Plāno ieviest sistēmu, kurā būtu pieejami visi iedzīvotājam piešķiertie atvieglojumi

Latvijas Republikas pase un personas apliecība jeb elektroniskās identifikācijas kartes (eID) prototips, kuras Latvijā plānots sākt izsniegt no 2012.gada. FOTO: Edijs Pālens/LETA

Saeima šodien konceptuāli atbalstīja par steidzamu atzīto Atvieglojumu vienotās informācijas sistēmas likumprojektu, lai ieviestu vienotu atvieglojumu pārvaldības sistēmu, tostarp platformu, kurā iedzīvotāji varētu nekavējoties uzzināt, kādi atvieglojumi viņiem ir pieejami, informēja parlamenta Preses dienestā.

Šāda vienota sistēma ļaus iestādei vai komersantam viegli pārvaldīt atvieglojumu portfeli, kā arī iedzīvotājiem vairs nebūs nepieciešams nemitīgi uzrādīt statusu apliecinošus dokumentus, iepriekš norādījuši likumprojekta autori no Vides, aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM).

Patlaban ik gadu tiek izsniegts ap 63 000 invaliditātes apliecību. Ieviešot vienotu sistēmu, personai ar invaliditāti, lai saņemtu preces vai pakalpojumus ar atvieglojumiem, vairs nevajadzētu uzrādīt invaliditātes apliecību.

Līdz ar to šāda veida apliecības arī vairs nevajadzētu izgatavot un izsniegt personām, iepriekš informējusi VARAM.

Likumprojekts paredz, ka regulējums attieksies uz atvieglojumiem, kuru saņemšanas brīdī nepieciešams identificēt atvieglojuma saņēmēju vai atvieglojuma saņēmējam izsniegto identifikācijas līdzekli, lai nodrošinātu precīzu atvieglojumu norādījumu izpildi un izmantotā atvieglojuma datu uzskaiti.

Tas netiks piemērots atvieglojumiem, kas saistīti ar nodokļiem un nodevām, publiskas personas nekustamā īpašuma nomu, kā arī ar precēm un pakalpojumiem, kuri neatbilst normatīvajiem aktiem par to drošumu vai atbilstības novērtēšanu.

Pašreiz Latvijā un citviet pasaulē izmanto galvenokārt divas atvieglojumu administrēšanas pieejas: atvieglojuma maksājumus saņem pakalpojumu sniedzējs vai uzreiz pats atvieglojuma saņēmējs.

Tādējādi ir grūti vai neiespējami pārbaudīt šos darījumus, kā arī veikt atvieglojumu saņemšanas neatkarīgu un uzticamu kontroli, teikts likumprojekta anotācijā.

Uz augšu
Back