Ceļo apdomīgi: Kā pandēmijas apstākļos droši ceļot Latvijā un Eiropā (1)

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
ĀM valsts sekretārs Andris Pelšs, ĀM Konsulārā departamenta direktore Guna Japiņa, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, LIAA Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava, Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane.
ĀM valsts sekretārs Andris Pelšs, ĀM Konsulārā departamenta direktore Guna Japiņa, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, LIAA Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava, Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane. Foto: LETA

Ārlietu ministrija (ĀM) šodien preses konferencē pieteica kampaņu "#CeļoApdomīgi", kas tapusi sadarbībā ar Veselības ministriju, Ekonomikas ministriju, Satiksmes ministriju un Iekšlietu ministriju

Mediju pasākuma mērķis ir informēt par iespējām pašreizējos apstākļos apdomīgi ceļot kā Latvijā, tā Eiropā.

Tāpat klausītāji tika iepazīstināti ar informāciju par ārlietu dienesta konsulāro darbu 2020. un 2021. gadā.

Pasākumā piedalījās: 

  • ĀM valsts sekretārs Andris Pelšs,
  • ĀM Konsulārā departamenta direktore Guna Japiņa,
  • SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs,
  • LIAA Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava,
  • Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane.

Šīrava otrdien uzsvēra, ka pašreiz ceļošanai viena no drošākajām vietām ir Latvija: "Šeit mēs varam justies droši, varam būt pārliecināti, kādas ir prasības pakalpojumu saņemšanas vietās, varam izvairīties no dažādām neērtībām ceļojot."

Viņa pauda pārliecību, ka, lai arī iedzīvotāji Latvijas apceļošanu sāka jau pērn, mūsu valstī joprojām ir daudz neatklātu vietu.

Vienlaikus, ja persona tomēr izvēlējusies ceļot ārpus Latvijas, LIAA aicina izvēlēties uzticamu tūrisma aģentūru un tūroperatoru pakalpojumus, jo tikai viņi būs tie, kas varēs palīdzēt, ja ceļotājiem nāksies saskarties ar kādām iepriekš neprognozētām grūtībām.

Šīrava ceļotājus aicināja izmantot arī apdrošināšanas iespējas. "To arī parādīja pagājušā gada pandēmijas situācija, kad tā sākās.

Tie, kas bija apdrošināti un bija apdrošinājuši gan ceļojumu, gan veselību, daudz ērtāk varēja ceļot un arī ciest mazākus zaudējumus,"

stāstīja LIAA pārstāve.

Tai pat laikā, ja iedzīvotāji izvēlējušies savus ceļojumus plānot paši, tad LIAA aicina ļoti rūpīgi pārbaudīt visu vajadzīgo informāciju par Covid-19 situāciju attiecīgajā valstī gan pirms ceļojuma, gan ceļojuma laikā.

Tikmēr Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins, atbildot uz jautājumu, vai Latvijā ir daudz apdrošināšanas kompāniju, kas savos piedāvājumos iekļauj arī Covid-19 riskus, uzsvēra, ka galvenais ir jautāt apdrošinātājiem, jo viena standarta produkta visiem apdrošinātājiem neesot. "Ir apdrošinātāji, kuri Covid riskus sedz vairāk, un ir tādi, kas tos sedz mazāk, tādēļ ir jājautā," teica Abāšins.

Tomēr kompānijas, kas ceļojumu apdrošināšanā sedz ar Covid-19 saistītos riskus, esot, un ir arī tādas, kuras sedz pat ceļojuma atcelšanu, ja apdrošinātā persona ir saskārusies ar kādu no Covid-19 riskiem.

"Trīs lietas - lasām, prasām un skatāmies segumu, lai tas būtu pēc iespējas plašāks attiecībā uz Covid riskiem," uzsvēra Abāšins.

Japiņa savukārt akcentēja, ka

Eiropas Savienības (ES) digitālais Covid-19 sertifikāts nedod atbrīvojumu no jebkādiem citiem epidemioloģiskās drošības ierobežojumiem, kādi ir noteikti ES vai ārpus tās,

Viņa atzīmēja, ka patlaban var runāt tikai par apdomīgu ceļošanu, nevis par drošu ceļošanu kā citus gadus, jo situācija ir ļoti mainīga. Japiņa norādīja, ka ES digitālais Covid-19 sertifikāts apliecinās faktu, ka cilvēks ir, vai nu pārslimojis Covid-19, vai ir saņēmis vakcīnu, vai arī ir saņēmis negatīvu testu. Tomēr jāņem vērā, ka visām valstīm joprojām ir tiesības pašām izlemt, kādas iestādes pandēmijas laikā ir ciet, kādas iestādes ir vaļā, kādi ir muzeji ciet un cik cilvēki var sēdēt pie viena galdiņa restorānā.

ĀM pārstāve norādīja, ka ierobežojumus ir noteikušas gan valstis, gan atsevišķi valstu reģioni. Tāpat savas prasības var būt aviosabiedrībām un lidostām. Japiņa vērsa uzmanību, ka pirms došanās ceļā ceļotājiem šī informācija ir jāizpēta. Tā ir pieejama ĀM ceļojumu brīdinājumos, sociālā medija "Facebook" kontā un tīmekļvietnē "Ceļo droši", tīmkļvietnē "Re-open EU", attiecīgās valsts diplomātiskajā un konsulārajā pārstāvniecībā, kas ir akreditēta Latvijā.

Kampaņas laikā ĀM plāno uzrunāt arī līdzcilvēkus, kuri dodas peļņā ārvalstīs, jo vasara ir sezonas darbu laiks. Lapiņa uzsvēra, ka cilvēki tiek aicināti nebraukt peļņā par pēdējo naudu, neparakstīt līgumus, kas nav saprotami. Viņa skaidroja, ka darba ekspluatācijas gadījumu skaits nemazinās. Arī pandēmijas apstākļos ir saņemta virkne signālu, ka modernās cilvēku tirdzniecības gadījumu skaits nav sarucis un, iespējams, pat ir pieaudzis.

Savukārt, atgriežoties no ceļojuma, cilvēks tiek uzskatīts par iebraucēju no attiecīgās valsts - no galamērķa valsts vai tranzītvalsts. Tāpēc ir jāseko līdzi situācijai, kāds ir saslimstības līmenis valstīs, no kurām ierodas Latvijā un jāievēro tie epidemioloģiskās drošības pasākumi, kādi uz to brīdi Latvijā būs spēkā.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu