VIDEO ⟩ Katvaru pagastā kameras fiksējušas lāci

Lācis. Ilustratīvs attēls. FOTO: Pixabay

Jūnija sākumā Katvaru pagastā, Limbažu novadā, novērošanas kameras fiksējušas lāci, kas meklējis pārtiku mednieku veidotā barotavā.

Video sociālajā vietnē "Facebook" ievietojusi Monta Priedīte, kura portālam TVNET apliecina, ka barotavu ķepaiņi ir patiešām iecienījuši. Tā, piemēram, pērn vasarā barotavu apmeklējusi lāču mamma ar lācēniem.

Monta stāsta, ka lāči nedaudz apskādējuši mucu, taču lielus postījumus nav pastrādājuši.

Patlaban Latvijas lāču populācija tiek vērtēta 30 līdz 50 dzīvnieku kopskaitā, martā notikušajā konferencē "Medības 2021" stāstīja Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš.

"2020.gadā identificēti 17 indivīdi, un trīs no tiem ir tie paši, kas iepriekšējo divu gadu periodā," skaidroja Ozoliņš, piebilstot, ka lielākā daļa no identificētajiem lāčiem mājo Latvijas dienviddaļā. Vienlaikus viņš norādīja, ka pēc šiem un citiem datiem iespējams secināt, ka patlaban Latvijā mīt no 30 līdz 50 šīs sugas indivīdu.

Ozoliņš norādīja, ka lāču monitorings tiek veikts pēc četriem galvenajiem kritērijiem, tostarp izplatības, teritorijās sastopamā indivīdu skaita, dzīvotņu stāvokļa un nākotnes izredzēm, tādējādi pētījumā, kas veikts no 2015. līdz 2018. gadam, secināts, ka lāču stāvoklis Latvijā ir nelabvēlīgs.

"Protams, lāču skaits mums ir par mazu, lai to varētu uzskatīt par tādu pašatjaunoties spējīgu populāciju," piebilda Ozoliņš. Vienlaikus viņš secināja, ka izrietoši no četriem monitoringa kritērijiem patlaban lāču populācijas stāvoklis Latvijā uzlabojas.

Viņš arī aicināja medniekus, kas pamanījuši lāča atstātās pēdas, nofotografēt priekškāju atstāto nospiedumu, tam pievienojot attēla koordinātas, laika norādi un pēdas izmēru, un iesūtīt iegūto informāciju Valsts meža dienestam, turpmākam datu monitoringam.

Jau ziņots, ka šodien notika Latvijas Mednieku savienības (LMS) organizētā konference "Medības 2021", kurā tika vēstīts par medību nozarē aktuāliem jautājumiem, tostarp lielo plēsēju populācijas apsaimniekošanu.

Uz augšu
Back