Mēs visi esam zinām populāro "Disneja" animācijas filmu "Skaistule un briesmonis", taču retais zina, ka filmiņas varoņi ir patiesi reiz dzīvojuši. Šis traģiskais mīlas stāsts pieder Petrusam un Katrīnai Gonsalesiem.

Mūsdienās hipertrihoze (slimība, kurai raksturīga pārmērīga matu augšana uz sejas un visa ķermeņa) ir jau labi izpētīta slimība, taču 16. gadsimtā tās izpausmes vērtēja kā saistību ar pašu nelabo. Ar slimību sirgstošie bija patiešām nelaimīgi ļaudis, jo ar viņiem  neviens nevēlējās kontaktēties. Viņi kļuva par apsmieklu un bubuli.

FOTO: Wikimedia Commons

Tā notika arī ar Petrusu Gonsalesu, kura dzīves stāsts, pēc vairāku pētnieku domām, tapa par franču novelistes Gabrielas Sūzanas Vilnēvas stāsta "Skaistule un briesmonis" pamatu. Stāstā, tāpat kā animācijas un "Disneja" pilnmetrāžas filmā, kāda skaista meitene  briesmonī spēja saredzēt laipnu un dvēselisku personību. Šo stāstu mums atklāj izdevums "Marie Clarie".

Aina no "Disneja" pilnmetrāžas filmas "Skaistule un briesmonis". FOTO: Publicitātes foto

Pedro (tāds bija viņa vārds bērnībā) Gonsaless ir dzimis ap 1537. gadu Tenerifē. Par viņa ģimeni ir maz zināms - tikai tas, ka viņa vecāki piederēja vidusšķirai. Kad piedzima zēns - viss viņu dzīvē mainījās...

Puisēna seja un ķermenis bija pārklāts ar apmatojumu, kas, viņam augot, kļuva aizvien biezāks. Sešpadsmitajā gadsimtā tas nozīmēja vienu - zēnā ir vairāk no dzīvnieka, nekā cilvēka. 

1

No būra un jēlas gaļas līdz karaļa draudzībai un elitārai izglītībai 

Nav precīzi zināms, kā pagāja viņa bērnība - visticamāk, vilkacim līdzīgo zēnu vecāki  pameta likteņa varā. Vēlāk viņš tika pārdots verdzībā. Līdz desmit gadu vecumam Pedro tika turēts būrī, ēda jēlu gaļu un citu ēdienu atliekas. Salas iedzīvotāji gāja lūkoties uz dīvaino puisēnu, nereti publiski ņirgājoties par viņu. Puisītim pat lika izpildīt komandas, kādas māca dzīvnieku dresūrā.

Desmit gadu vecumā Pedro Gonsaless tika nosūtīts uz Francijas galmu un tika pasniegts kā kronēšanas dāvana Francijas karalim Henrijam II (1547.-1559.g.). 

1

Sākumā zēns tika turēts cietumā, bet pēc tam, kad viņu pārbaudīja galma ārsti un saprata, ka viņu priekšā ir pilnīgi saprātīgs un laipns bērns, ar savu "dāvanu" vēlējās iepazīties pats Francijas karalis.

Francijas karalis Henrijs II. FOTO: Wikimedia Commons

Karali aizrāva Pedro - tagad Petrusa dzīvespriecīgais prāts un raksturs, un te aizsākās neparastā monarha draudzība ar vilkačzēnu. Henrijs II deva viņam izcilu izglītību, mācīja etiķeti, bieži veda ceļojumos un dalījās savā dzīves pieredzē.

Petruss kļuva par vienu no izglītotākajiem tā laika aristokrātiskās sabiedrības pārstāvjiem.

1
Petruss Gonsales FOTO: Wikimedia Commons

Dzīvā atrakcija un perfektā līgava

Tomēr drīz viņa dzīve atkal dramatiski mainījās. Kad Francijas karalis nomira (1559. gadā), Petruss nonāca atraitnes Katrīnas de Mediči apgādībā, kura necieta jaunieti. Medičī bija neiejūtīga sieviete, kurai derdzās, ka viņas vīrs reiz tik daudz laika veltījis Petrusam. Viņa vēlējās atriebību....

