiem. Katram no tiem ir sava vieta un laiks. Ja ir vēdera vīruss, labāk ieteicams dzert ūdeni ar papildu minerāliem, kas satur ļoti daudz sāļu. Tas ir ieteicams vēdera vīrusa gadījumā, tomēr ikdienā ar to nevajag aizrauties, jo ar dažādu minerālvielu uzņemšanu jābūt piesardzīgiem. 

Novedot organismu līdz ūdens trūkumam, var rasties situācija, kad asinis kļūst biezākas. Tas, savukārt, var novest pie dažādiem veselības traucējumiem, piemēram, sirdsdarbības problēmām. Brīdī, kad sajūtam spēcīgas slāpes, esam sasnieguši strauju šķidruma zudumu, tāpēc nevajag gaidīt šo sajūtu, bet dzert regulāri.

Uz augšu
Back