FOTO: Publicitātes foto

Mēs zinām, ka labai pašsajūtai nepieciešams kvalitatīvs miegs. Bet vai tu zini, kas miega laikā notiek ar smadzenēm un ķermeni? Cilvēka ķermenis miega laikā atjaunojas, tiek novērstas iespējamās saslimšanas un informācija, kas dienas laikā ir iegūta, tiek sagrupēta un svarīgā – nostiprināta. Miegs ir pamats jaunai un enerģiskai dienai. Papildus sabalansētam uzturam un fiziskām aktivitātēm labs miegs ir fiziski un garīgi veselīgas dzīves atslēga.

FOTO: Publicitātes foto

Cik ilgi gulēt ir veselīgi?

Miega eksperti ir vienisprātis, ka pārāk ilga gulēšana nav veselīga. Ar miegu jāievēro mērenība. Nepieciešamība pēc miega ir individuāli atšķirīga, to ietekmē vecums. Jaundzimušie guļ 14 līdz 17 stundas diennaktī, pusaudži - no 8 līdz 10, savukārt pieaugušajiem pietiek ar 6 līdz 8 miega stundām.

Veselīgam miegam tā kvalitāte ir svarīgāka nekā miega ilgums un dažkārt pietiek ar četrām līdz sešām gulēšanas stundām, lai nākamajā dienā atkal būtu labs garīgi emocionālais noskaņojums.

Kas notiek miega laikā?

Miega laikā mēs secīgi atrodamies dažādās miega fāzēs. Pirmā fāze ir aizmigšana, kurā mēs pavadām apmēram desmit procentus no nakts. Tas aizņem apmēram piecas līdz 30 minūtes. Taču ne visiem cilvēkiem tas ir vienādi. Cilvēks apzināti neuztver aizmigšanu, jo smadzenes izslēdz apziņu.

Pēc aizmigšanas mēs nonākam vieglā miega fāzē, kurā acis ir mierīgas un plakstiņi ir aizvērti. Šajā fāzē pavadām pusi no nakts miega laika. Ja ir ārēji traucējumi (trokšņi, gaisma), tas var kavēt turpmākās miega fāzes šī perioda salīdzinoši trauslā miega dēļ.

Nākamajā fāzē ķermenim ieslēdzas enerģijas taupīšanas programma. Tas nozīmē, ka acis ir mierīgas, muskuļi ir atslābināti, asinsspiediens pazeminās, elpošana un sirdsdarbība palēninās. Šī dziļā miega fāze, kas veido apmēram piektdaļu nakts atpūtas, ir vissvarīgākā ķermeņa atjaunošanai.

Tad seko sapņu fāze, kurā mēs daudz un intensīvi sapņojam. Šajā laikā cilvēks apstrādā dienas laikā piedzīvoto. Arī šī fāze, līdzīgi kā iepriekšējā, veido vienu piekto daļu no nakts miega, un to sauc arī par REM miegu vai REM fāzi. REM nozīmē "ātras acu kustības" un process tā tiek dēvēts, jo acis šajā miega fāzē ātri pārvietojas uz priekšu un atpakaļ. Papildus šīm straujajām acu kustībām aktīvi darbojas arī smadzenes, sirds un plaušas, savukārt muskuļi ir atbrīvoti.

Tad mēs pārslēdzamies atpakaļ uz vieglā miega, dziļā miega un sapņu fāzi. Šo miega fāzes secību sauc par miega ciklu, tas atkārtojas vairākas reizes.

FOTO: Publicitātes foto

Miega traucējumi - veselīga miega trūkums

Tā kā mēs naktīs piedzīvojam vairākus miega ciklus ar atsevišķām fāzēm, tā sauktā aizmigšana ir jāskata relatīvi. Tas nozīmē, ka, ja pāris reizes naktī pamosties un pēc tam atkal aizmiedz, tas nav miega traucējums un to var raksturot kā veselīgu miegu. Miega traucējumu pazīmes var būt ļoti ilga aizmigšana, pamošanās naktī un ilgstoša gulēšana nomodā. Turklāt naktīs var saasināties veselības problēmas, piemēram, elpošanas traucējumi, kas arī var negatīvi ietekmēt veselīgu miegu.

Bieži vien pirmā norāde uz miega problēmām ir garas miega stundas un subjektīva sajūta, ka tās nav devušas mieru un atpūtu.

Cēloņi - kas tevi tur nomodā?

Bezmiega cēloņi var būt ļoti atšķirīgi. Tie var būt pašreizējie dzīves apstākļi. Stress, raizes un troksnis ir miega iznīcinātāji, tāpat kā alkohola un narkotiku lietošana vai maiņu darbs. Miegu traucē arī fiziskas sūdzības, piemēram, sāpes, vēlme urinēt un karstuma viļņi. Nemierīgums kājās, staigāšana miegā vai zobu griešana arī pasliktina veselīgu miegu un tiek uzskatīti par pazīmēm, kā dēļ jāmeklē iemesls esošajām veselības problēmām.

Apmēram piektajai daļai cilvēku ir miega traucējumi. Pārsvarā tās ir sievietes un cilvēki, kas vecāki par 45 gadiem.

Laba miega atslēga

Miega laboratorijās veiktajos pētījumos nemainīgi labus rezultātus bezmiega ārstēšanai novēro pacientiem, kuri lieto miega hormona melatonīna saturošus produktus.

Uzņēmums “Lotos Pharma” Latvijā ir izstrādājis iedarbīgu un dabīgu līdzekli miega kvalitātes uzlabošanai “Good sleep” spreju. Šis augstvērtīgais sprejs satur miega hormonu melatonīnu un pasifloras ekstraktu. Melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku1 un palīdz atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas2. Savukārt, pasifloras ekstrakts darbojas sedatīvi un palīdz uzturēt psihisko relaksāciju un veselīgu miegu.

Lai labs nakts miegs!

Vairāk informācijas par produktu

SIA “Lotos Pharma”, Plieņciema iela 16, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167

Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!


1  Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas.

2  Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 0,5 mg melatonīna ceļojuma pirmajā dienā neilgi pirms gulētiešanas un pirmajās dienās pēc nonākšanas galamērķī.