Francijas karaliene Katrīna Medičī. FOTO: Wikimedia Commons

Viņa atkal ieslodzīja viņu būrī un sāka demonstrēt viesiem kā atrakcijas eksponātu. Vēlāk nolēma, ka pilī ir vajadzīgas vairāk šādas "izklaides", un Petrusam izvēlējās līgavu, ar kuru viņam bija jārada pēcnācēji. Karaliene cerēja, ka piedzims tādi paši, bieza apmatojuma klāti bērniņi, kurus varēs kādam uzdāvāt vai pat pārdot!

Katrīna. FOTO: Wikimedia Commons

Tika izraudzīta turīga tirgotāja meita Katrīna, kura bija slavena ar savu skaistumu un izcilajām manierēm. Interesanti, ka Katrīna vienīgajā portretā ir dzeltenā kleitā - kādā arī "Disnejs" attēlojis skaistuli. 

Saskaņā ar leģendu Katrīna līdz kāzu dienai nebija redzējusi savu nākamo dzīvesbiedru un, beidzot viņu ieraugot, līgava turpat noģībusi. 

1
FOTO: Wikimedia Commons

Vilkaču bērni kā dāvanas

FOTO: Wikimedia Commons

Tomēr ļoti drīz Katrīna, kurai bija laipna sirds, spēja saskatīt sava vīra patieso būtību. Satuvinoties ar Petrusu, viņa saprata, ka viņš, par spīti traģiskajam liktenim, ir gudrs, izglītots, pieticīgs un laipns.

Nav droši zināms, vai meitene patiešām iemīlējās vīrā, taču, pēc laikabiedru apliecinājumiem, starp viņiem izveidojās spēcīga un sirsnīga draudzība, kas viņiem palīdzēja pārvarēt visas likstas un tikt galā ar sabiedrības spiedienu.

Laulībā Katrīnai un Petrusam piedzima septiņi bērni, no kuriem četri, kā Katrīna de Mediči cerēja, piedzima ar hipertrihozi.

Viņus visus atņēma vecākiem un uzdāvināja karalienes draugiem kā mājdzīvniekus.

1
Antuanete Gonsalesa FOTO: Wikimedia Commons
Madlēna Gonsalesa FOTO: Wikimedia Commons

Pavisam drīz neparastās ģimenes mantinieki kļuva slaveni visā Eiropā - aristokrātijas pārstāvji tos ar prieku demonstrēja izstādēs, aizveda līdzi ārzemju braucienos, pasūtīja viņu portretus pie tā laika labākajiem māksliniekiem un dāvināja "vilkaču bērnus" draugiem un mecenātiem. 

Karaliskais statuss, bet vai laime?

Pēc Katrīnas Mediči nāves pāris kopā ar trim viņiem palikušajiem bērniem pameta Franciju un pārcēlās uz attālu Itālijas ciematu, kur Parmas Margarēta, Kārļa V nelikumīgā meita, pārņēma pārraudzību pār viņiem. Tā Gonsalesu ģimene saņēma karalisko statusu, taču miera ģimenei nebija. Viņus pētīja zinātnieki, un cilvēki aizvien nāca paskatīties uz vilkaču ģimenīti.

Starp citu, portretos Petruss un viņa bērni vienmēr bija saģērbti dārgās drēbēs, kuras tobrīd nēsāja vienīgi sabiedrības augšējo slāņu pārstāvji, taču šī tradīcija nebija saistīta ar to, ka Gonsalesu pāris bija saistīts ar karalisko ģimeni.

Būtība ir tāda, ka šādā veidā darbu pasūtītāji vēlējās uzsvērt kontrastu starp grezniem tērpiem un attēlotā cilvēka biedējošo izskatu, tā vēlreiz mēģinot izsmiet viņu slimību.

1

Vēlāk pāra portreti tika atrasti vairāku karalisko personu privātajās kolekcijās - viņiem bija paredzēta vieta īpašās telpās, kuras sauca par "skapi ziņkārīgajiem"

Tālākā Gonsales ģimenes vēsture nav zināma. Saskaņā ar vienu versiju, laulātie visu mūžu palika par aristokrātijas izsmiekla un vajāšanas objektiem, pēc citu domām, pāris atrada patvērumu Itālijā, Lacio reģionā un varēja tur piedzīvot klusas un mierīgas vecumdienas. Pēc vēsturiskajiem datiem, Petruss Gonsaless nomira 81 gada vecumā, bet Katrīna piecus gadus vēlāk.

FOTO: Publicitātes foto